Kim bölücü?

Kim bölücü?

Batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine bir bütün olmamız gerekirken, bir kaç aklı evvelin yaptığını gördünüz mü? Utanç verici, insanlık dışı, bölücülüğün ta kendisi.
Doğu’da yaşayan insanımızla, batıda yaşayanın bir farkı olmamalı.. Marmaris Belediyesi-Dicle Üniversitesi maçında yaşananlar, voleybol için kara bir lekedir.. Ve en önemlisi de cezasız kalmamalıdır..

İspanya’da, İngiltere’de, Almanya’da futbol sahalarında yaşanan ırkçı saldırıları tüm dünya kınarken, bizler de sessiz kalmamıştık. Çünkü bizim ülkemizde ırkçılık kavramı hiç olmamıştır. Bizler insanları renklerine, dillerine, dinlerine göre hiçbir zaman, ne geçmişte ne de bugün ayırmadık.

Doğulu olmak, PKK’lı olmak değildir. Böyle düşünmek hem insafsızlık, hem de haksızlık olur. Şimdi, görev Voleybol Federasyonu’nda.. Marmaris’de yaşananları cezasız bırakıp, bırakmayacaklarını merakla bekliyorum. Eğer bu yaşananlara seyirci kalınırsa, ileride yaşanacak daha büyük olayların fitilini de yakmış olacaklar..

Marmaris’de organize bir protesto planlanmış ve hayata geçirilmiş. Sahada ter dökenler, PKK’lı olarak suçlanmış ve tepki gösterilmiş. Yöneticilerin, sporculara yönelik tepkilere sessiz kalmaları da durumu daha da vahim hale getirmiş.

Terörü bitirmek, gençleri bu kötü yoldan kurtarmak için sporun ne kadar önemli olduğunu anlatmaya sanırım gerek yok.  Ama bunu anlamayan küçük beyinliler maalesef çıkabiliyor. Sporun evrensel tanımını unutanlar, eseriyle gurur duyuyor mu bilinmez ama acı çekenlerin sayısının daha çok olduğuna inanıyorum.

Bugün birileri PKK’lı olarak suçlanır veya görülür. Bir diğer gün dinler, mezhepler arası çatışmalar çıkar. Spor salonları spor yapılan alanlardan, siyasete alet olan, teröre, bölücülüğe yataklık eden alanlar haline gelir. İşte bu gerçek bir tehdittir. Bunun bir an önce önüne geçilmelidir.

Ne voleybolda, ne basketbolda, ne futbolda, ne de başka bir branşta Milli Takım oluşturulurken, etnik kimliğe, dini tercihe, en önemlisi de kişinin nereli olduğuna bakılmaz. En azından bizler bunun aksi işaretlere hiç rastlamadık. İnşallah da rastlamayız.

Voleybol gerçek anlamda elit bir branş. Sporcusundan, idarecisine, seyircisinden basınına kadar özel bir yapısı var. Bunun bozulmasına kimsenin izin vermemesi gerekir. Aradaki az da olsa çürükler, mutlaka ayıklanmalı.

Murat TARHAN
murattarhan56@gmail.com

 


Haberi Paylaş

Comments are closed.