Kim kupalara odaklandı

2010 Dünya Kupası’nda dikkatleri üzerine çeken ve bu sezon Fenerbahçe Universal’in en önemli hücum silahlarından bir olan Yeon Keung Kim ile bir araya geldik. Sempatik ve konuşkan voleybolcu ile hem Şampiyonlar Ligi hem de İstanbul’daki maceralarını konuştuk…

Röportajda bize yardımcı olan Boram Kim’e buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz.

İşte Kim röportajımız….

Voleybola nasıl başladın?
Ablam okul takımında voleybol oynuyordu ben de ona özendim. Onu izlerken çok keyif alıyordum bu nedenle ilkokulda ben de voleybola başladım.

Fenerbahçe’ye gelişin nasıl oldu?
Daha önce Avrupa deneyimim olmadı. Türkiye’ye gelmeyi çok istiyordum. Fenerbahçe’den de teklif gelince çok mutlu oldum ve hemen kabul ettim. Şuanki durumumuzu düşününce bunun çok doğru bir karar olduğunu görüyorum.

Şampiyonlar Ligi şu andaki en önemli gündem. Devler Ligi ile ilgili neler düşünüyorsun?
Şu anda en önemli kupa Şampiyonlar Ligi kupası ve biz şimdiye kadar yaptığımız bütün çalışmaları bu kupa için yaptık. İyi hazırlandığımızı düşünüyorum. Bu kupayı bu sefer almak için tüm gücümüzü sahaya yansıtacağız.

Kupayı bu kez kazanabilir mi Fenerbahçe?
Fenerbahçe seyircisini mutlu etmek için mutlaka kupayı almamız gerekiyor. Her zaman yanımızdalar bu nedenle en çok onlar bunu hakediyorlar.

Vakıfbank’ın son anda Şampiyonlar Ligi’nden elenmesiyle ilgili ne düşünüyorsun?
Arkadaşlarım geçen sene Şampiyonlar Ligi’nde neler olduğunu anlattı. Keşke Cannes’ı eleselerdi. Hem güzel çekişmeler yaşanırdı hem de bu sene onları yenerek şampiyon olsaydık güzel olurdu. Yinede yenildikleri için çok üzüldüm.

Takımdaki arkadaşlık ortamı nasıl?
Türkiye’nin en büyük takımındayım ve çok mutluyum. Bütün arkadaşlarımı çok seviyorum. Arkadaşlarımızla aramızda uyum çok güzel. Bana çok yardımcı oldular geldiğimde. Güzel bir arkadaşlık ortamımız var.

Tribünlerden çok fazla olumlu tepki aldığını görüyoruz, seni çok destekleyen insan var. Sen Türk halkını nasıl buluyorsun. Aranızda sıcak bir ilişki var mı?
Türk insanı Korelilere çok benziyor. Çok sıcak kanlılar. Ama çok hızlı araba kullanıyorsunuz çok tehlikeli. O yüzden ben araba kullanırken biraz tedirgin oluyorum. Bir de çok yardımseversiniz. Bu çok güzel ama bazen bunu zararı oluyor. Mesela bilmediğim bir yere gittiğimde yol soruyorum ve yardım etmek istiyorlar. Bazen bu yüzden yanlış yerlere yolluyorlar.

Ligdeki hedefleriniz neler. Finale kalırsanız kimle karşılaşırsınız?
Şampiyonlar Ligi, Türkiye Kupası ve ligde şampiyon olmak istiyoruz. Bunun için çok çalışmamız gerekiyor bunu biliyoruz. Ligde Eczacıbaşı, Vakıfbank ve Galatasaray üçü de birbirinden güçlü takımlar. Biz finalde kim çıkarsa karşımıza yenip şampiyonluk kupasını müzemize götürmek istiyoruz.

Boş zamanlarında neler yapıyorsun?
Gelmeden önce İstanbul’un bu kadar güzel bir şehir olduğunu bilmiyordum ama geldikten sonra gördüm ki çok güzel bir şehir. Vaktim oldukça İstanbul’u gezmeyi çok seviyorum. Takım arkadaşım Fabiana ile aynı apartmanda oturuyoruz, o yüzden genellikle onunla vakit geçiriyorum. Stresli olduğum zamanlarda ise film izlemeyi tercih ediyorum. Özellikle Kore’deki show programlarını seyretmek beni çok rahatlatıyor. 

Eğer voleybolcu olmasan ne yapmak isterdin?
Basketbolcu olurdum.

Neden illa spor?
Oturmayı sevmiyorum, hareketli bir insanım. Her zaman hareket etmeyi seviyorum.

Fenerbahçe seyircisi sürekli sürpriz yapan bir seyirci. Nasıl buluyorsun buradaki atmosferi?
Seyirci gerçekten şahane. Buraya ilk geldiğimde böyle bir seyirciyi görünce çok şaşırdım. Bizim oralarda böyle hareketli bir seyirci yok. Herkes oturur ve maç seyreder. Bir gün çok şaşırdım, seyirci herkese hediye verdi. Herkesin kocaman hediyesi vardı. Bana ve Fabiana’ya gelmediğini düşündüm ama bir de baktım bizi de küçücük hediye çıktı 🙂 

Kim seneye de burada mı?
Şu anda bilemiyorum çünkü önümüzde önemli bir şampiyona ve ardından kazanılması gereken kupalar var. Önce bunları düşünüyorum. Bu sene hedeflerimize ulaştıktan sonra düşüneceğim.
Avrupa’da ilk kez forma giyiyorum. Küçükken hedefim İtalya takımlarından birinde oynamaktı. Çünkü en iyi takımlar oradaydı. Ama şimdi bakıyorum İtalya’daki takımlar küçüldü. Buradaki yatırım voleybol çok iyi ve Türk voleybolu her geçen gün daha çok büyüyor. Türkiye’de olmaktan çok mutluyum.

Kim’in öğrendiği Türkçe kelimeleri bilmek istiyor musunuz. İşte onun ağzından bir kaç cümle…

Pardon,
Bitirdin bizi abi.
Bu nedir ya.

Türkiye’deki hayranlarına vermek istediğin bir mesaj var mı?
Beni sevdikleri için teşekkür ederim. Şimdiye kadar böyle bir sevgi görmemiştim. Herkese teşekkür ederim. Bu sevgiye layık olmak için çok çalışacağım ve Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu İstanbul’a getirmek için elimden geleni yapacağım.


Haberi Paylaş