Kosava seferi


FOTOĞRAF: 1
Ragıp Tekin : Kosova-Prizren: Bistrica Nehri ve Taş Köprü (Osmanlı Dönemi eseri) sağ üsteki bina Türkiye Başkonsolosluğu

KOSOVA SEFERİ…

Osmanlı Devleti I. Murat Hüdavendiğar ile 25 Haziran 1389 tarihinde Kosova Ovasındaki savaş sonunda zafere ulaştı. 2018 Balkan Şampiyonu Ziraat Bankası Voleybol Takımı ise Avrupa Challenge Kupası ilk turu için gittiği Kosova’da sporda zafer yazdı.
Kırmızı-Beyazlı takım 7 Kasım 2018 günü Atatürk Hava Alanı’ndan Kosova’nın başkenti Priştine’ye hareket etti. Bu kez sportif amaçlı seyahate özel davetli olarak ben de katıldım.

Karşılaşmanın yapılacağı Ferizaj şehri ülkenin güneyinde yer alıyor. Başkente 27 km. mesafede ve çoğunluğu Arnavut olan güzel bir yaşam merkezi. Yeni seçilen Ferizaj Belediye başkanı Agim Aliu ise tam bir Türk dostu. Leboteni takımının başkanı ise aynı zamanda kentin Emniyet Şefi olan”Nenkolonel” Gazmend Hoxha Ziraat Bankası kafilesini bir an olsun yalnız bırakmayan başkan çeşitli yerlerde özel davetler de verdi.

Ziraat Bankası kafilesi, idari ve teknik kadro, sporcular ile birlikte bankanın performans değerlendirmesine göre seçilen personeli de, Ziraat Bankası Genel Müdür ve Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Aydın’ın gündeme geçirdiği bu güzel uygulamanın ortakları oldular.

Ben, Kosova’ya ilk kez 1985 yılında ikili kültür ve spor işbirliği yöneticisi olarak gelmiştim. O dönemde Yugoslavya’nın bir eyaleti olan Kosova; 1963 yılında Özerk Bölge statüsü sahibi oldu ve 2008 yılında bağımsızlığını ilan etti. Türkiye ile tarih ve kültür bağları bulunan Kosova’nın hasletlerini Priştine ve Prizren Ziraat Bank şubelerine yapılan ziyaretlerde daha iyi hissettim. Türkiye’nin ekonomik gücünü burada görme fırsatını buldum. Priştine’de müdür Meriton Sunduri, Prizren’de ise müdür Agim Haskuka’nın dostça ve samimi yaklaşımları özlemlerin giderilmesine vesile oldu. Türklerin en önemli yerleşim bölgesi olan Prizren Osmanlı döneminde Kosova’ya bağlı bir Sancak olarak tarihi şehir olma özelliğine de sahip. Şar dağlarından çıkan Bistrica nehri şehir merkezini ikiye bölerek akışını sürdürüyor. Osmanlıdan bu güne kadar geçen süreç gibi!

Ülkeler arasındaki birleştirici unsurların varlığını şimdilerde bu özelliği ile yıllara meydan okuyan Osmanlı Dönemi eseri tarihi Taş Köprü (Stone Brıdge) yerine getiriyor. Bu arada; I.Murat Hüdavendiğar’ın mezarını da ziyaret ederek o uhrevi havayı yaşadık. Ruhu şad olsun diyerek dua ettik. Beni en çok rahatsız eden olay ise Kosova Ovası’nda her yıl Haziran ayında açan kırmızı şakayıkların hava kirlenmesine karşı koyma gücünü kaybetmesi oldu. Çünkü savaşın yapıldığı ovanın çimento fabrikaları tarafından işgal edilmiş olmasını gözlerim dolarak izledim. Tarih gene de gerçekleri yazar. Bazı şeyleri ortadan kaldırmak güçtür. Ne dersiniz?

Evet; “Bir takımdan daha fazlası”
Ziraat Bankası Spor Kulübü Voleybol Takımı Avrupa Challenge Cup’a Balkan Şampiyonu olarak katılıyor. Ziraat Bankası Spor Kulübü Leboteni karşılaşması için Ferizaj şehir merkezindeki Apartmen Otel’de kamp yaparak hazırlandı. Zaferle sonuçlanan bu maçta da kırmızı-beyaz fırtınası esti. Renklerine gönül verenler gene tribünlerde ki yerlerini aldılar, İşte onlar…

Kafile Başkanı Hasan Mehel (Spor Kulübü İdari Direktörü), Banka personeli: Ertaç Denizhan (Hasan Tahsin-Buca/İzmir), Reşit Kaya (Erdemli/Mersin), Şükrü Özgüven (Eskipazar-Karabük), Meriton Sundurı (Priştine/Kosova), Agim Haskuka (Prizren/Kosova), Kosova Ziraat Bank şubeleri personeli ile KFOR (Kosova Gücü) daki Türk Görev Kuvveti Komutanları…..

Kosova’da hoşgörü ve saygı ortamının sportif amaçla tesis edilmesine yardımcı olan Ziraat Bankası Voleybol Takımını, ben de kutluyorum. Sisli bir Kasım ayı sabahını erken saatlerinde gönlümüzü o topraklarda bırakarak, bir başka organizasyonda buluşmak dileğiyle güzel yurdumuza hareket ettik. 33 sene sonra, bir kez daha tarih ve kültür bağlarının güzelliklerini yerinde yaşama fırsatını sağlayan Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Aydın’a “Ancak bir teşekkürüm olur”

Çünkü: “ Biz, büyük bir aileyiz”


FOTOĞRAF: 2
Kosova-Priştine Ziraat Bank (sol Baştan) Ertaç Denizhan(Buca-İzmir), Şükrü Özgüven(Karabük),Ragıp Tekin, Hasan Mehel (ZB İdari Direktör), Meriton Sundurı (Priştine ZB Müdürü), Reşit Kaya (Erdemli)


FOTOĞRAF: 3
Kosova-Prizren Ziraat Bank (sol baştan) Agim Haskuka (Prizren ZB Müdürü), R.Tekin, H.Mehel, E.Denizhan,R.Kaya, Ş.Özgüven Fotoğraflar: Melih Karık

RAGIP TEKİN


Haberi Paylaş

Comments are closed.