Kötü günler geride kaldı

Bu sezon Ziraat Bankası forması ile başarılı bir sezon geçiren Can Ayvazoğlu kötü günlerlerin geride kaldığını söyledi.

Tecrübeli oyuncu ile bu sezonki performansından lig sistemine ve gelecek sezonki planlarına kadar bir çok konuyu konuştuk.

-Ligden bahsederek başlayalım. Finale çıkabilecek güçte bir takımdınız. Ne oldu da Fenerbahçe’ye elendiniz?
Ligin başından beri şampiyon olacağımıza inanıyordum. Ama maalesef bunu beceremedik. Yarı final karşılaşmalarında bizim kötü performans ve de tabii ki Fenerbahçe’nin iyi oyunu bizim için ligin yarı finalde bitmesine sebep oldu. Bu yüzden çok sinirliydim uzun zaman.

-Ziraat Bankası’nın bu seneki performansını nasıl değerlendiriyorsun?
Bu seneki lig performansımız ortada. Çok iyi oyun oynadık bütün sezon çok istikrarlıydık, uzun zamandan beridir ligde bunu başarabilen takım olduğunu hatırlamıyorum. Sonuç ne deseniz yarıfinal terk…

-Lig sistemi ile ilgili çeşitli eleştiriler var. Özellikle Fenerbahçe’nin kötü bir sezonun ardından play-off’ta gösterdiği başarı ve Şampiyonlar Ligi’ne gitmeyi garantilemesi haksızlık olarak adlandırıldı. Sen bu sistemle ilgili olarak ne düşünüyorsun?
Bu sistem beni acayip sinirlendiriyor. Neden diyeceksin; çünkü böyle bir lig sistemi olamaz olmamalı. Çünkü baktığınız zaman Fenerbahçe ligde ilk 4’e bile giremedi. Ama şampiyon olarak bitirdi. Tebrik ediyorum onları büyük başarı, ama dediğim gibi sistem bence kötü. Eskisi gibi play-off sistemi olsa Fenerbahçe play-off’ ta olamayacaktı ki bence de lige baktığınız zaman hak etmedi.

-Yarı final serisi son maçında libero olarak oynadın. Sezen içinde de Kostantinov birkaç maç seni libero olarak oynattı. Zorlandın mı? Smaçörlük’ten liberoluğa geçiş nasıl oluyor ?
Evet bu sene birkaç maç yaptım  kolay iş değil. Büyük sorumluluk gerekiyor ve de çok zor. Ama benim için yapılabilecek bir şeymiş onu görmüş oldum.

-Seni libero olarak oynatmak isteyen takımlar oldu sanırım. Sen nasıl bakıyorsun. Artık voleybol yaşantını libero olarak sürdürmek ister misin?
Yıllardır herkes libero oynamam için baskı kuruyordu. Ne bileyim başkalarının önünü açmak gibi bir niyet olduğu için hep libero ol libero ol denip duruyordu. Ama bu sezon hocam böyle bir görev verdi ben de yapabildiğimi gördüm. Açıkçası sevdim de diyebiliriz. Ola ki güzel bir teklifle bir takım gelirse libero olarak oynamayı düşünüyorum artık. Ve de bunun altından kalkacağımı biliyorum sonuna kadar.

-Zor dönemler geçirdin. Özellikle sakatlık sonrası transfer yapamadın 2. Lig’de forma giydin o dönemler nasıldı?
Bu konu hakkında bir başlarsam bitmez, ne desem az kalır. İnsan anca yaşayarak anlayabilir bunu. Neler duydum neler yaşadığımı bir ben bilirim. 3 sene boyunca omzumu hem Milli takım hem de kulüplere verdim. Milli takımda olmak tabii ki benim için büyük mutluluk. Oynadığım kulüplerde de her şeyimi vererek oynadım.  Ama hak ettiğim değeri ne yazık ki göremedim. Ameliyatı kendi cebimden yaptırdım eskisi kadar iyi olabilmek için. Geri döndüm ama ben tedavi olurken, yalan yanlış haberler kötülemeler  başlamış hakkımda. Ben o günleri atlattım çok şükür artık bir şey demek istemiyorum.

-O günlerden sonra Ziraat Bankası ile anlaştın ve açıkçası çok da iyi bir sezon geçirdiğini düşünüyorum sen ne düşünüyorsun?
Valla Ziraat Bankası bana kucak açıp güvendiği için herkese tek tek teşekkür ediyorum. Çünkü buraya gelmeden önce de hakkımda asılsız söylentiler vardı. Bana huysuz damgası vurmuşlar. Allahtan Ziraat Bankası yöneticileri kulaklarını tıkadılar söylenenlere. Çok şükür süper bir sezon geçirdim. İnşallah bunun semeresini seneye alacağım.

-Biraz da şöyle çok gerilere gidelim voleybola nasıl başladın?
Voleybola ilkokul 5. sınıfta arkadaşımın beni öğretmene götürmesiyle başladı. İlk partnerim duvar olmuştu.

-İyi bir voleybolcu olmak için neler yapmak gerekiyor?
Bence önemli olan ilk başta iyi bir birey olmak. Ondan sonra zaten her şey gelir. Azimli olmak işini sevmek ve de çok çok çalışmak. Ama ilk başta okumak lazım.

-Sezon sona erdi. Yazın ne yapmayı planlıyorsun? Geçen sene yazın büyük bir bölümünü Alanya’da kamp yaparak geçirmiştin. Bu sene de böyle olacak mı?
İlk başta ailemi çok özledim zamanımı onlarla geçirmek istiyorum. Daha sonra geçen sene ki gibi Alanya’ya gidip çalışmayı planlıyorum. Oradaki çalışmalarımın faydasını çok fazla gördüm bu sene. Oraya gidip antrenman yapmak istiyorum tekrar.

-Voleybolla ilgili gelecek sezon için planların neler? Ziraat Bankası ile sözleşmen sürüyor mu? Ankara’da kalacak mısın? Teklifler var mı?
Kulübümle yeniden anlaşmak istiyorum tabii ki. Ziraat Bankası’nı seviyorum ve burada kalmak istiyorum. Ama ne olacağı belli olmaz. Gelen teklifler var onları da değerlendireceğim.

-Can Ayvazoğlu boş zamanlarında ne yapmayı sever?
Sevdiklerimle zaman geçirmek hoşuma gidiyor. Özellikle ailemle birlikte olmaktan keyif alıyorum.

-Arabalara düşkünsün biliyorum. Kaç araban var ?
Arabalara düşkün değilim de daha ziyade hıza düşkünlüğüm var. 3 tane vardı, sonradan 2 tane daha kattım galerime. Bakalım ne kadar daha gelir katarım göreceğiz.

-Milli Takımla ilgili düşüncen nedir? Erkek takımlarında beklenen başarı neden sence bir türlü olmuyor?
Erkek Milli takımlar seviyesinde büyük başarı elde etmek çok zor bu platformda. Olmaz diye bir şey yok her şey sahada oluyor. Bizim gibi takımlar için çıkıp iyi oynamak, mücadele etmek lazım. Çünkü fiziksel üstünlükler çok fazla. Umarım çok başarılı olacak takımımız…

-Gençlere vermek istediğin bir tavsiye var mı?
Gençlere diyeceğim hayatta ne yapmak ya da neyi yakalamak istiyorlarsa peşini bırakmasınlar.

-Sitemizi nasıl buluyorsun?
Sitenizi çok seviyorum beğeniyorum ve de takip ediyorum.

 


Haberi Paylaş