Maja Ognjenovic: “Finalde Fenerbahçe’yi bekliyorum”

Eczacıbaşı Dynavit’in dünyaca ünlü Sırp pasörü Maja Ognjenovic, Sırp medyasından SportKlub’e verdiği röportajda milli takımda yeniden yer alıp almayacağından Eczacıbaşı Dynavit’in Sultanlar Ligi ve CEV Şampiyonlar Ligi’ndeki hedeflerine kadar birçok konuya değindiği kapsamlı bir röportaj verdi.

Sırbistan Milli Takımı ile 302 resmi maça çıkan Maja: “Ben hep buradaydım, hiçbir yere gitmedim. Yine aynı şey… ‘Dönüş’ün doğru kelime olduğunu düşünmüyorum, 2021’de kaldığım yerden devam edeceğim. Bir yıl ara verdim. Kariyerimi bitirmeye karar verdiğimde bunu yüksek sesle ve net bir şekilde söyleyeceğim.” şeklinde konuştu.

Milli takıma kariyerinde ikinci kez ara vermesinin ilginç olduğu söylendiğinde yıldız oyuncu: “Evet ama şimdi tamamen farklı bir nedenle… 2017’de her şeyden bıktım, öyle hissettim. Bir sürü ailevi sorunum vardı, bu konuda daha fazla konuşmak istemiyorum.” dedi.

Sırp Milli Takımının her iki sezonda da Maja Ognjenović olmadan Bakü’de Avrupa Şampiyonası altını, Apeldoorn’da Dünya Şampiyonası altını kazandığı hatırladığında ise Ognjenovic: “Sırbistan Milli Takımının ‘herkessiz’ yapabileceğini o zaman söyledim ve şimdi de söyleyeceğim. En önemli olduğumuzu düşündüğümüz kadar olmadığımız da açık. Ve itiraf etmeliyim ki son Dünya Şampiyonluğu bile artık benim için ek bir yük olacak ancak bu baskının üstesinden hep birlikte geleceğimize inanıyorum” şeklinde düşüncelerini aktardı.

Giovanni Guidetti’nin gelişiyle Sırbistan Milli Takımında açılan yeni perde de röportaja konu oldu. Maja, konuyla ilgili olarak: “Beni yanlış anlamayın, Daniele Santarelli beni unutmadı ama benim kararım buydu. Giovanni’ye gelince, bana birkaç kez gerçekten milli takımda oynamaya devam etmek isteyip istemediğimi sordu. Cevabımın her seferinde olumlu olması bana biraz komik, ona ise oldukça garip geldi. Kendisine buranın benim takımım olduğunu, benim kızlarım olduğunu, oraya ait olduğumu ve bir yıl aradan sonra takıma geri dönüp yerimi almakta bir sakınca görmediğimi anlattım. Sonunda bazı detaylarda anlaştık ama prensipte anlaşmamız için bir kez daha konuşmamız gerekiyor. Her halükarda adımın milli takımın bir sonraki listesinde yer almasını bekliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Tecrübeli oyuncu, milli formayı yeniden en yakın dönemde ne zaman giyeceği konusunda ise şunları söyledi: “Bilmiyorum. Giovanni ve ben de bu konuyu konuştuk, eğer gerekli görürse belki Milletler Ligi’nin (VNL) final etabında. Ondan bir süre önce mutlaka antrenmanlara başlayacağım. Sanırım final turnuvası temmuz ayının ortalarında. Fitness koçumuz Vladimir Banković ile anlaşarak, hazırlıkların ilk bölümünü, bu kulüp sezonunun Torino’da Şampiyonlar Ligi finalinin planlandığı 20 Mayıs’a kadar sona ermesi beklentisiyle belirleyecektik. Ayrıca biraz dinlenmeye ihtiyacım olacak.”

Maja Ognjenovic, röportajın bu bölümünde İtalyan başantrenör Giovanni Guidetti’den övgüyle bahsetti: “Öncelikle Santarelli ile hiç çalışmadığım için onu Terza veya Guidetti ile kıyaslayamam. Giovanni ile iki yıl birlikteydik ve onun hakkında gerçekten iyi şeyler düşünüyorum. Nitelikleri kupalara yansıyan harika bir antrenörden bahsediyoruz. Almanya, Hollanda ve Türkiye’ye liderlik ederken kazanamadığı bazı milli takım altın madalyalarını kaçırdığı herkes tarafından açıkça görülüyor. Milli takımın ona iş ve yaşantı anlamında pek çok yenilik katacağından hiç şüphem yok ve tüm genç kızlara olduğu kadar teknik kadrodaki her erkeğe de zaman ayıracağına inancım tam. Giovani Guidetti’nin inanılmaz bir enerjisi ve büyük bir arzusu var.”

Sırp yıldız, Paris’teki Olimpiyat altınının kariyeri için ne ifade ettiğini işe şu sözlerle anlattı: “Bunu yapabileceğimize ve her şeyden önce art arda beşinci kez Olimpiyat Oyunlarına gideceğimize inanıyorum. Dünya sıralamasına göre özel davetlerin verilmesini beklemeden Çin’de garantilememizi bekliyorum. Grup zor olacak ama kolay grup yok. Her halükarda, hem Avrupa Şampiyonası’nda hem de Olimpiyat elemelerinde milli takıma mümkün olduğunca yardımcı olmak için buradayım. Hepimiz tekrar bir araya gelene kadar sabırsızlanıyorum.”

Eczacıbaşı Dynavit formasıyla sürdürdüğü kulüp sezonuna da değinen Maja Ognjenovic: “Eczacıbaşı, sezonun önceki bölümünde mükemmel oynadı ancak sonrasında iki kupayı kaybettik” diyerek Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda kaybedilen yarı finali ve aynı zamanda Türkiye Kupası’nda çeyrek finalindeki yenilgiyi hatırlattı.

Tecrübeli oyuncu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak izlenimim daha kararlı davrandığımız yönünde. Tijana harika oynuyor, Voronkova büyük bir güç ve doğru yoldayız. Türkiye Ligi’nde Türk Hava Yolları ile yarı final ve tabii ki final bekliyoruz. Dikkatli olmamız gerekecek çünkü playoff sistemi değişti, sadece iki maç oynanacak, yani galibiyetlerde 1:1 olursa finalisti altın set belirleyecek. Finalde şu anda dünyanın en iyi voleybolunu oynadığını düşündüğüm Fenerbahçe’yi bekliyorum. Fenerbahçe’deki gibi üç hücumcu kimsede yok!”

Temsilcimiz Eczacıbaşı Dynavit’in CEV Şampiyonlar Ligi’nde final oynama olasılığına da değinilen röportajda, Maja Ognjenovic konuyla ilgili: “Şampiyonlar Ligi finali için kura çekiminde çok şanslı olduğumuzu kabul etmeliyiz. Antrenörümüz Ferhat Akbaş, Eczacıbaşı için yarı finale kalmanın büyük bir başarı olacağını söyledi ancak ben şahsen final dışında herhangi bir şeyin başarısızlık olacağını düşünüyorum. Elimizde büyük bir şans var ve umarım değerlendireceğiz.” dedi.

Yaşın kendisi için sorun olmadığını belirten dünyaca ünlü pasör: “Bana 39 yaşında nasıl oynayacağımı sordular, tek cevabım sahaya bakmak oldu. Yaş benim için gerçekten sorun değil. Elimden geleni ve kendimden beklediğimi sağladığım sürece kariyerimin sonunu düşünmeyeceğim.” dedi.

Maja Ognjenovic, ilk olarak Voleybolun Sesi‘nde yayınlanan, önümüzdeki sezon Savino Del Bene Scandicci forması giyeceği haberini ülkesi basınına verdiği röportajda şu sözlerle onayladı: “Bir zamanlar İtalya’da oynamayı hayal ediyordum, her şey hızlı gelişmiş ve bu rüya gerçek olmuştu. Şimdi kariyerimi orada bitirmenin iyi olacağını düşündüm çünkü kabul edersiniz ki lig güçleniyor, rekabet harika ve motivasyon eksikliği olmayacak. Scandicci’yi sabırsızlıkla bekliyorum, Floransa güzel bir şehir, takım iyi olacak ve Massimo Barbolini benim eski koçum…”

 

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.