Maurizia Cacciatori: Gök Mavi Efsane

Maurizia Cacciatori, ya da hayranlarının ona seslendiği şekilde “Mauri”, İtalya’nın Toskana şehrinde 6 Nisan 1973’te dünyaya geldi. Kelime anlamı “avcı” olan Cacciatori, soyadının anlamını sahaya fazlasıyla yansıtan bir isimdi. 1990’ların sonunda farklı oyunu, mücadeleci ruhu ve sahadaki özgüveniyle tam bir liderdi. Daha 13 yaşındayken Pallavolo Carrarese’de voleybola başlayan Mauri, 2. ligde 2 sezon geçirdikten sonra İtalyan voleybolunun teknik isimlerinin dikkatini çekti ve Perugia hızlı davranarak onu daha 16 yaşında kadrosuna kattı. 1.78 boyunda olmasına rağmen file önünde harikalar yaratan bir pasördü Mauri.

Milli takıma ilk çıkışını Rusya’ya karşı 1991 yılında yaptı. 1992’de ilk kupasını Perugia’da İtalyan Kupası ile kaldırdı. Daha sonra en büyük başarılarını 1996’da Bergamo için oynamaya başladıktan sonra kazandı. Bergamo’da ilk yılında efsanevi Amerikalı Keba Phipps ile oynayan Cacciatori, Süper Kupa, İtalyan Kupası ve İtalyan Şampiyonası’nı kazandı. Bir sonraki yıl ise aynı üç kupayı tekrar kazanarak yanlarına Avrupa’nın en büyük kupası olan Kupa Galipleri Kupası’nı ekledi. Mauri 1998 Dünya Şampiyonası’na girerken Avrupa’nın en iyi pasörlerinden biri olarak görülmeye başladı. Şampiyonadan hemen önce de İtalyan Kupası ve Şampiyonası’nda bir kez daha takımıyla 1. olan Mauri, şampiyonaya hazır girmişti. 

1998 Dünya Şampiyonası’nda Aguero ve Torres’in önderliğindeki Küba’ya, Barbara Jelic Ruzic liderliğindeki Hırvatistan’a ve Çin’e yenilen İtalya, podyumda yer alamayarak 5.’likle yetinmek zorunda kaldı. Ancak Cacciatori’nin En iyi Pasör ödülü, takımın tesellisi oldu. Mauri ayrıca 50.000 $’ın da sahibi olmuştu. Hızlı ve nokta atışı paslarının yanı sıra güzelliği ve fiziğiyle de ünlenen Mauri, 1990’ların sonunda dünya voleybolunun merkezine oturdu. O sıralarda Piccinini yerine dünya basının odağında olan Mauri, Nike’ın dünyada yayımlanan tanıtımlarında ve iç çamaşırı reklamlarında rol aldı. Hem iyi hem negatif yorumlar almaya başlayan Mauri, voleybolun Anna Kournikova’sı olacağı yönünde eleştiriler almaya başladı. Bütün bu yorumlar karşısında sessiz kalıp çalışmaya devam eden başarılı sporcu, özellikle çalışma disipliniyle dikkat çeken bir oyuncuydu. Her gün 7 saat antrenman yapması ise bunun en büyük göstergesiydi.  

İtalya 1999 Avrupa Şampiyonası’nın ev sahibi olarak kendi seyircisi önünde şampiyon olmayı umut ediyordu. Ancak rüyaları Barbara Jelic ve arkadaşları tarafından 5 setlik bir yarı finalle bitirilmiş ve bronz madaIyayla yetinmek zorunda kalmışlardı. İtalya 1999 Dünya Kupası için wild card almıştı ancak bu ödül onları 7. olmaktan öteye geçirecek bir motivasyon kaynağı sağlayamamıştı. Sydney Olimpiyatlarına hazır girmedikleri belli olan Gök-Mavililer, burada 9. olarak hayal kırıklığı yarattı. Daha sonrasında Mauri’nin Olimpiyatlar sırasında bir günde aldığı 170 mektubun ve yoğun hayran kitlesinin ona gösterdiği ilgiden dolayı konsantrasyonunu dağıttığına dair eleştiriler gelmişti.

İtalya ulusal takımı en iyi seviyesinde olmasa da Mauri aradığı başarıları kulüp seviyesinde buluyordu. 2000’de Bergamo ile bir kez daha Kupa Galipleri Kupası’nı kaldırırken dünyanın en iyi oyuncularıyla oynama fırsatına erişmiş (Mireya Luis, Gabriela Perez Del Solar, Simona Rinieri ve Francesca Picccinini), Marco Bonitta ve Giovanni Caprara’nın antrenörlüğünde olgunluk döneminin en büyük başarılarına imza atmıştı. Ulusal takımda bir türlü istenilen altın madalya gelmemeye devam ediyordu. 2001’de Avrupa Şampiyonası’nda Mauri’yi altın madalyadan uzak tutan bu sefer finalde 5 sette kaybettikleri Rusya olmuştu.

2002-2003 sezonu, Mauri’nin İtalya’daki son sezonu olmuştu. İtalya’da kazanabileceği tüm ödülleri kazanmış, tüm iyi antrenörlerle çalışmış ve en iyi oyuncularla oynamıştı. Yeni sezonda Avital Selinger’le Tenerife’de çalışan Mauri, burada da Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmuş ve finalde Francia, Aguero, Metcalf, Gioli ve Kirillova’lı Perugia’yı 5 sette yenerek altın madalyanın sahibi olmuştu.

2003’te kısa süren plaj voleybolu denemesinden sonra 2004’te 228. ve son kez İtalyan milli formasını giyen Mauri, 2007’de 34 yaşında İspanya’da voleybolu tamamen bıraktı.

Şu anda İtalya’da SkySports kanalında spor spikerliği yapan Mauri Cacciatori, eski bir İspanyol basketbolcu ile evli ve bir erkek çocuk annesi.

Cacciatori ile ilgili video’ları buradan izleyebilirsiniz
http://www.youtube.com/watch?v=SX1aMMnxUpk
http://www.youtube.com/watch?v=gUC6iMTiefs

Murat N. Çolakoğlu
co.murat@gmail.com

 

 


Haberi Paylaş