MESUDE KUYAN

10 yaşında Bursa D.S.İ Nilüfer Spor Kulübü’nde voleybola başlayan Mesude Kuyan voleybola tam 19 yıl hizmet etti ama çok sevdiği voleybolu sakatlık yüzünden erken bırakmak zorunda kaldı. 

1986-1993 yılları arasında Bursa D.S.İ Nilüfer Spor’da forma giyen başarılı oyuncu o tarihten sonra hep büyük takımların formasını giydi. 1993 yılında Eczacıbaşı’na transfer olan ve adından bahsettiren Mesude, 1998 sezonunda Vakıfbank Güneş Sigorta kadrosuna dahil oldu. 2001 yılında tekrar Eczacıbaşı’na dönen Mesude, voleybolu şanssız bir sakatlık sonucu bırakmak zorunda kaldı. 

13 yıl A takım olmak üzere toplam 19 yıl faal olarak voleybol oynayan Mesude Kuyan, voleybolu bıraktıktan sonra kısa bir süre Fenerbahçe Bayan Voleybol takımı yardımcı antrenörü olan Kamil Söz ile birlikte Soyak Yenişehir’de voleybol okulu organizasyonunu yaptı.

Daha sonra hamile olduğunu öğrenen Mesude, spor okuluna ara verdi ve şu an ikiz bebekleri ile ilgileniyor.

Mesude’nin voleybolla ilgili planları henüz son bulmuş değil. Mesude Kuyan voleybol ile ilgili planını “Yakın zamanda eşimle birlikte eşimin organize edeceği ve benimde içinde aktif olarak bulunacağım  Basketbol/Voleybol Spor okulu ve yurtiçi / yurtdışı kampları düzenleyeceğiz” diye açıklıyor.

Voleybolu özlüyor musunuz sorusuna ’Voleybolu zorunlu bir sebep yüzünden erken sayılacak bir yaşta (28) bıraktığım için çok üzüldüm. Bırakmam çok ani geliştiği için voleybol adına daha yapmayı istediğim birçok şeyi kenara bırakmak zorunda kaldım. En acısıda buydu’ diye cevap veren Kuyan bu durumu kabullenmekte çok zorlandığını da ifade ediyor.

’Sporcu olmanın çok değerli bir olgu olduğunu anladım’ diyen Mesude, bu trajik durumundan kurtulduğunu ve eşiyle beraber hayatlarını tamamen değiştirecek yeni bir döneme başladıklarını da belirtiyor.
 
 
Başarılı sporcu belki bir gün kendini yeniden denemek adına voleybola dönebileceğini de söylüyor.

 

MESUDE KUYAN’IN BAŞARILARI

Kulüp:

Türkiye Voleybol 1. Lig Şampiyonluğu – 5 defa
Türkiye Voleybol 1. Lig Finali (2.lik)    – 5 defa
Türkiye Kupası Şampiyonluğu  – 3 defa
Vakıfbank Güneş Sigorta – Konfedarasyon Kupası 3.lüğü 
Eczacıbaşı Şampiyonlar Ligi Final Four 2002 4.lük
Eczacıbaşı Top Teams Cup 2005 3.lük 

Milli Takım

Akdeniz Oyunları 2.lik 1993
Akdeniz Oyunları 2.lik 1997
Akdeniz Oyunları 2.lik 2001
Avrupa Şampiyonası 2.lik 2003

 

 


Haberi Paylaş

Comments are closed.