Milli Takım alt yapısı sağlam çalışıyor

Bayan Milli Takımlar Sorumlusu Cengiz Göllü, A Milli Bayan Voleybol Takımı Antrenörü Alessandro Chiappini ile Genç Milli Takım Antrenörü Mehmet Bedestenlioğlu nezaretinde yürütülen kamp çalışmaları; Genç Milli Takım için Slovakya’da 26 Mart’ta başlayacak Avrupa Şampiyonası için hazırlık dönemi olurken Yıldız Kızlar içinse geleceğe yönelik bir çalışma oldu.

Genç Milli Voleybol Takımı Antrenörü Mehmet Bedestenlioğlu, 48 sporcuyla yaptıkları kamp çalışmalarından istedikleri verimi aldıklarını belirterek, “18 genç ve 30 yıldız oyuncuyla, 8 antrenörün nezaretinde kamp yaptık. Neredeyse bütün hedeflerimize ulaştık. Yıldız milli takım kampına çağırdığımız sporcuları Ankara’da yaptığımız İl Karmalarından aldık. Sabah 8:30 akşam 19:30’a kadar günde 5 tane top idmanı yaptık. Çok ağır bir kamptı ama çocukların istekliliği hiç bitmedi. Bize bu imkânları sundukları ve bu sporcuları yetiştiren antrenörlere, ailelerine de teşekkür ederiz” dedi.

Dünya ikinciliği apoletinin Türkiye’nin hedeflerini büyüttüğüne değinen Bedestenlioğlu, Avrupa şampiyonası için 26 martta Slovakya’da eleme müsabakalarında oynayacaklarını hatırlattı. Bedestenlioğlu, “Federasyonumuzun onayıyla Fransız Milli Takımını ağırlayacağız. Bir de bir hazırlık maçı yapacağız. Bayan voleybolu hızla ilerliyor. Biz iyileri değil, gelecekte A Milli Takımı en iyi şekilde temsil edecek olan oyuncuları seçmek istiyoruz. Genç Milli Takım kesin kadrosunda yer alacak 14 kişi Slovakya öncesi belli olacak” diye konuştu.

Federasyon Başkanı Erol Ünal Karabıyık’ın kampı ziyaret etmesinin kendilerine moral verdiğini ifade eden Mehmet Bedestenlioğlu, Kızlarımız da çok gururlandı. Hem oyuncu sayısı, hem de çalışma programı açısından zor bir kamptı. Ama biz burada hem gençleri, hem de yıldızları bir arada çalıştırdık. İleride, inanılmaz sayıda çok oyuncumuz olacak. Her mevkide 1 değil birden çok seçenekli oyuncu olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Cengiz Göllü: 40 ilde daha tarama yapacağız

Bayan Milli Takımlar Koordinatörü Cengiz Göllü de kampı değerlendirirken, “Bize verilen bu imkanları, sporcuları sıkmadan kullanmamız gerekti. Bizleri burada görmüş olmaları gerçekten onları heyecanlandırdı, kendilerine ne kadar önem ve değer verildiğini gösteren bence işaretlerdir. Burada 94-92 doğumlu sporcularımız var. Yaşlarına ve seviyelerine göre programlar hazırladık ve uyguladık” ifadelerini kullandı.

Genç Milli Erkekler Sezonun İlk Kampını Bitirdi

Genç Milli Erkek Voleybol Takımı Antalya Kemer’de 26 Ocak-8 Şubat tarihleri arasında yaptığı kampla sezonun ilk çalışmasını tamamladı.

Erkek Milli Takım Antrenörü Atay Doğu 26 Ocak’ta başladıkları kampın 46 oyuncu ve 5 antrenör ile yapıldığını belirterek, ’’ Bu kampın amacı doğrudan Avrupa Şampiyonası elemelerine hazırlık amacı gütmüyordu. Elemeler 26-30 Mart tarihleri arasında Almanya Berlin’de yapılacak. Ancak biz, sömestr tatilini fırsat bilerek 89-90 doğumlu yetenekli oyuncuları davet ettik ve onların seviyesini görmek istedik. Daha sonraki kamplara en iyileri çağıracağız” dedi. Doğu, erkek voleybolunda Türkiye’yi en üst sıralara taşımak için bu çalışmaları sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

Oktay: Verimli Çalıştık

Erkek Milli Takım Koordinatörü Semih Oktay da çok verimli çalıştıklarını söyledi. Kamp çalışmaları sırasında istedikleri sonuçları aldıklarını ifade eden Oktay, “2008-2009 yılında uluslararası müsabakalara katılacak genç milli takımımızın çok geniş bir kadro içinden seçilmesini sağlayacak bir çalışma oldu. Avrupa’daki hedeflerimize destek sağlayacak genç ve yetenekli oyunculara sahibiz. Elemelerden geçirilmiş en iyi genç milli takım olabileceğinden hiç şüphem yok” dedi.

Kampa davet edilen sporcular için araştırmalar yapılırken tüm kulüplerin antrenörlerinden gerekli bilgi alındığını belirten Semih Oktay “Hedef Avrupa Şampiyonası elemelerini geçerek finallere katılmak. 2009’daki hedefimiz eleme grubunu geçerek dünya şampiyonasına katılmak. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ve Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay her konuda bize yardımcı oluyor. Bir maç dahi olsa çağırdığımız karşılaşmalarda yalnız bırakmıyorlar. Voleybol federasyonunun böyle imkânları bizlere sunması voleybolun geleceğini bir ışık tutuyor. Biz profesyoneller de bize verilen bu imkânı en iyi şekilde kullanarak. İmkânları iyi değerlendirebilirsek voleybolda kalıcı sıçramalar yapabiliriz” diyerek sözlerini tamamladı.


Haberi Paylaş

Comments are closed.