Moskova mı, Stavanger mi?

2009 Swatch FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası ev sahibi muhtemelen Cuma ya da önümüzdeki hafta başı resmi olarak duyurulacak.

Bu prestijli turnuvanın adayları Rusya’nın başkenti Moskova ve Norveç şehri olan Stavanger.

Stavanger 10 yıldır Swatch FIVB Dünya turnesi takviminde yer alıp, açılış ve Grand Slamlere ev sahipliği yaparken, bu yıl 30 Haziran-5 Temmuz arasında bir Grand Slam’e ev sahipliği yapacak olan Rusya 2008 FIVB Swatch Dünya turuna eklenen 9 yeni şehirden birisi.

Seçilen şehrin, 2007’de 1to1 enegy’nin katkılarıyla İsviçre Gstaad’ta yapılan şampiyonayla rekabet etmesi ve şampiyonayı geçmesi umut ediliyor. İsviçre Alplerinde geçen Temmuz’da yapılan 1milyon dolarlık turnuva onbinlerce taraftar çekmiş ve plaj voleybolunun sadece deniz kenarında değil her yerde oynanabileceğini göstermişti.

Amerika 2007’deki şampiyonayı Misty-May Treanor ve Kerri Walsh ile bayanlarda, Todd Rogers ve Phil Dalhausser’le erkekler de altınları silip süpürmüştü.

2005’deki şampiyona Berlin’de, 2003’deki Rio de Janerio’da, 2001’de Avusturya Klagenfurt’da, 1999’da Marsilya’da, 1997’de Los Angeles’ta yapılmıştı. Bundan önce her yıl Brezilya’da oynanmıştı.

 


Haberi Paylaş

Comments are closed.