Mültecilere de Voleybol

 

Voleybol Federasyonu ile Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği Türkiye’deki mülteci ve sığınmacılara voleybol yoluyla disiplin, sabır, uzmanlık, takım ruhu, ortak amaç için çalışma gibi hayat becerilerini edindirmek; voleybol yoluyla toplumsal ilişkiler ve fiziksel zindeliklerini artırarak, bedenen ve Ruhan sağlıklı olmalarını sağlamak gibi ilkeleri gerçekleştirmek amacıyla bir protokol imzaladı.

Protokolü Türkiye Voleybol Federasyonu adına Başkan Erol Ünal Karabıyık, Birleşmiş Milletler adına da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Ofisi Temsilcisi Michel Gaudé imzaladılar.
Türkiye ve dünyadaki genç mültecilerin korunma ihtiyaçları ile ilgili Türkiye kamuoyunda farkındalık yaratmanın da hedeflendiği protokol metni şöyle:

Türkiye ve dünyada popüler bir spor olan voleybol, aşağıdakileri gerçekleştirme kapasitesine sahiptir:
a) İnsanları, özellikle de gençleri bir araya getirmek ve onlara ortak bir amaç için birlikte çalışmak, sağlıklı rekabet sonucu mükemmelliğe ulaşmak, rakiplere saygı gibi önemli değerler kazandırmak.
b) Genç Mülteciler’in mevcut ihtiyaçları ve gelecek için potansiyelleri ile ilgili Türkiye’deki ev sahibi topluluklar arasında farkındalık yaratma amacına hizmet edecek bir araç olmak.
c) Türkiye’deki Genç Mülteciler’i ruhen ve bedenen güçlendirerek gelecekte yaşadıkları dünyaya olumlu katkılarda bulunmalarını sağlamak.
d) Türkiye’deki Genç Mülteciler’e spora karşı ömür boyu sürecek ilgi ve sevgiyi aşılamak. 

Mutabakat Belgesi Tarafından Öngörülen Etkinlikler

1. BMMYK ve TVF herhangi bir bedel karşılığı olmadan Genç Mülteciler’in yaşadıkları şehirlerde TVF tarafından onaylanmış uygun tesislerde, var olan voleybol maçlarına ve turnuvalara katılımlarını mümkün kılacak fırsatları tespit edecekler.
 
2. BMMYK ve TVF, herhangi bir bedel karşılığı olmadan, Genç Mülteciler’in, oyuncuların, antrenörlerin, koç ve hakemlerin eğitildiği yerel programlarda, destekleyici ve herhangi bir ayrımın yapılmadığı bir atmosfer içerisinde, profesyonel koçlar tarafından eğitilecek biçimde yer almalarını mümkün kılacak olanakları tespit edecekler.

3. BMMYK ve TVF, antrenmanlar, maçlar, turnuvalar gibi voleybol etkinlikleri yoluyla mülteci ve sığınmacı çocuklarla ilgili kamuoyunda farkındalık yaratma araçları arayacaklar.

4. TVF Türkiye’deki voleybol kulüp ve takımlarına katılmak üzere yetenekli Genç Mülteciler’i tespit edecek. 

 


Haberi Paylaş

Comments are closed.