Neden Süper Kupa

Türkiye Kupası’nın ismi Süper Kupa olduğundan beri bu isim değişikliği ile ilgili aklımı kurcalayan sorular var. Şöyle ki Süper Kupa tüm sporseverlerin algıladığı şekliyle, branşlarda birinci ve ikinci kupayı kazananlar arasında yapılan final maçının adı. Sezon başında Vakıfbank ve Eczacıbaşının oynadığı kupa gibi. Futbolda Şampiyon olan takımla Türkiye Kupası’nı kazanan arasında oynanan maç ve hatta Şampiyonlar Ligi ile UEFA Kupasını alan iki takım arasındaki karşılaşma gibi. Türkiye Kupası isminin bir bilinirliği var ve kupa adı bence Türkiye Kupası olarak kalmalıydı. Yeni ismi ile algı değişikliği oldu.

Gazetelerde, televizyon başında bu maçları izleyenlerde kafa karışıklığı olacağını düşünüyorum. Mesele başıma gelen şöyle bir şeyi anlatmak istiyorum. Sabah gazeteye gittiğimde yanımda benimle birlikte çalışan arkadaşım gündem hazırlıyordu. Ogün Halkbank ve Ziraat Bankası arasında Türkiye Kupası maçı var. Arkadaşım voleybolda Süper Kupa finali varmış bugün dedi. Hemen anladım ne demek istediği ve durumu düzelttim. Süper Kupa bizdeki Türkiye Kupası’nın yeni adı. Bu maçlar çeyrek finale yükselme maçları. Tabii ki aklı karıştı çünkü diğer branşlarda Türkiye Kupası adıyla oynanıyor bu maçlar. Neyse muhabbeti fazla uzatmaya gerek yok. Federasyonun bildiği bir şey vardır tabii ki. Nedenini bilemiyorum.

Ayrıca şunu da merak ediyorum isim değişikliğinin duyurusu yapıldığında Sportstv’nin yayın hakkını alması ile Türkiye Kupası ismi Süper Kupa olarak değişti dendi. Neden? Ben gelenekçi biriyim galiba işte bu değişikli yadırgadım. Karmaşa yarattığını düşünüyorum. Voleybolu gazetelere sokmak için çabalarken, yeni isimlerle kafaları karıştırmamak, önemsenen isimlere değer vermek gerektiğini düşünüyorum.

FAVORİLER BELLİ DEĞİL Mİ
Ligde 6. hafta geride kalırken sanırım bir çok isim favoriler konusunda hemfikir. Kadınlarda VakıfBank, erkeklerde Halkbank isimleri benim de gözümde ön planda. Özellikle VakıfBank’ın sadece oyuncu kadrosu değil oynadığı oyun, yerleştirdikleri sistem de bu takımı kadınlarda çok ön plana çıkartıyor. Erkeklerde ise Halkbank evet çok güçlü bir kadro kurdu ama Fenerbahçe ve Arkas’ın ne yapacağı belli olmaz tabii. Fenerbahçe Grundig birbirine çok alışık bir takım. Marshall ve Ivan’ın gücü belli. Brezilyalı Fonteles çok iyi bir transfer. Arkas ise henüz toparlanma aşamasında. Agamez’in gidişi ile hücumda büyük kayıp yaşadılar. Bravo da tam bir görev adamıydı. Bu iki oyuncunun açığını henüz kapayamadılar ama ligin ilerleyen haftalarında özellikle ikinci yarıda daha farklı bir Arkas izleyeceğimize eminim. Perin kalitesini ortaya koydu, Sivula takıma alıştığında daha iyi olacak diye düşünüyorum. Schmitt’in de takımı katılmasıyla daha da güçlenecekleri kanaatindeyim. İlk üç takım kendi aralarında sıralanır gibi.

Bir küçük parantez Galatasaray’a. Benim en büyük hayal kırıklığım Galatasaray. Daha iyi bir oyun ve daha iyi sonuçlar bekliyordum ama olmadı. Kadınlara sponsor desteğiyle daha iyi yatırım yapan sarı-kırmızılı erkekler için bu sene şampiyonluk çok uzak gibi. Umarım seneye daha iyi transferler yapılır ve daha güçlü bir takım kurulur.


Haberi Paylaş