Neden Türkiye?

BUNDAN SONRA BÖYLE – 24

NEDEN TÜRKİYE?

Güney Kore halkı neden Türkleri seviyor, yaşlı nesil ise neden saygı duyuyor?
Tarihin sayfalarını burada da çevirmeye başlarsak, Türk Ordusu adına yaşanan gurur verici Kunuri Savaşları’nın Güney Kore için ne denli önemli olduğunu görürüz.
Tarih 25 Haziran 1950, yani bundan tam 62 yıl önce; Kuzey Kore ordusunun, Güney’e saldırması ve topraklarını istila etmesi ile başlayan, acılarla dolu bir süreç. Birleşmiş Milletler üyesi olan Türkiye, bu istilada ortak hareket ederek Güney Kore yanında savaşa katıldı. Türk Tugayı’nın Kunuri’de hiç bir ülke ordusunun yapamadığı, Amerikan askerlerinin kurtarılmasında gösterdiği ve zaferle sonuçlanan savaşlar, belki de Güney Kore halkının esaretten kurtuluşunun başlangıcı olmuştu. 25 Kasım 1950 tarihinde sona eren savaşlar sonrası, Güney Kore Hükümeti savaşta 830 askeri şehit olan Türkiye için Türk cesaret ve kahramanlıklarını gösteren “Türk Zafer Anıtı”nı en yüksek tepeye dikti.
İşte, kısaca bahsettiğimiz bu yardımlaşma ve ülkenin esaretten kurtarılması için yapılan savaşlar Güney Kore halkını Türklere karşı hayran bırakmıştır. Bu nedenle Türkiye’ye karşı olan bu sevgi ve saygı o günlerden geliyor.
Biz böylesine acı günlerin bir daha yaşanmamasını dilerken, sportif anlamda da bu yakınlaşmanın olduğunu hemen hissediyoruz.
Evet; Güney Kore Bayan Voleybol Takımı da, Filenin Sultanları gibi Londra Olimpiyatları vizesi aldı. Bayanlarda çeşitli zamanlarda karşı karşıya geldiğimiz dost Güney Kore takımı ile 2003 yılında Japonya’da oynadığımız Dünya Kupası maçından 3-0 galibiyetle ayrılmıştık. O günden bu güne kadar iki karşılaşma daha yaptık. 2006 Dünya Şampiyonası’nda 3-0, 2010 Dünya Şampiyonası’nda ise 3-2 yenildik. Gün bugün; Filenin Sultanları yeni üyesi Polen Uslupehlivan ile birlikte 3-1 kazandığı Grand Prix maçından sonra, rakibinden rövanşı da almış oldu.
Türk bayanları, zamanında Türk Ordusu’nun Kunuri’de kazandığı zaferlere nazire yaparcasına, Busan’da bir erişilmez zafere daha uzandı.
İşte bunun için Türkiye…
Japonya maçından sonra dediğimiz gibi hep birlikte Filenin Sultanlarını izlemeye devam edelim…
Siz ne dersiniz?
Busan: 9.Haziran.2012
NOT: (1) “Neden Türkiye?” yazısı okurlardan gelen büyük istek üzerine bir kez daha yayımlanmıştır.
(2) Bu yazıya gösterilen büyük ilgi; 1 günde 1247 kişi tarafından okunmasıdır.
(3) 21.6.2012 Okuyucu sayısı 2047 olmuştur. Teşekkür ederim…
BAK: (1) TDK.C:2 Sayfa:1075. Nazire Yapmak;”Bir söze, bir davranışa benzeriyle karşılık vermek.”
(2) TDK.C:2 Sayfa:999. Mecazlı; “Gerçek anlamın saptırılarak benzetmeli olarak kullanılmış (söz)”

TAKIM

DÜNYANIN YILDIZLARI IŞIL IŞIL …

Milliyet Gazetesi’nin geleneksel anketinde, Yılın Takımı ödülünü YILDIZ KIZ VOLEYBOL MİLLİ TAKIMI aldı.
Aynı sezona sığdırdıkları Dünya ve Avrupa Şampiyonluğu ile voleybol tarihinin ilklerine imza atan Yıldız Kız Voleybol Milli Takımı, Ortaköy Esma Sultan Yalısı’nda yapılan ödül töreninde podyuma çıkarken konuklar tarafından alkış yağmuruna tutuldu.
Ankara’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda tarihi bir başarıya imza atan ve Türkiye’ye voleybol tarihinin ilk Dünya şampiyonluğunu kazandıran filenin genç filizleri, Avrupa şampiyonluğuna da ambargo koyarak aynı yıl çifte zafere imza atmanın mutluluğunu yaşadılar.
BAK: Milliyet,30.Mayıs.2012 çarşamba

BİREYSEL

TÜRKİYE HAYRANI KORELİ REHBER…

Voleybol tarihinde ikinci kez Dünya Grand Prix Şampiyonasına katılan A Milli Bayan Takımımıza rehber ve tercüman olabilmek için Busan’da İngilizce bilenler arasında büyük bir istek olmuş!
Türklere olan ilgi Güney Kore’de kendini gösterince rehber olarak seçimi Seul’de yaşayan Sang Kang kazanmış.
Duygularını açıklayan Sang;”Türkleri tarihten gelen anlatımlarla tanıdım. Voleybolda kazandıkları büyük başarılar da ilgimi çekince Kore Federasyonu’na müracaat etmiştim. Beni rehber olarak görevlendirdiler. Türkiye’yi çok seviyorum” dedi.
Busan: 6.6.2012

KURUMSAL

ÖRNEK DAVRANIŞ

Güney Kore Büyükelçisi Naci Sarıbaş ve ekibinin Türk Voleybol Kafilesine karşı gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etmemiz gerekir.
Busan’dan, Başkent Seul’e dönen Türk kafilesini uçağın yanaştığı körükte karşılayan Elçilik 2.Katibi Adem Arıoz ile Burcu Erdem ekibimizi Güney Kore’den ayrılana kadar biran olsun yalnız bırakmadılar.
İşte, bizim yurtdışında görmek istediğimiz böyle yöneticilerdir.
Teşekkürler Seul Büyükelçiliği…
Fotoğraf: (soldan)Burcu Erdem ile Adem Arıoz Seul Hava Alanı’nda…


TOPLUMSAL

TÜRKLER HERYERDE…

Dünya Grand Prix Voleybol maçları için Güney Kore’nin Busan şehrinde Sajık Indoor Gymnasıum’ da, ellerinde bayrakları ile tribünde Filenin Sultanlarına büyük destek vardı.
Busan Philip Morris’ta görevli Berkant Gürcan ile Suat Kurtbolat eşleri ve çocuklarıyla Türk takımının oynadığı maçlarda ay-yıldızlı ekibimizi yalnız bırakmadılar.
Sesleri kısılana kadar bağırdılar, alkışladılar ve sonuna kadar destek oldular…
İşte; Türkler her yerde !

BAŞKAN SÜLEYMANOĞLU

Halkbank bu sezon üç kulvarda yapacağı şampiyonluk mücadelesi için yeniden yapılanmaya gitti.
Yapılan Genel Kurul’da Spor Kulübü Başkanlığına Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Süleymanoğlu getirildi. Teftiş Kurulu Başkanı Alaattin Sarıtaş ise başkan vekili oldu.
Voleybol Şube Sorumlusu olarak Başhekim Dr.Atakan Mermer görev yapacak.
Türkiye 1.Lig ve Türkiye Kupası ile Avrupa CEV Cup’ta iddialı olabilmek için geniş bir kadro kuran Halkbank, Karadağlı antrenör Veselin Vukovic ile devam etme kararı aldı.
Amerikalı William Reid Priddy ile Venezuella’dan Luis Augusto Diaz Mayarco’yu kadrosuna katan Halkbank, görüşme yaptığı önemli iki sporcu sonrası transferi kapatacak.
Halkbank takımına bu sezon başarılar dileriz…
Fotoğraf: (soldan) Başkan S.Süleymanoğlu ile Başkan vekili A.Sarıtaş


SPORCU

FİGEN GELİYOR…
VOLEYBOLDA BİR YILDIZ DOĞUYOR

Figen Sugezer henüz 12 yaşında,1.70 m Boyunda, Nisan ayında Isparta’da Yıldız kategorisinde, Haziran’da Ankara’da Küçüklerde en başarılı sporcular arasında gösterildi.
9 yaşında iken Sarıyer İlköğretim Okulu’nda voleybola başladı. Aynı zamanda Yeniköy İhtisas Kulübü’nde küçük yaşında kazandığı başarılar onu kısa zamanda zirveye çıkardı. Şimdi, 1.Lige çıkan Sarıyer Belediyesi bayan takımı, Figen’i alt yapı kadrosuna transfer etmek istiyor.
Bu arada; Ankara’da çeşitli kulüplerden de transfer teklifleri alan geleceğin yıldızının peşine İstanbul’dan iki takım daha katıldı.
Bundan sonra tercih Figen’in olacak.

ANTRENÖR

O HER YERDE…

Adana’da voleybol denince ilk akla gelen isimdir Fehmi Gerdan.
Voleybol için senelerini harcamış, gün gelmiş şehrinde tek silah olarak büyük mücadele vermiş, gençleri bir araya getirerek takımlar oluşturmuş bir cengaver…
Gökyüzü Spor ile geçen sezon 3. Lig’de oynadığı maçlarda büyük başarı kazanarak yine adından söz ettirmeyi başardı.

Voleybol nerede? Fehmi Gerdan orada.

FİLENİN KAPLANLARI

Dünya çapında iddialı olduğumuz bir spor var mı? Var…
Kadın Voleybol takımımız dünya çapında başarılar kazanıyor…
Olimpiyat elemelerini geçerek Londra’ya gitmeye hak kazanan Filenin Sultanları, Dünya Grand Prix şampiyonasında da müthiş maçlar çıkarıyor. Dünya’nın en iyi 16 ulusal voleybol takımının kapıştığı şampiyonada sultanlarımız ilk 6’ya girmek ve finale kalmak üzere… Umuyorum bugün Japonya’yı yenip finale adlarını yazdıracaklar. Gazetelerin spor sayfaları (Milliyet gibi bir iki gazete hariç) maşallah transfer balonlarından voleybolcu kızlarımızın başarılarına yer bulamıyor.
Bu ayıp da o spor sayfalarına yeter…

NOT: Doğru söze ne denir? Tebrikler…

BAK: Milliyet:Açık Pencere-Melih Aşık: 23 Haziran.2012
 

O NE DEDİ

HOLİGANİZM…

Ankara’daki şampiyonaya giden Galatasaray Genç Bayan voleybol takımı Bolu’da mola veriyor.Ankara’ya Aziz Yıldırım için düzenlenen mitinge giden bir veya iki otobüs dolusu Fenerbahçe forması giymiş fanatik, 16-17 yaşında ki kızlara önce sözlü sonra fiili saldırıya yelteniyor.
Olayı herkesten önce Fenerbahçe Kulübü’nün kınaması gerekirdi… Şu ana kadar kınamadılar…
Holiganizm yarın dönüp onları da vurursa şikayet etmesinler…

FİLENİN SAĞIRLARI…

Filenin Sultanları, Dünya Grand Prix Voleybol turnuvasında 3 kıtadan 16 takım arasından ilk 6’ya girerek finale kaldı. Avrupa kıtasından finale adını yazdıran tek takım Türkiye… Dün baktık gazeteler yine sağırdı. Hürriyet haberi tek satırla olsun vermemiş, diğerleri de aşağı yukarı öyle. Ayıp…
Melih Aşık.
BAK:Milliyet/Açık Pencere:26 Haziran.2012

MAGAZİN

OBJEKTİFE TAKILANLAR

Haber Tarihi: 12 Ağustos2011 Cuma
Bundan 10 ay önce Milliyet Magazin Servisi Duygu Bal’ı “Modellere Taş Çıkarttı” başlığı ile haber yapmıştı.
Voleybolcunun, İtalyan fotoğrafçısı Stefano Schwets tarafından çekilen fotoğrafları da Türkiye’de ilk kez Milliyet’te yayımlandı.
Avrupa’da şimdi gündemde kalmak isteyen sporcuların yeni merakı artistik fotoğraf çektirmek! Veya, milli göreve çağrıldığında benim programım var mazereti üretmek!!!
Milliyet Magazin’in en önemli özelliği ise değişik yer ve zamanda, bazı bayan voleybolcuları beklenmedik bir şekilde görüntülemesidir…
Benden Söylemesi…
Aman dikkat!

BAK: Milliyet/Cadde: 12.8.2011

NOSTALJİ

TÜRKİYE ALKIŞLIYOR

Tarih: 28 Eylül 2003
Bundan 8 sene 9 ay önce Ankara’da yapılan Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası finalinde Milliyet’te yazdığım “Türkiye Alkışlıyor” başlıklı yazı.
Bayan Voleybol Milli Takımımız 2003 Avrupa Şampiyonası’nda ikinci olarak Türkiye’ye büyük gurur yaşattı. Yarı finalde Hollanda’yı 3-0 yenerek ilk kez finale yükselen millilerimiz başarısını Polonya karşısında şampiyonluk tacıyla süsleyemedi ama Bahar, Natalia, Özlem, Neslihan, Esra, Aysun, Gülden (L) den oluşan kadrosuyla gönüllerimizi fethetti.
Türk Bayan voleybolunun yükselişinin başladığı o günü hatırlayabildiniz mi?

BAK: Milliyet-28.9.2003

SON SÖZ

Sırtından vurana kızma,
Ona güvenip arkanı dönen sensin.
Arkandan konuşana da darılma,
Onu insan yerine koyan yine sensin…

Ragıp TEKİN
 


Haberi Paylaş