Niels Klapwijk: ‘Türkiye’de kalmak isterim’

Sitemiz dış haberler editörlerimizden Murat Çolakoğlu Beşiktaş ve Hollanda Milli Takımı’nın pasör çaprazı Niels Klapwijk ile play-off döneminde bir araya geldi. Başarılı oyuncu ile filizlenen voleybol kariyeri, Beşiktaş’taki deneyimi, Hollanda Milli Takımı değerlendirmesi ve daha birçok konu hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Ne zaman voleybola başladın?
14 yaşına kadar futbol oynuyordum. Ancak bir yandan da ailem tamamen voleybol geçmişinden geliyordu. İki erkek kardeşim Hollanda’nın 1. liginde oynuyordu. Ben de voleybolu bu sebeple denemek istedim.

Lise takımında mı yer almıştın?
Hollanda’da takımlar o şekilde olmuyor. Şehirde bazı kulüpler var oynayabileceğin. O kulüplerin genç takımlarında başlayıp oradan devam ediyorsun.

Yıldız ve Genç Milli Takımı’na seçilme sürecinden biraz bahseder misin?
Takımım 4. ligdeydi. Sonra Hollanda’nın yetenek takımlarından biri onlarla antrenmana çıkmamı teklif etti. O zamanlar sanırım 17 yaşındaydım. Sonra da genç milli takımının antrenörü onların antrenmanına katılmamı istedi ve böylece milli takım serüvenim başlamış oldu.

Profesyonel kulüp kariyerin sonra nasıl başladı?
Yetenek takımında 3 sene oynadım. Sonra Hollanda’nın en iyi iki takımından birinde oynamaya başladım ve orada iki sene devam ettim.

A Milli Takıma seçilmende oldukça rol oynamış olmalı.
Kesinlikle. İlk sezonumdan sonra kadroya girebildim.

Milli Takımdaki ilk maçını hatırlıyor musun?
İngiltere’ye karşı oynuyorduk. Böyle anıları unutamazsınız çünkü çok değerli benim için.

Daha küçükken profesyonel bir voleybol oyuncusu olabileceğini düşünür müydün?
Kesinlikle hayır. Zamanla çok fazla çalışarak ve Hollanda’nın iyi takımlarında oynayarak zamanla gelişiyorsunuz ve bu mesleğiniz oluyor.

Hollanda Erkek Milli Takımının geçmişi Olimpiyat altın madalyası ve birçok uluslararası başarılarla dolu. Maalesef bu jenerasyonun arkası gelmeyince başarılar da devam etmedi.
Maalesef şu an tarihten ibaret. O jenerasyon oldukça fazla çalışıyordu ve gerçekten iyi oyuncuları vardı. Federasyon yeni yetenekleri takıma adapte edemedi. Uzun bir süre sonra başlayan o çabanın ilk oyuncularından biriyim ben. Şimdi geri gelmeye çalışıyoruz.

Aslında şu an milli takımda sen, Horstink, Dick Kooy ve diğerleriyle oldukça iyi oyuncular var. Potansiyelinizi nasıl değerlendiriyorsun?
Hollanda’da voleybol artık o kadar büyük bir spor değil çünkü gerekli yatırım yapılmıyor. Oyuncular sadece yürekleriyle oynamaya çalışıyor ve maalesef başka bir destek yok. Bu sebeple de zirveye ulaşmamız zorlaşıyor.

Avrupa Şampiyonası’na katılabilme hakkı kazanmak sıradaki hedef mi?
Şüphesiz orada olmamız gerekiyor. Başka yol yok bizim için.

2013 Avrupa Şampiyonası sizin için çok iyi değildi.
Hazırlandığımız ve umduğumuz gibi oynayamadık. Bunu bu sene değiştirmek istiyoruz.

Kulüp kariyerine dönecek olursak, Belçika Ligi’ne transferinle takımınla ilk Avrupa madalyanı CEV Kupası’nda bronz madalya ile alıyorsun. O sezonu geriye baktığında nasıl görüyorsun?
Uluslararası bir madalya kazanmak her zaman güzeldir. Çok yetenekli ve genç oyunculardan kurulu bir takımdık. Çok düşünmüyorum o sezonu tabi artık ama güzel bir sezondu diyebilirim.

İtalya Ligi transferin nasıl gerçekleştin?
İtalyan Ligi benim için voleybola başladığımdan beri bir rüyaydı. Avrupa’daki en güçlü lig diyebilirim. Orada bir takımdan gelen teklifi nasıl geri çevirirsiniz ki? Ben de bu sebeple Callipo Vibo Valentia’dan böyle bir teklif gelince seve seve kabul ettim.

Oradaki deneyiminden biraz bahseder misin?
Gerçekten çok güzeldi. Her maça çok fazla seyirci geliyordu. Diğer yandan da müthiş bir baskı vardı her maç için çünkü orada voleybol herkes için büyük anlamlar taşıyan bir spor. İlk yılımda Cernic ve Diaz gibi büyük isimlerle oynadım. Müthiş bir şeydi benim için.

Vibo Valentia’da iki seneden sonra Ravenna maceran başlıyor.
Vibo Valentia’da iki güzel sene sonrası Ravenna genç ama çok yetenekli oyunculardan kurulu bir takım yaptı ve ben de o deneyimin parçası olmak istedim.

Ravenna’daki sezonun nasıldı?
5. bitirerek Avrupa Kupalarına katılma hakkı elde ettik. Çok güzel bir sezondu.

Öyle güzel bir sezon sonrası neden İtalya’yı bırakıp Türkiye’ye gelmek istedin?
Türkiye Ligi oldukça gelişiyor ve voleybol burada zamanla çok daha da iyi yerlere gelecek. Federasyon ve takımlar büyük yatırımlar yapıyor. Ben de bu gelişimin içinde yer almak ve burada oynamak istedim.

Bu sezon Beşiktaş için mükemmel değildi belki ama sen ligin en skorer ve en iyi smaçörü oldun.
Aslında bizim de ligin ilk aşamasındaki sıralamamızı sadece birkaç puan belirledi. Dolayısıyla 8. olmamız bir talihsizlik bence çünkü daha yukarıda bitirebilirdik. Yine de play-offlarda olduğumuz için çok mutluyuz. Diğer yandan çok sayı üretebildim çünkü pasörümüzle çok iyi anlaştık. Çok top aldım ve işimin pasör çaprazı olarak çok sayı üretmek olduğunu bildiğim için buna konsantre oldum. Böyle benim için yeni bir ligde böyle bir başarımın olması güzeldi.

Play-offlardaki şansınızı nasıl görüyorsun?
5.’liği belirleyecek sıralama maçlarına daha çok odaklandık. Halkbank çok güçlü bir takım. Biz de elimizden geleni yapacağız ve onların işlerini sonuna kadar zorlaştıracağız ilk maçta olduğu gibi. Maç bitene kadar her maçta play-offta savaşacağız.

Gelecek sezon seni burada görmeye devam edecek miyiz?
Gelecek sezon hakkında çok fazla şey düşünürsem odağımı kaybedebilirim. O yüzden gelecek sezon hakkında henüz bir fikrim yok. Bununla birlikte tabii ki burada kalmak isterim.


Haberi Paylaş