O bir pasör: Buse Ünal

O BİR PASÖR BUSE ÜNAL

O Bir Türkiye Yıldız Kızlar Şampiyonu.

Voleybola küçük yaşlarda İzmir’de başlayan daha sonra İlbank ile voleybol yaşamında ter döken genç oyuncumuz Pasör Buse Ünal röportajı sizlerle. 

–  Buse Ünal’ı bize nasıl anlatırsınız?
Merhabalar, 1997 Ankara doğumlu olmama rağmen ilk ve orta öğrenimi İzmir’ de yaptım. Halen Ankara Doğa Koleji’nde talebelik yaşamım devam etmektedir. Orta öğrenim sırasında Arkas Kulübünde yedi sene alt yapılarda voleybol yaşantım oldu. Şu an Ankara’da 2 senedir İlbank Yıldızlar Voleybol takımında pasör olarak voleybol yaşamımı sürdürmekteyim.

– Neden voleybol,  desem ki Buse spor hayatınıza kaç yaşında ve nasıl başladınız?
Sporcu bir ailede yetiştim. Annemin voleybol, babam ise futbol oynadığı dönemler içinde bizim ailede her zaman spor vardı. Küçük yaşlarda voleybolu bana sevdiren rahmetli hocamız “İsa Subaşı” nın voleybolumun bu seviye ye gelmesinde büyük katkıları olmuştur. İyi ve güzel anılarımı yaşadığın Arkas Spor Kulübümü ve şu an voleybol sporunu sürdürdüğüm İlbank kulübü de antrenör ve idarecilerinin bana büyük katkıları olmuştur. 
 
– Aileniz bu spor içinde size nasıl yardımcı oldu? Sizden başka ailenizde sporla uğraşan var mı?
Bir taraftan spor yaşantım bir taraftan talebelik yaşam elbette kolay olmuyor.  Ailem bu konuda her zaman beni teşvik edip sürekli destekçim olmuşlardır.  Kardeşim de voleybol sporunda oynamaktadır. Ailemiz her ikimizi de spor konusunda ilerlememiz için büyük çabalar sarf etmektedirler.

– Antrenmanlı bir gün nasıl geçer? Antrenmanlar sonrası kalan zamanı nasıl değerlendiriyorsun?
Genelde haftanın 6 günü antrenman oluyorum. Hafta içi okuldan sonra direk antrenmana gidiyorum,  yani hafta içi benim için çok yoğun geçiyor. Antrenman sonraları zamanımı genellikle dinlenerek geçirmeye çalışıyorum. Ara sıra bazen de arkadaşlarıma vakit ayırıyorum. 
 
– Maçlardan önce ki bir kaç saati nasıl geçiriyorsun?
Maçlardan önce maçı ve maç içinde yapacaklarımı düşünüyorum,  bu sayede maça daha iyi konsantre oluyorum.

– Her sporcunun bir totemi ve bir inancı oluyor,  senin bu konuda bir uğrun veya totemin var mı?
Her sporcunun olduğu gibi benimde totemim var tabi ki  Maça girmeden önce uğurlu olduğuna inandığım tokalarımı takıyorum. Aslında her maçtan sonra bir sonraki maç için yeni totemler bulabiliyorum 

– Bir beslenme programınız var mı?
Belirli bir programım yok ama her sabah düzenli olarak kahvaltımı yaparım, öğünlerimi aksatmam, her zaman sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorum.

–  Kendine örnek aldığın, sevgi beslediğin voleybolcu var mı?  Veya voleybolda kimi örnek alıyorsun.
Açıkçası tek bir sporcuyu kendime örnek almıyorum. Birçok sporcunun farklı özelliklerini örnek alıyorum. Mesela Burutay SUBAŞI’nın hırsını, Naz AYDEMİR’in oyunu okumasını, Liberman AGAMEZ’in sporcu karakteri gibi özelliklerini örnek alıyorum.

–  Yeni sezonda İlbank ile devam edeceğin görülüyor,  bu takım ile devam mı yoksa yeni bir takım var mı?
Öncelik kendi kulübümün. Bu sene de ilbank’ la devam etmek istiyorum.

– Yıldızlar Türkiye Şampiyonası’nda şampiyon olan bir takımın pasörü düşüncelerini nasıl yansıtır.
Öncelikle şampiyon olmak çok güzel bir duygu. Herkesin yaşaması gereken fakat herkesin yaşayamadığı bir şey. Kulübümüze uzun bir aradan sonra şampiyonluğu tekrar yaşatmak, ayrıca o takımın pasörü ve aynı zamanda kaptanı olmak benim için çok büyük bir mutluluk.Turnuvaya gelmeden önce ben, takım arkadaşlarım ve antrenörlerimiz şampiyon olacağımıza inanmıştık ve şampiyon olduk. Burada bize emeği geçen antrenörlerimiz Mehmet DUYGUN, Yücel SEVİNDİ, Barış TOPÇU ve yardımlarını bizden esirgemeyen masörümüz Fatma BAŞTUĞ’ a çok teşekkür ederim.

– Ülkemiz voleybolu için neler söylemek istersin.
Son yıllarda ülkemizde voleybol çok ilerledi ve iyi duruma geldi. Önümüzdeki yıllarda da daha çok ilerleyeceğini düşünüyorum.

Röportaj: Tekin Ateşnal
 

 Haberi Paylaş