Ogbogu: “Hücum yüzdemi harika pasörlerime borçluyum”

2021 FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nı altın madalyayla tamamlayarak dördüncü dünya şampiyonluğunu kazanan temsilcimiz VakıfBank’ın turnuvayı en yüksek yüzde ile hücum eden isim olarak tamamlayan Amerikalı orta oyuncusu Chiaka Ogbogu, turnuvayı ve şampiyonluğu Voleybolun Sesi’ne değerlendirdi.

VakıfBank’ta ilk sezonun ve Dünya şampiyonu olan bu ekibin önemli bir parçasısın, bu konuyla ilgili neler söylemek istersin?

Evet öyleyim ve bu harika! Bu benim ikinci Dünya Kulüpler Şampiyonası şampiyonluğum ancak VakıfBank gibi galibiyet geleneği olan bir ekiple bunu başarmak çok özel. Takım arkadaşlarımın çoğunun da belirttiği gibi, bu şampiyonluğu gerçekten hak ettik ve bu sezon çok zor bir tempomuz var. Bu turnuva da hepimizin oynadığı en zorlu şampiyonalardan biriydi ve ekiple tüm bunların üstesinden geldiğimiz için çok gururluyum. Maç kaybetmedik ve bunun yerine her geçen gün daha iyi oynayan bir takım haline geldik. Bence galibiyet için önemli olan da tüm bu zorluklarla iyi baş etmemiz oldu.

Turnuva boyunca çok iyi bir performans gösterdin ve aynı zamanda en yüksek yüzdeyle hücum eden oyuncu oldun, bunu nasıl başardın?

Bence dünyanın en iyi takımlarına karşı böylesine turnuvalarda oynamak her zaman çok heyecan verici. Takım arkadaşlarımın enerjisiyle birlikte bunu başardık ve kaliteli rakiplere karşı oynamak kendi performansımızı da arttırdı. Hücum yüzdemi ise tabii ki harika pasörlerime borçluyum, onlar olmasa asla bu kadar iyi hücum edemezdim bu yüzden Cansu ve Buket’e çok teşekkür ederim.

Yalnızca hücumda değil, bloklarda da çok etkiliydin ve özellikle final maçında yaptığın bloklarla fark yarattın. Bloğunun ardından top yere değdiğinde ilk olarak neler hissettin?

Taktik üzerine oldukça zaman harcadık ve rakiplerimiz hakkında çok fazla video izledik. Bu yüzden de ekibimiz bu videoları hazırlamak ve bize izletmek için gece gündüz çalıştılar. Yaptığımız tüm bu bloklar da teknik ekibimizin planlı ve programlı çalışmasının bir ürünü. Blokları yapıyor olmak da hem takıma katkı sağladığı için hem de planımızı sahada doğru bir şekilde uyguladığımızın bir göstergesi olduğu için oldukça önemli ve ben de bu konuda çok mutluyum.

Özellikle karar setinde hem hücumların hem de bloklarınla muhteşem bir oyun ortaya koydun ve birçok sayı aldın. Karşılaşmanın son setine kendini nasıl hazırladın, bu motivasyonun kaynağı neydi?

Tie-break oynamak elbette kolay değil. Uzun bir maçın ardından maçın galibini belirleyecek kısa bir set oynamak oldukça zor. Ancak her zaman diğer 25 sayılık setlerin aksine yalnızca bu setin 15 sayı olduğunu bu yüzden de hata yapma lüksümüzün olmadığını ve o seti başından sonuna kadar iyi oynamak zorunda olduğumuzu düşünmeye çalıştım. Son setin öncesinde takım olarak kenetlendik ve agresif oynamamız ve kendimize güvenmemiz gerektiğine dair konuştuk. Ben de tüm bunları ve takıma yardım etmem gerektiğini düşündüm ve sonuç olarak da kazanmayı başardık!

Son olarak hayranlarına ve VakıfBank taraftarlarına ne söylemek istersin?

Desteklerini ilk günden beri hissediyorum ve hem Türkiye’ye ama özellikle de Ankara taraftarlarına destekleri için çok teşekkür ederim. İlk günden beri tribünlerin tamamı doluydu, yalnızca bizim maçlarımızda değil her karşılaşmada durum böyleydi. Voleybolun diğer sporlar kadar popüler olması konusunda bu çok önemli bu yüzden de hem taraftarlara hem de takımı turnuvada yer almasa bile bizi izlemeye gelen profesyonel oyunculara çok teşekkür ederim.

 

Haberi Paylaş

Comments are closed.