Olimpiyatlar 2020’de yapılsaydı asla kaptan olamayacaktım

Milletler Ligi’ni üçüncü sırada tamamlayan Japonya’da Milli Takımı kaptanı Yuki İshikawa voleybol hayatındaki dönem noktaları ve birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu.

“Karışık duygular içindeydim çünkü Olimpiyatların 2021’de yapılması gerekiyordu. Bazı sporcular o 1 yıl içinde şanslarını yakaladı, bazıları ise o 1 yıl içinde şanslarını kaybetti. Ben de onlardan biriydim ve Olimpiyatlar 2020’de yapılsaydı asla kaptan olamayacaktım. Kaptan olarak katıldığım ilk olimpiyattı ve biraz endişeli olmama rağmen takım arkadaşlarımın yardımıyla mücadele edebildim, bu yüzden benim için olumlu yönlerle dolu bir deneyimdi.”

Paris Olimpiyatları Hakkında:

Bence aldığımız bu sonuçla kazanamayacağımız hiçbir maç olmadığını ve ne kadar güçlü bir takım olursanız olun, işlerin ters gittiği günler olduğunu kanıtladık. Takım gücümüzü geliştirir ve her şeyimizi ortaya koyarsak, ilerlemenin bir yolunu bulabiliriz. Bu benim ve etrafımdaki sporcular için bir güç kaynağı olmalı.

Eminim ki Japonya’daki takım arkadaşlarım İtalya Ligindeki maçlarımın sonuçlarını görmüştür ve tecrübemin Olimpiyat elemelerinde işe yarayacağından eminim.

İtalya 22-23 sezonu hakkında:

Finali kaçırmak gerçekten sinir bozucu ama play-off’larda yarı finale yükselme hedefimize ulaştığımız için de mutluyuz. Karışık bir durum ama tatmin edici bir sezon olduğunu düşünüyorum.

Normal sezonda işler pek iyi gitmedi ama play-off’larda elimizden gelenin en iyisini yaptığımızı düşünüyorum, dolayısıyla bu deneyimin yeniden büyümemize çok yardımcı olacağını hissediyorum.

Her yıl bir adım öne çıkmaya ve merkezi bir oyuncu olmaya çalışıyorum ve çabalarımın sonuçlarının şu anda bulunduğum duruma yol açtığını düşünüyorum. Ayrıca takımda merkezi bir oyuncu olarak rolümün daha fazla farkına vardım ve bu konuda daha iyiye gittiğimi hissediyorum.

Beni merkezi bir oyuncu olarak görebilirsiniz ve ben de takımda merkezi bir oyuncu olarak görüldüğümü düşünüyorum, ancak henüz kendimi bir lider olarak kabul ettiremedim ve takımı zafere taşıyamadığım birçok yön var.

Sezon bittikten sonra takıma daha fazla ilham verebileceğimi, daha fazla yardımcı olabileceğimi ve liderlik edebileceğimi hissettim, bu yüzden önümüzdeki sezondan itibaren bunun üzerinde çalışmam gerekecek.

Yurtdışında oynamanın zorlukları hakkında:

Buraya kadar geldim çünkü voleybolu seviyorum. Dünyanın en iyi oyuncusu olmak ve dünyanın en iyisi olmak istiyorum, bu yüzden bu hedeflerime ulaşmak için çok çalıştım.

Dil engeli hala en zor şey. İtalyanca kullanıyorum ama İngilizce de sorunsuz iletişim kurabiliyorum. Sekizinci sezonumda iyi sonuçlar elde ettim ancak dili daha iyi konuşabilseydim bu sonuçları daha erken elde edebileceğimi hissediyorum.

Yurtdışına çıkmak bir engel gibi görünebilir, ancak nereye giderseniz gidin cesaretli olmak ve dili konuşmak gereklidir. Dil konusu sadece istikrarlı bir şekilde çalışılabilir, bu yüzden önceden öğrenmek daha iyi.

Takım arkadaşları hakkında:

Benim dışımda Ran İtalya’da, Kento da Polonya’da oynuyor. Bu sezon Japonya’da oynayan birçok oyuncunun da yurtdışı deneyimi var. Ne kadar çok böyle oyuncumuz olursa takım o kadar güçlü olur ve takım için o kadar iyi olur.

Onların milli takımdaki deneyim ve motivasyonlarını söz ve eylemleriyle aktarmalarının önemli olduğunu düşünüyorum.

Gelişimi hakkında:

Voleybol becerilerim söz konusu olduğunda, bunlar sürekli günlük antrenmanlarımın birikiminin sonucudur. Her gün bir amaç ve farkındalıkla pratik yapıyorum, dolayısıyla doğal olarak ne kadar çok pratik yaparsam becerilerim de o kadar gelişiyor.

Öte yandan, etrafınızdaki insanlarla iletişim kurmak, kendi fikirlerinizi ifade etmek, gol attığınızda kendinizi ifade etmek ve takıma ilham vermek için kelimeler kullanmak yurt dışına geldiğimden beri çok değişti.

Milli Takım sırasında takım arkadaşlarıyla rekabet etmesi hakkında:

Takım arkadaşı olarak mücadele ettiğimde ve rakip olarak mücadele ettiğimde motivasyonum farklı oluyor. Rakiplerim beni çok iyi tanıyor ve ben de onları çok iyi tanıyorum, bu yüzden normal bir maça kıyasla çok daha fazla rekabetin söz konusu olması hoşuma gidiyor.

İlk beşte başlamak ya da yedek olmak hakkında:

Bende olup da diğer oyuncularda olmayan şey. Diğer oyuncularda olup bende olmayanlar. Her zaman bunları bulmanın ve başkalarının oyununu izleyerek bende olmayan şeyleri öğrenmenin bilincindeyim. Her oyuncunun sunabileceği iyi bir şey vardır, bu yüzden olabildiğince çok şey özümsüyorum.

Bir voleybol oyuncusu olarak gelişmek için becerilerinizi sürekli geliştirmeniz gerekir. Sadece antrenmanlarda değil, antrenman dışında da zamanımı voleybola ayırıyorum.

Yani yapmam gerekeni iyi yaparsam ve bu işe yaramazsa, elimden bir şey gelmez ve kaybedersem, bu sadece düşündüğüm kadar iyi olmadığım içindir.

Ama yine de kaybetmek istemiyorum. Yapabileceğim tek şey diğer oyunculardan daha bilinçli çalışmak, kendi başıma daha fazla pratik yapmak, eksiklerimi anlamak ve bu eksiklikleri mümkün olduğunca pozitife çevirmeye çalışmak.

İyi ve istikrarlı bir şekilde oynayabilirsem ilk beşte yer alabileceğimi düşünüyorum, bu yüzden özellikle sezon başında bunun farkında olmaya çalışıyorum.

Sembol bir sporcu olmak hakkında:

Seçilen ilk voleybolcu olduğum için onur duyuyorum. “Voleybolun Yuki Ishikawa’sı” olan adımı “Japonya Takımı’nın Yuki Ishikawa’sı” olarak değiştirmek ve birçok insanın izleyebileceği bir sporcu ve birçok çocuğun özendiği bir rol model olmak istiyorum.

Bunu başarmak için sonuçlar elde etmek ve Japonya Milli Takımında aktif olmak istiyorum, böylece hem Japonya’da hem de yurtdışında dikkat çekebilirim.

Daha fazla insanın “Yuki Ishikawa iyi”, “O harika” veya “Onun gibi olmak istiyorum” dediğini duyarsam mutlu olurum, sadece sonuçlar açısından değil, aynı zamanda insanlığı ve insani becerileri açısından da

Bunun voleybolun ve spor dünyasının geleceği için iyi olacağını düşünüyorum, bu nedenle çeşitli faaliyetlerde bulunurken sembol bir sporcu olarak farkındalıkla hareket etmek istiyorum.

Bir insan olarak her zaman gelişmeniz gerekiyor, ancak yurtdışında zaman geçirdiğim için insani becerilerimi geliştirmek için birçok fırsata sahip olduğum bir ortamda olduğumu hissediyorum.

Yabancı takım arkadaşlarımdan yabancı kültürler ve ulusal durumlar gibi çok çeşitli şeyler öğreniyor ve özümsüyorum.

Bu şekilde farklı şeyleri kabul etmenin önemini anladığım için daha da fazla şey öğrenmeye devam ediyorum ve bunu gelecekte spor yapacak çocuklara aktarabileceğimi umarak hayatımı yaşıyorum.

Voleybolun cazibesi hakkında:

Voleybol topu birbirine bağlama oyunudur. Herkesin sayı almak için birbirine bağlandığı bir oyun olduğu için birlik ve takım çalışmasının öneminin izleyiciye aktarıldığını düşünüyorum.

Sıradan hayatta insanlar bir şeyleri gerçekleştirmek için birbirlerine yardım ederler, bu yüzden eve yakın bir şey olarak görülebilir.

Ayrıca, topun hızı, zıplamaların yüksekliği ve oyunun diğer yönleri, canlı izlediğinizde televizyondan kesinlikle daha güçlüdür, bu nedenle şansınız varsa, oyunu canlı izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Paris 2024 için hedefleri hakkında:

Son Tokyo 2020 Olimpiyatlarında çeyrek finalde kaybettim, bu yüzden hedefim Paris’te çeyrek finalde kazanmak, madalya yarışmasına dahil olmak ve bir madalya kazanmak.

Kaynak: joc.or.jp

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.