Olimpiyatlarda Sürprizlerle Dolu Günün Ardından

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda kadınlar voleybolda dördüncü maçlar tamamlandı. Filenin Sultanları, Arjantin’i 3-0 yenerek çeyrek finali garantilerken, oldukça beklenmedik ve sürpriz sonuçlar çıktı.

İlk olarak, kimsenin beklemediği kadar başarılı bir Olimpiyat çıkaran Rusya, yoluna namağlup devam eden Amerika Birleşik Devletleri’ni 3-0 ile geçerek üçüncü galibiyetini kazandı. Nataliya Goncharova, kariyerinin en iyi maçlarından birini oynarken üç setlik maçta tam 26 sayı üretti ve hücumda %62 verimlilik oranı ile oynadı. En skorer ismi Jordan Thompson’ın ikinci sette sakatlanmasıyla da kötü etkilenen ABD’de en skorer isim 7 sayıyla Jordan Larson ve Haleigh Washington oldu.

B grubundaki bir diğer sürpriz ise Çin’den geldi. Çeyrek final şansı kalmayan son şampiyon, yedek ağırlıklı kadro ile sahaya çıkmasına rağmen, turnuvanın en büyük favorilerinden İtalya’yı 3-0 mağlup etti ve ilk galibiyetini elde ederken İtalya’ya da ilk mağlubiyetini tattırdı. Li Yingying 15 sayıyla takımın skor yükünü üstlenirken, İtalya’nın yıldızı Paola Egonu 18 sayı kaydetti.

A grubunda ise grubun en kritik karşılaşmaları bugün oynandı. Grubun iki favorisini karşı karşıya getiren ve grup liderini belirleyecek maçta Brezilya, Sırbistan’ı dört set sonunda 3-1 yenerek namağlup lider olarak yoluna devam etmeyi başardı. Tandara Caixeta 19 sayıyla galibiyetin önemli bir mimarı olurken, Tijana Boskovic’in tam 32 sayılık performansı galibiyet için yeterli olmadı.

A grubunun üçüncüsü de yine bugün belli oldu: Asya ekollerini karşı karşıya getiren maçta Güney Kore, ev sahibi Japonya’yı kritik maç sayıları çevirdiği mücadelede 3-2 yendi ve üçüncü galibiyetini alarak grubu üçüncü sırada bitirmek konusunda çok kritik bir galibiyet elde etti. Bir zamanların dünyadaki en iyi oyuncusu Kim Yeon Koung, 30 sayı ile tecrübesini konuştururken, sakatlıktan dönen Sarina Koga, Japonya cephesinde 27 sayı üretti.

Bu gruptaki diğer maçta Dominik Cumhuriyeti, Kenya karşısında zorlanmadı ve mücadeleden 3-0 galip ayrılan taraf olarak ilk galibiyetini elde etti. Lisvel Eve 13 sayı ile en skorer isim olurken, onu 12 sayıyla Prisilla Rivera takip etti. Kenya’da Leonida Kasaya 8 sayı ile oynadı.

Bu sonuçların ardından, B grubunda İtalya, ABD, Rusya ve Türkiye çeyrek finale yükselmeyi garantilerken, Arjantin ve Çin de kesin olarak 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda veda etti. A grubunda ise Brezilya liderlik konusunda önemli bir avantaj elde ederken, Sırbistan ile birlikte Güney Kore bir diğer çeyrek finalist oldu. Bu grupta oynanacak Japonya-Dominik Cumhuriyeti maçının galibi, dördüncü sıradan çeyrek finale yükselecek son ekip olacak. Öte yandan, Kenya da bu sonuçların ardından kesin olarak Olimpiyat Oyunları’na veda etmiş oldu.

Haberi Paylaş

Comments are closed.