On maddede voleybol akşamından notlar

Eczacıbaşı Vitra’nın inanılmaz bir şekilde elenip Fenerbahçe Opet’in yarı finale çıktığı CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi çeyrek final rövanş maçlarının ikisi, dün akşam Burhan Felek Voleybol Salonunda oynandı.

Yaklaşık altı saat süren voleybol akşamından aldığımız notları, maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz sevgili voleybol severler.

Eczacıbaşı Vitra okyanusu geçti, derede boğuldu

1) Dün akşamki ilk maçı İtalya lig lideri ile Türkiye lig lideri oynuyor. Imoco Volley Conegliano’nun 22 maçta 3 mağlubiyeti var. Eczacıbaşı Vitra’nın ise sadece 1. İtalya’da ilk iki sıradaki takımın toplam mağlubiyeti 9 iken Türkiye’de 2. İki lig arasındaki çekişme düzeyi ve denge farkını anlayabilmek adına anlamlı bir istatistik.

2) İlk sette skor 7:14 iken oynanan ralli süresi bu seviyede bir maç için rekor olabilir. Gerçekten müthişti. Sayıyı temsilcimizin kazanması ise hem saha içi, hem de tribünler için ateşleyici oldu.

3) Maç başladığında Tijana Boskovic’in neden sahada olmadığı, günün en büyük merak konusuydu. Ancak Sırp yıldız yokken Eczacıbaşı Vitra daha alt seviye bir takım görüntüsü veriyor.

4) İlk sette Miriam Sylla’nın mükemmel manşetlerini filenin bir karış üzerinde paslarla ödüllendiren konuk takım kaptanı Joanna Wolosz, zaman zaman şapkadan tavşan çıkarsa da takımının kalanını bir türlü yukarıya itemeyen ev sahibi kaptanı Jordan Larson’a karşıydı. Gelen pozitif manşetleri sayıya çevirme oranında rakibinin yarısı kadar üretkenlik gösteren Ayazağa ekibi, doğal olarak seti kaybetti.

5) Marco Aurelio Motta ikinci setin sonuna doğru Boskovic’i oyuna dahil ettiyse de bu süre Sırp pasör çaprazının ısınmasına dahi yetmedi. Hücumda temsilcimizden daha iyi bir oyun oynamayan İtalyan ekibi, bu seti bloklarıyla kazandı.

6) Üçüncü sette durum 18:16 iken Kimberly Hill’in vurduğu top yarım metre içeri düştü. Bu topa aut kararı veren 1 numaralı çizgi hakemi, Türk hakemliğinin geleceğinde soru işaretlerinin bol olacağını belli etti.

7) Bu kez oyuna kararlı bir şekilde giren Boskovic, son bölümü domine ederek seti takımına kazandırdı ve Motta’ya yanlışından nasıl döneceğini göstermiş oldu.

8) Bir maçı 3-1 kaybettikten sonra 15 sayılık kısa bir seti oynamak kolay değil. Maçı kazananın psikolojik üstünlüğü tartışılmaz. Bu nedenle saha değişimini 2 sayı geride geçtikten sonra sahada kararsız kalan turuncu beyazlı oyuncular, rakibin müthiş temposuna ve dirençli defansına ayak uyduramadı. Bunun sonucunda da Altın set, beklenmedik bir farkla kaybedildi.

9) Bu maçta göze çarpan en önemli detaylardan biri, Conegliano liberosu Monica De Gennaro’nun mükemmel performansı oldu. Gennaro, Dünyanın en iyi liberolarından biri hiç kuşkusuz. 32 yaşındaki İtalyan liberonun bu maçtaki oyunu, “Bir liberonun takım için ne denli önemli olabileceği” sorusunun cevabı gibiydi.

10) Bu hezimetin en çok tartışılacak yanı, Motta’nın neden Boskovic’i başta düşünmediği olacaktır. Rakibin direncini en başta kırma adına en kuvvetli altısı ile maça başlayacak olan bir Eczacıbaşı, deplasmanda 3-0 mağlup ettiği rakibi karşısında aradığı 2 seti bu şekilde daha kolay kazanabilirdi.

Fenerbahçe Opet ölüp ölüp dirildi

1) Fenerbahçe taraftarı, takımının yarı finale çıkışına tanıklık etme adına Burhan Felek’teki yerini almıştı. Yaklaşık 5000 coşkulu taraftarın önünde sahaya çıkan Sarı Melekler, bu sezon ilk kez böylesi bir kitle önünde oynamanın stresini yaşadı ve çok sayıda basit hata yaptığı ilk seti beklemediği şekilde kaybetti.

2) Maça 6:2 gibi bir farkla başlayan sarı lacivertliler, set boyunca hiç blok sayısı üretemedi. Üstüne üstlük oyunda tutması gereken topları dışarı atıp dışarı giden topları oyunda tutmaya çalıştı. Neticesinde 5 blok sayısı bulan Savino Del Bene Scandicci, açılış setini rahat kazandı.

3) Dobriana Rabadzhieva’nın mükemmel oyunu ve Eda Erdem Dündar’ın setin en skoreri (7) olmasına rağmen ikinci setin son anda kaybedilmesi, Fenerbahçe için adeta yıkım oldu.

4) Bu kaybın en önemli sebepleri; hücumda çok tutuk bir performans sergilemesine rağmen İtalyan ekibindeki tüm oyuncuların takım oyunu ile skora yaptıkları dengeli katkı, Fenerbahçe’nin kabul edilemeyecek bir şekilde bir sette tam 10 kez bloğa takılması, takımın 1 numaralı skor opsiyonu olan Melissa Vargas’ın %15 gibi bir yüzde ile hücum etmesi ve sarı lacivertli oyuncuların alışılmadık derecede manşet hatası yapması olarak sıralanabilir.

5) Liberolar hariç sahanın en kısa oyuncusu (1.76) olan Lucia Bosetti’nin tek başına temsilcimizin iki set boyunca yaptığı kadar blok (4) sayısı üretmesi, Fenerbahçeli oyuncuların ve teknik ekibin üzerinde düşünmesi gereken bir konu.

6) Üçüncü sette 11:11 iken Vargas’ın üst üste iki hücumda Scandicci liberosu Enrica Merlo’yu vurması enteresan bir görüntü oluşturdu. İlk hücumu çıkarmayı başaran milli libero, daha sert gelen ikinci hücumda da doğru yerdeydi. Ancak topun şiddeti Merlo’yu yıktı ve top saha dışına uçtu.

7) Üçüncü sette kendi ayarlarına dönen sarı kanaryalar, hücumda pasların yarısından fazlasını (18/35) alan Vargas’ın kendi standardında top öldürmesi (%56), oyuna çok kritik bir anda dahil olan Fatma Yıldırım’ın aldığı sorumluluğun hakkını vermesi sonucu seti kazanıp maça geri döndü.

8) Kazandığı setle hem tutukluğunu, hem de stresini atan Fenerbahçe’de Vargas %67’ye çıkıp maç boyu yaşadığı ataletten kurtulan Samantha Bricio da %100 (4/4) ile hücum edince dördüncü set çok rahat geçti ve sarı lacivertliler yarı finali kutlamaya başladı.

9) Sonucun belli olmasından sonra neredeyse tüm yedekleri sahaya süren Scandicci karşısında maça başladığı altı ile devam eden Zoran Terzic eleştirilebilir. Üç gün sonra üst üste maçlara sahne olacak bir turnuva var ve zorluk seviyesi yüksek 4 seti başarıyla tamamlayan asların dinlenmesi mutlaka faydalı olacaktı. Ayrıca yaklaşan play-off ve yarı finalde karşılaşılacak Imoco Volley Conegliano öncesi bir sakatlık riski almaya da gerek yoktu. Buna karşın Sırp çalıştırıcı hafta içi 22.30’a kadar salonda takımını destekleyen taraftarına bir galibiyet hediye etmek istedi ve değişikliğe gitmedi. Yorgunluk etki edecek mi bilinmez ama sakatlık yaşanmamış olması, Terzic’i haksız da olsa haklı çıkarıyor.

10) Imoco Volley Conegliano karşısında oynanacak ilk maçı İtalya’da olması elbette avantaj. Ancak Scandicci’ye göre çok daha hızlı ve inatçı bir oyun stiline sahip olan Conegliano karşısında bugünkü gibi bir oyun hüsranla noktalanabilir. Bizden uyarması.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com


Haberi Paylaş