Paris 2024’e 12+1 formülü

Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) Paris’te düzenlenecek 2024 Olimpiyatlarında kadroların 12+1 formülüne uygun olacağını açıkladı.

Kadınlarda ve Erkeklerde 7’şer takımın şimdiden Paris 2024’teki yerlerini garantilediği belirtilen duyuruda, takım kadrolarının da organizasyona katılmayan sporcuların eklenmesiyle 13’e çıkmasının planlandığı bilgisine yer verildi.

FIVB, Olimpiyat voleybol müsabakaları tarihinde ilk kez Oyunlara katılan her takımın, tıbbi nedenlerden dolayı bir sporcunun yerine yarışmaya katılmayan bir sporcuyu dahil etme hakkına sahip olacağını doğruladı. Böylece takım kadroları 12’den 13’e çıkacak.

Karar, takımlara daha fazla esneklik ve takım derinliği sağlamak amacıyla alındı. Olimpiyat organizasyonunu, FIVB’nin ana organizasyonlarına yaklaştırmak amacıyla FIVB ve IOC arasındaki kapsamlı istişarelerin ardından gelen bu karar neticesinde +1 olarak yer alacak sporcu; IOC tarafından akredite edilmiş ve yarışmaya katılmayan sporcu olacak. +1 konumundaki oyuncu, 12 kişilik kadroda yer alan bir sporcunun sakatlık veya hastalık nedeniyle yarışamayacak durumda olması halinde son dakikada yedek oyuncu olarak görev yapacak. Değiştirilen sporcunun yarışmanın geri kalanında yarışmasına ise izin verilmeyecek.

13. sporcu takımla birlikte maçlara katılabilecek ve antrenman yapabilecek ancak ilgili Milli Olimpiyat Komitesi tarafından ek destek verilmediği sürece Olimpiyat Köyü’nde barındırılmayacak. +1 sporcu prosedürü hakkında daha fazla bilgi, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları turnuvasının Müsabaka Yönetmeliğinin yayınlanacak güncellenmiş versiyonunda sağlanacak.

Paris 2024 için Kura Çekilişi süreci de doğrulandı. On iki takım, kadın takımları için 17 Haziran 2024, erkek takımları için ise 24 Haziran 2024 tarihinde Dünya Sıralamasındaki konumlarına göre sıralanacak.

Ev sahibi takım olarak Fransa 1. sırada yer alacak ve A Grubunda en üst sıraya yerleşecek. 2. ve 3. sırada yer alan ilk iki takım sırasıyla B ve C Grubunda zirveye yerleşecek. Geriye kalan dokuz takım, Dünya Sıralamasındaki konumlarına göre her biri üç takımdan oluşan üç gruba dağıtılacak ve serpantin sistemi uygulanarak sıra sıra kendi serileri için kura çekilecek.

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.