Paris 2024’e 12’si voleyboldan 47 milli sporcu

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına 7 aydan daha az bir süre kala milli sporcular, olimpiyat senesine 47 kota alarak girdi.

Paris’te 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek olimpiyatlar için 2023 yılında birçok branşta kota müsabakası yapıldı.

Şu ana kadar Türkiye, 47 kişiyle Paris 2024’e katılım hakkı elde etti. Bu yılın ilk 6 ayında da devam edecek kota müsabakalarıyla bu sayının ciddi oranda artması bekleniyor.

Filenin Sultanları 12 isimle Paris 2024’e yer alacak

A Milli Kadın Voleybol Takımı, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda mücadele edecek.

FIVB Milletler Ligi ile Avrupa Şampiyonası’nın son galibi olan ve Dünya Kupası niteliği taşıyan Olimpiyat Elemeleri’ni de birinci bitirerek Paris vizesi alan “Filenin Sultanları”, 12 isimle olimpiyatta yer alacak.

A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın yanı sıra Artistik Cimnastik Erkek Milli Takımı (5 kişi), okçulukta Klasik Yay Erkek Milli Takımı (3 kişi) şu ana kadar takım olarak olimpiyatta yer almaya hak kazanan ekipler oldu. Cimnastik ve okçulukta olimpiyatta yer alacak milli sporcular, takım yarışlarının yanı sıra bireyselde de mücadele edecek.

Bireyselde en çok kota boks ve güreşte

Olimpiyat için geri sayım sürerken Türkiye’ye bireysel branşlarda en çok kota kazandıran sporlar, şu ana kadar boks ve güreş oldu.

Boksta milli sporcular Busenaz Sürmeneli, Buse Naz Çakıroğlu, Hatice Akbaş, Gizem Özer, Samet Gümüş ve Tuğrulhan Erdemir, Polonya’da geçen yıl düzenlenen 3. Avrupa Oyunları’nda Paris 2024’e kota almayı başardı.

Milli güreşçiler Rıza Kayaalp, Taha Akgül, Ali Cengiz, İbrahim Çiftçi, Buse Tosun Çavuşoğlu ile Evin Demirhan Yavuz da 2023 Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’ye olimpiyat kotası kazandıran isimler oldu.

Paris’te 10 branş garanti

Türkiye, Paris 2024’te 10 farklı branşta yer almayı garantiledi.

Atıcılık, atletizm, yol bisikleti, boks, artistik cimnastik, güreş, okçuluk, tekvando, voleybol ile yüzmede milli sporcular Paris’te madalya mücadelesi verecek.

Bu branşların yanı sıra diğer olimpik branşlarda da kota müsabakaları sürecek. Bazı branşlarda sporcular dünya sıralamasına göre de kota hakkı elde edebilecek.

Bazı branşlarda isimleri Federasyonlar belirleyecek

Bazı branşlarda kurallar gereği, sporcular kota alsa da olimpiyata katılacak isimleri ulusal federasyonlar belirleyecek.

Şu ana kadar kota kazanılan voleybol, yol bisikleti, artistik cimnastik, güreş ve okçulukta katılacak son isimlere federasyonlar karar verecek.

Anadolu Ajansı (AA)

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.