“Paris 2024’e gitmek istiyorum”

Jenerasyon değişikliğine giden Brezilya Kadın Voleybol Milli Takımı’nın tecrübeli yıldızı Carol Gattaz, gümüş madalya ile noktaladıkları 2020 Tokyo Olimpiyatlarının ardından milli takımda yer almamıştı. Kadrosunda yedi genç oyuncusu bulunan ekibin başantrenörü Ze Roberto, 2022 FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası öncesi Carol Gattaz’ı yeniden milli takıma davet etti.

Tokyo 2020’nin ardından Fernanda Garay ve Camila Brait’ın aksine milli takıma veda etmeyen 41 yaşındaki Carol Gattaz, 2022 FIVB Milletler Ligi’nde kadroda yoktu. Şimdi ise yeniden takımla birlikte antrenmanlara devam eden deneyimli orta oyuncu, geri dönüşünün ardından Paris 2024 için de yeşil ışık yaktı. Brezilya medyasından O Globo‘ya konuşan Gattaz: “Artık döndüğüme göre Paris’e gitmek istiyorum. Kulüp sezonu ile milli takım sezonu arasında fiziksel olarak kendime iyi bakacağım, oraya ulaşmak için antrenmanlara devam edeceğim. 40 yaşından sonra formda kalmak daha karmaşık.” dedi. Kampa dahil olma süreciyle ilgili olarak: “Fiziksel sorunlarım nedeniyle tekrar takımda olup olmayacağımı bilmiyordum. Zé Roberto beni aradığında nasıl performans göstereceğimi bilmiyordum ama şimdi kafamda bir kapı açıldı. O yer için savaşabilirsem Paris’e gitmek isteyeceğim. Yaşım bir gerçek, 2024’te 43 olacağım ama uzun zamandır kendime bakıyorum.” dedi.

Brezilya’nın gümüş madalya ile noktaladığı 2022 FIVB Milletler Ligi’ne çağrılmadığı için artık Zé Roberto’nun planlarında olmayacağını düşündüğünü söyleyen oyuncu: “Takımın yenileneceğini biliyordum. Şu şekilde düşündüm, ‘Eğer çağrılırsam, harika. Eğleneceğim ve gençlere katkıda bulunacağım. Ama değilse, yine harika. Kariyerimi en iyi şekilde, Olimpiyat madalyasıyla bitirdim.’ Geri dönmek ise benim için sürpriz oldu.” şeklinde konuştu.

2006 ve 2010 Dünya Kupaları’na giden ancak etkili bir oyun ortaya koyamayan Carol, voleybol yaşantısına dair uzun ömürlülüğünün sadece fiziksel kısımla ilgili olmadığına inanıyor. Oyuncu, verdiği röportajda her sezon genç sporcularla birlikte gençleştiğini ve bilgiyi aktararak kendini tatmin hissettiğini söylüyor. Ayrıca, bazı meslektaşlarının aksine, anne olma hayalini gerçekleştirmek için kariyerini kesintiye uğratmak veya hatta sonlandırmak zorunda kalmadığını düşünüyor.

 

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.