“Paris’te Sırbistan-İtalya finali isterim”

Sırbistan Milli Takımı ile 2022 FIVB Dünya Şampiyonası’nı altın madalyayla tamamlayan ve Prosecco Doc Imoco Conegliano ile son 5 yılda 15 şampiyonluğa imza atan İtalyan Başantrenör Daniele Santarelli, İtalya medyasından la Repubblica’ya konuştu. 

Tüm bunları başarmak için bir yöntemi olup olmadığı sorulduğunda Santarelli: “Conegliano’dan başlayalım. Scudetto’dan sonra 14 kişiden 10’u değişti. Kendilerini her şeyleriyle ortaya koyma arzusuyla yaşayan istisnai bir takımınız ve Prosecco gibi bir şirketiniz yoksa hiçbir yere varamazsınız. Doc Imoco, 2012 yılında genç ve hırslı iki başkan tarafından sportif ve ekonomik değerler açısından zengin bir bölgede kuruldu. Ancak itiraf etmeliyim ki bu kadar kısa sürede bu kadar çok şey kazanmayı beklemiyordum”. şeklinde konuştu.

Birkaç ay içinde üç büyük yıldıza (Egonu, Boskovic ve Haak) koçluk yaptığına değinildiğinde İtalyan çalıştıcı, bu üç isim hakkındaki düşüncelerini şu şekilde aktardı: “Boskovic çekingen, sessiz ama karizmatik bir lider. Ve çok güçlü. Isabelle görkemli ve neşeli; voleybolun ana spor olmadığı İsveç’ten çıkıp dünyanın en güçlü pasör çaprazlarından biri olması inanılmaz. Ve Paola, benim için o bir oyuncudan daha fazlası. Saygı ve suç ortaklığı arasında üç harika yıl yaşadık. Hatta gelecek için şu an açıklayamayacağım anlaşmalar yaptık. O muhteşem bir kız, onun kalbinin derinliklerini gördüm. Onu çok seviyorum.”

Egonu’nun, ırkçılık sebebiyle İtalya Milli Takımından ayrılıp ayrılmayacağı sorulduğunda Santarelli: “Kesinlikle hayır, buna hiç şüphe yok. O, milli takıma yine çok şey verecek. Paola, 98’li küçük biz kız. Dünya Şampiyonası’nda yanıma geldi, bana sarıldı. O, zeki biri; aptalca bir cümle onun milli takım hakkındaki düşüncelerini değiştiremez. Yakında adımlarını tekrar atacaktır.” dedi.

İtalya Milli Takımı ile Prosecco Doc Imoco Conegliano’nun dünyaca ünlü liberosu Monica De Gennaro ile olan evliliği ve oyuncu-koçluk ilişkisi hakkında da konuşan Daniele Santarelli: “Monica olağanüstü biri ve çok samimi, başkalarının kendini iyi hissetmesi için ruhunu veriyor. Dünya Şampiyonası’nda Paola’nın kırılganlığını gördü. Haklı olarak: Moki, oyuncular arasında, teknik ekip ve takım ilişkisinde bir yapıştırıcıdır. Karizmatik ve sessiz bir lider, diğerlerinin yapmadığını o her zaman yapar”. diyerek düşüncelerini aktardı.

Santarelli, “Eşinizin de yer aldığı takıma koçluk yapmakta sıkıntı yaşıyor musunuz?” sorusunu: “O, bu kadar güçlü olmasaydı diğerlerinin bu durumla alay etmesi kolay olurdu ama kimse bizden şikayetçi değil. Moki’nin hiçbir zaman limitleri olmadı, birlikte ruhumuzu verdik.” şeklinde cevapladı.

Santarelli’ye İtalya Milli Takımı’nın çalıştırma düşüncesi olup olmadığı da soruldu. Son Dünya şampiyonu koç bu konuyla alakalı ise: “Bu herkesin hayali ama bununla alakalı olarak kimse benimle iletişime geçmedi ve o kadar enerji doluyum ki çifte göreve izin verilmediği için (İtalya Milli Takım antrenörünün kulüp takımı çalıştırması mümkün değil) 5 ay kendimi hareketsiz bir şekilde kalacak halde görmüyorum. 2024 Paris Olimpiyatlarında Sırbistan-İtalya finali isterim. Monica 2024’e gelmeli, birlikte eve iki madalya götürmeliyiz.” dedi.

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.