Plaj ve Kar Voleybolu aşkı beş altın, bir gümüş, bir de bronz madalya getirdi

Aleyna Vence. Daha 19 yaşında ama iki yıldır oynadığı plaj voleybolu ile bu sezon başladığı kar voleybolu ona birçok madalya kazandırdı.

Salon voleybolundan kopmasına neden olan plaj voleybolu aşkı sayesinde ülkemize birçok başarı kazandıran genç oyuncu, partneri Buğra Eryıldız ile birlikte kar voleybolunda esiyor.

Voleybolunsesi’ne konuşan Aleyna Vence en büyük hedefinin ise partneri ile birlikte Avusturya’daki Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’ye daha önce getirilmemiş bir başarı getirmek istediğini söyledi.

Keyifli sohbetimizin detayları şöyle:


-Plaj voleyboluna nasıl başladın?

Lise döneminde TVF Spor Lisesi ile 1.Lig’te oynadım. Sonrasında ise tamamen plaj voleyboluna geçiş yaptım. Zaten salon voleybolu oynarken yazları da plaj voleybolu oynuyordum. Lise bittikten sonra ise yoluma plaj voleybolu ile devam ettim.

-Plaj voleybolundan, kar voleyboluna geçiş nasıl oldu?
Kar Voleybolu’nun Türkiye’de ikinci sezonu. Plaj voleybol oynadığımız için kar voleybolunu da oynamamızı istediler. Eğlenceli olduğunu ve keyif alacağımızı söylediler. Partnerim Buğra Eryıldız da yıllardır plaj voleybolu oynuyor. O nedenle daha yatkın olduğumuz için teklif geldi bizde kabul ettik. Tabi bu tür bir şey olabileceği aklımızda hiç yoktu. Başardığımız şey aslında küçük bir şey değil. İtalya’da gümüş madalya, Slovenya’da altın madalya. Son olarak Avusturya’ya gideceğiz. En önemli turnuva burada olacak. Her şey çok çok güzel gidiyor kar voleybolunda.

BU SEZON 4 ŞAMPİYONLUK YAŞADIK

-Bu sezon kaç turnuvaya katıldınız?
İlk olarak Türkiye’de Erciyes Etabı gerçekleşti, şampiyon olduk. Sonra Artvin’de Türkiye Şampiyonası düzenlendi, bu etabı da şampiyon olarak tamamladık. Ardından şubat sonunda İtalya’da düzenlenen CEV Kar Voleybolu Roccaraso Etabına katıldık ve İtalya’dan gümüş madalya ile döndük. Mart ayının başlarında ise CEV Kar Voleybolu Avrupa Turu’nun Uludağ etabı gerçekleşti. Zorlu rakiplerimiz vardı ama bu turu da şampiyon olarak tamamladık. Son olarak geçtiğimiz hafta Slovenya’da düzenlenen CEV Kar Voleybolu Avrupa Turu Kranjska Gora Etabında altın madalyanın sahibi olduk. Şimdi 23-25 Mart tarihlerinde Avusturya’da düzenlenecek Kar Voleybolu Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz.

-Biraz Uludağ etabından bahseder misin, zorlu rakipleri var mıydı?
Rusya, Çek, Slovakya vardı ama rakipten çok hava şartları o kadar zorladı ki bizi; tamam karda oynuyoruz ama tipi yağdı, çok fazla rüzgar vardı. Katıldığımız etaplar arasında Uludağ en soğuk olan etaptı. O nedenle rakipten çok hava şartları bizi daha zorladı diyebilirim.

-Slovenya etabı nasıl geçti?
Slovenya çok güzel geçti. Çok güzel bir ortam vardı, organizasyon gayet güzeldi. Maçlarımız çekişmeliydi, çeyrek ve yarı final maçlarını 2-1 aldık. Avusturya için çok heyecanlayız inşallah orada da güzel bir başarı elde ederiz.

-Turnuvalara nasıl hazırlanıyorsunuz?
Plaj voleybolu oynadığımız için, antrenmanlarımızı da plaj kortlarında yapıyoruz. Turnuvaya iki gün önceden gidiyoruz. O zaman karda antrenman yapıyoruz. Zaten birbirine benzediği için çok sorun olmuyor, sadece soğuğa alışmak ve karda dengeyi sağlamak kalıyor. İki günde de ona adapte olmaya çalışıyoruz. Şuanda karda bir iki hafta antrenman yapabileceğimiz bir yer yok zaten.

ÇOK SEVEREK OYNUYORUM

-Salon voleybolunun çok iyi maddi kazancı var. Peki plaj voleybolu ve kar voleybolu oynamanın maddi getirisi nasıl?
Ben zaten Plaj Voleybol Milli Takımındayım, Voleybol Federasyonu’nun sözleşmeli oyuncusuyum. Ayrıca katıldığımız turnuvalarda özellikle Avrupa Turunda ilk üçe para ödülü oluyor. Maaşımızın yanında turnuvalarda aldığımız derecelere göre para ödülümüz var. Tabi salon voleyboluna kıyasla fark var ama neyi daha çok sevdiğin önemli.

-Seviyor musun?
Çok severek oynuyorum. Bana çoğu arkadaşım neden bıraktın salon voleybolunu, oynarsın sen dedi. Benim kafamda ise hep plaj voleybolu vardı, onu bir türlü atamadım içimden. Çok sevdim. O nedenle tamamen plaja geçtim. Yurtdışına gittikçe, en iyilerini izledikçe, hatta onlarla oynama fırsatı bulunca insan daha da bağlanıyor.

-Plaj voleybolunda derecelerin var mı?
İki Balkan şampiyonluğum var. Merve Nezir ile birlikte ilk defa gittiğimiz turnuvada Dünya 8.liğimiz var. Avrupa üçüncülüğüm var.

FIVB TURNUVALARINA KATILMAK İSTİYORUM

-FIVB Plaj Voleybolu turnuvalarına katılım nasıl oluyor, sen hiç katıldın mı?
Katıldığınız her türlü turnuvada Balkan şampiyonası olsun, Avrupa şampiyonası olsun puan topluyorsunuz. Bu puanlar da FIVB’nin hangi derecesindeki turnuvaya katılacağınızı belirliyor.

FIVB’de birden beşe kadar yıldızlı turnuva var. Beş yıldızlısı en iyilerinin yani olimpiyatlara gitmiş sporcuların turnuvası oluyor. Biz ise genelde bir, iki ve üç yıldızlı turnuvalara katılabiliriz. Tamamen puanımıza bağlı bir durum. Mesela partnerimle benim bir yıldızlı turnuva için puanım yüksel ise ana tablodan başlamamız gerekir. İki yıldızlı turnuva için yeterli değil ise o zaman elemeden başlayıp ana tabloya çıkmak zorunda kalırız.

Sadece bir kez 2016 yılında Antalya etabına katılmıştım. Ama çok fazla tecrübemiz olmadığı için ilerleyemedik. Bu sene katılmayı düşünüyoruz.

-Kar Voleyboluna ilgi nasıl?
Özellikle Erciyes etabında ilgi çok yüksekti. Final maçını inanılmaz bir ortamda oynadık. Uludağ’da da çok güzel bir seyirci vardı. Tabi yurtdışında daha farklı, insanlar hem oynamak hem de izlemek istiyorlar. Türkiye’de daha çok yeni, zaman geçtikte bizde de ilerleyeceğini düşüyorum.

-Avrupa Şampiyonası için neler söyleyeceksin?
Şuanda Kar Voleybolunda en yüksek puana sahibiz. Avusturya’daki Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’ye daha önce getirilmemiş bir başarı getirmek istiyoruz. İnsanların biraz daha bizleri fark etmelerini istiyoruz. Aslında çok sevilen bir spor ama Türkiye’de daha fark edilmek için güzel bir başarı istiyoruz.


Haberi Paylaş