Podkopaeva: “Bireysel istatistiklere hiç bakmıyorum”

Dinamo-Ak Bars Kazan forması giyen tecrübeli libero Anna Podkopaeva, Dinamo-Ak Bars Kazan Resmi Sitesi‘ne röportaj verdi.

Kış Olimpiyat Oyunları’na ilişkin görüşlerinden milli takıma gidip gitmeyeceği meselesine, libero pozisyonundan bireysel ödüller konusundaki düşüncelerine kadar birçok konuda soruları cevaplayan Podkopaeva, Zenit St. Petersburg’un liberosu Jenia Grebennikov’un Şampiyonlar Ligi maçında smaçör olarak sahada yer alması hatırlatıldığında maçı izlemediğini ancak Instagram hesabında o anları gördüğünü söyleyerek, “Kariyerimde bu anları yaşamadım. Libero olarak oynamaya başladığımdan beri sahaya farklı bir pozisyonda çıkmadım.” dedi. Erkek voleybolunda bazı liberoların maç öncesi yapılan ısınma bölümünde hücum ettiği ve bunu denemek isteyip istemediği sorulduğunda tecrübeli libero, “Sakatlanma riskini göze almak istemiyorum bu yüzden bunların hiçbirini denemiyorum. Hücum yönünden bir antrenmanım olmadığı için sakatlanmamak adına genel olarak file üstünde bunu denememeye çalışıyorum.” şeklinde konuştu.

“Biatlonu yakından takip ediyorum”

Kısa bir süre önce başlayan Kış Olimpiyatlarını takip ettiğini belirten Anna Podkopaeva, özellikle hangi sporu yakından takip ettiği sorulduğunda ise biatlon cevabını vererek: “Kış Olimpiyatlarında Rus takımına başarılar ve sağlık diliyorum! En çok biatlonla ilgileniyorum, bence en zorlu sporlardan biri. Hem bayrak yarışlarını hem de kişisel yarışları gerçekten seviyorum. Biatlonda favori sporcum yok ama mücadelenin uzakta nasıl gerçekleştiğini, sporcuların atış poligonunda nasıl davrandığını ilgiyle izliyorum.” dedi. Taraftar olarak tribünden hangi sporları izlemek istediği sorulduğunda ise tecrübeli liberonun cevabı biatlon ve alp disiplini oldu. Sözleşmesinin ekstrem sporlara yer alma konusunda bir yasak içerip içermediği konusunda ise Podkopaeva, doğrulayarak “Bu doğru, ekstrem sporlar yasak.” şeklinde konuştu.

“Rusya Kupası’nın son ‘Dörtlü Finali’nde ‘En İyi Libero’ ödülüne layık görüldünüz. Bireysel ödüller sizin için önemli mi?” sorusuna “Bireysel ödülleri her zaman severim ve bu unvanı aldığım için mutlu oldum. Bence her oyuncu size bireysel ödülün çok havalı olduğunu söyleyecektir.” diyen başarılı oyuncu, kendisi için istatistiklerin ise önemli bir gösterge olmadığını bütüne bakmak gerektiğini ifade ederek “Önemli olan kazanmak, kişisel istatistiklerime hiç bakmıyorum.” dedi. Bunun sebebi sorulduğunda ise istatistiklerin takımdan takıma farklılık gösterdiğini belirterek: “İstatistikleri incelerken herkes her şeyi kendince yorumlayabilir, kişisel istatistiklerim üzerinde çok fazla çalışmamaya karar verdim. Dışarıdan ne tür bir iş yaptığımız en iyi şekilde görülüyor.” şeklinde sözlerini tamamladı.

“Rakip olacağımız maçların özel bir alt metni olmayacak”

Bir libero olarak Şampiyonlar Ligi maçları ile lig maçları arasındaki farkı nasıl değerlendireceği sorusuna ise: “Avrupa’nın önde gelen takımlarının çok hızlı oynadığı bir sır değil ve liberonun defansif oyunu, diğer şeylerin yanı sıra blok sistemine bağlı. Rakip takımın pasları çok hızlıysa ve blokçuların yeterince zamanı yoksa savunma yapmak sabit bir çift bloğu arkasında beklemekten daha zor oluyor.” yanıtını veren Podkopaeva, Tulitsa takımının yeni başantrenörü olan eşi Adrei Podkopaev’le rakip olacağı maçlar kendisi için özel olup olmayacağı sorulduğunda: “Dürüst olmak gerekirse daha önce ona karşı hiç oynamadım, aynı takımlardaydık. Ancak rakip olarak oynayacağımız maçların özel bir alt metni olmayacak.” dedi.

“Unutamadığım maç 2015 Eurovolley finali”

Rusya milli takımında çıktığı sayısız maçın kendisi için çok değerli olduğunu belirten oyuncu, unutulmaz olarak nitelendirebileceği maç olarak 2015 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda Hollanda’ya karşı oynadıkları final maçını söyledi. Milli formayla mücadele etmeye devam edip etmeyeceği sorulduğunda Podkopaeva: “Milli takımda oynama arzum var. Milli takımda oynamayı reddetmedim ve milli kariyerimi bitirmedim. Eğer bir davet olursa elbette bunu düşüneceğim.” şeklinde konuştu.

Haberi Paylaş

Comments are closed.