Pozitif hata negatif hataya karşı

Takımınız bütünsel becerilerine(takım becerileri) kıyasla bireysel becerilere yönelik antrenman zamanı ayırsa da antrenman bölümlerinde göz önünde bulundurulması gereken anahtar unsur hatalarla ilgilidir. Ne kadar deneyimli, antrenmanlı olurlarsa olsunlar oyuncular hata yapacaklardır. İyi oyuncuları en iyi oyunculardan, iyi takımları en iyi takımlardan ayıran faktör, takımın negatif hatalara kıyasla yaptıkları pozitif hata sayısıdır. En iyi oyuncular ve en iyi takımlar, iyi takımlardan çok daha az negatif hata yapar. İyi takımlar pozitif hatadan daha çok negatif hata yapar.

Oyunun her bölümünde negatif hataya kıyasla (hala hata olmasına rağmen) pozitif hatanın ayırt edici avantajına dikkat ediniz.

– Servis karşılayan oyuncu pasöre mükemmel şekilde topu gönderemeyeceğini düşünüyorsa (çok iyi atılan servise karşı) dikkatini pozitif hata yapmaya yönlendirir. Bu da topu kendi tarafında tutmak ve pasöre, smaçöre vurulabilecek bir top verme imkânı sunmaktır. Mükemmel servis karşılama düşüncesi karşılayan oyuncuyu strese sokar (stres sonuçken neden mükemmeli arayan negatif hataya zorlayan düşüncedir) topu file üzerinden karşıya kaçırma olasılığı artar, manşeti karşılayan takımı acilen defansa sokar. Böylelikle karşı takımın atağını sonlandırma olanağını azaltır, sayı yapmasını zorlaştırır. Topu fileden karşıya kaçırmak negatif hata kendi oyun alanında tutmak pozitif hatadır.

– Çok yüksek alınan bir manşet (servis karşılama) pasöre bazı zorluklar yaratır ama smaçöre topu atma fırsatı verir. Çok alçaktan gelen bir top pasöre vurulabilir bir top atabilmesi için az zaman verir. Bu da karşı takımın kolay bir top almasını olası kılar. Zor durumlarda: (Pasör topu hedefe mükemmel şekilde atamayacağını hissediyorsa pasörün, smaçöre vurulabilir bir top atması “pozitif hata”, topu mükemmel atma hissiyle fileye çok yakın veya file üzerine atılan bir top “negatif hata” dır.

Çoğu durumda topu merkezden sola doğru karşılamaktansa “negatif hata” topu merkezden sağa “pozitif hata” tercih edilmelidir. Çünkü çoğu hücumlarda pasör sağ tarafta yer alır; o yöne doğru hareketlenir. Uygun pozisyonda pas atma olasılığı artar.

Bu örneklerin tümü belirli bir hücum bağlamında olsa da pozitif ve negatif hatalar hem hücumda hem defansta olmak üzere oyunun her yönünde meydana gelirler. Bir örnek daha verirsek filenin üzerinden yollanan fakat dışarıya giden bir servis, pozitif hata olarak görülür. Bunun tam tersi fileye atılan bir top ise “negatif hata”dır.

Topu dışarı atmak pozitif hatadır. Çünkü bu karşı takım manşetçisine (servis karşılayan)hala topu oynaması için bir fırsat demektir. Bu belki karşı takım için manşeti karşılayıp karşılamama konusunda hataya sebep olabilir. Topu fileye atmak karşı takım için bir karar verme olasılığı yaratmaz.

Bir takım mükemmel oynuyorsa harika… Değilse negatif hataya oranla daha fazla pozitif hata yapmak takıma başarılı olma şansının önünü açabilir.

Üst seviyedeki takımların başlangıç voleyboluna dönmesi, iyi atılan serviste servis karşılayan (manşetçi) oyuncunun topu sahada tutma düşüncesiyle pasörün bulunduğu sağ orta bölgeye doğru topu fazla risk almadan yüksek yörüngede göndermesi, pasörün vurulabilir bir pas atarak smaçörün topu normal olarak ikili veya üçlü blokta kullanması (rakip bölgede pasör ve pasör çaprazının olduğu koridordan)-1-2 nolu alan-bloğa plase vuruşla geri alıp tekrardan uygun pozisyonda oynaması, oyunda gözüken “pozitif hatalar” dır. Servis karşılayanın topu mükemmel verme düşüncesiyle pasörü zor pozisyonda bırakması ve topu pasörün iyi pas atma eğilimi, smaçörün son olarak sayı almaya (skor yapma) yönelik aceleci tutumu, çaprazdan ve paralelden smaç vurmaya çalışarak, fileye, bloğa direk vuruşlar “negatif hata” sayılabilir. (blok üzerinden dışarı vuruşlar pozitif hata sayılabilir serviste olduğu gibi rakibin hata yapma olasılığını doğurur).

Zor topları kullanmak takımınızın ana yemeği olmalıdır. Etle, patates gibi sindirerek sabırla yemelisiniz direk tatlıya geçerseniz şekeriniz yükselir, tadınız kaçar sonra da üzülürsünüz. Çocuklarımıza yaptığımız gibi yemek yoksa tatlıda yok.

Hakan ÖZKAN
 


Haberi Paylaş

Comments are closed.