Puan kaybeden Çin ve ABD, zirvedeki yerini korudu

14 Eylül’de başlayan 2019 FIVB Kadınlar Dünya Kupası tüm hızıyla devam ediyor.

29 Eylül’e kadar sürecek turnuva, Japonya’nın 5 ayrı kentinde oynanan maçlara sahne oluyor. Toyama ve Sapporo’da ilk gün tamamlandı. Lider Çin Brezilya’yı, ikinci sıradaki ABD de ev sahibi Japonya’yı aynı sonuçla 3-2 mağlup etti.

Bu turnuvada ilk kez puan yitiren iki takım da 17 puanla zirvedeki yerini korudu.

Son Dünya ve Avrupa Şampiyonu Sırbistan’ı 3-1 ile geçen Rusya, zirvedeki ikiliyi 1 galibiyet ve 4 puan geriden takip ediyor.

Dünya Kupası’nda 7. Gün maçları, 23 Eylül Pazartesi günü aynı kentlerde oynanacak.

Tek devreli lig usulüne göre oynanacak maçlar sonunda zirvede yer alan takım, 2019 Dünya Kupası’nın sahibi olacak.

Üst üste 12. kez Japonya’nın ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Kupası’nın son şampiyonu, 2015 yılı finalinde Sırbistan’ı mağlup eden Çin olurken ABD üçüncü sırada yer almıştı.

5 kıtadan 2’şer takımın katıldığı Dünya Kupası, son Dünya Şampiyonu ve ev sahibi ekibin de eklenmesiyle (Toplam 12 takım) 1991’den beri her 4 yılda bir düzenleniyor.

FIVB Kadınlar Dünya sıralamasının zirvesinde bulunan Sırbistan turnuvaya son Dünya Şampiyonu unvanıyla katıldığı için Avrupa kıtasını, Dünya sıralamasında 5.sırada bulunan Rusya ile 7.sırada bulunan Hollanda temsil ediyor. Ekim 2018 itibarıyla sıralamanın 12.sırasında bulunan Türkiye Kadın A Milli Takımı, Avrupa kontenjanında 5.sırada (4.İtalya) yer aldığı için Dünya Kupası’na katılım hakkı elde edemedi.


Haberi Paylaş