Rusya Voleybol Federasyonu’ndan CEV ve FIVB kararlarına dair açıklama

Dünya ve Avrupa voleybolunun yönetici organları Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) ve Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV), geçtiğimiz günlerde önceden planlanmış uluslararası voleybol organizasyonlarının Rusya ev sahipliklerinden alınması, Rusya ve Belarus milli ve kulüp takımları ile plaj ve kar voleybolu sporcularının ise yarışmalardan men edilmesi yönünde aldığı kararları yayınlamıştı. Rusya Voleybol Federasyonu, internet sitesi üzerinden bu yaptırımlara karşı bir açıklama yaptı.

Rusya Voleybol Federasyonu’ndan yapılan açıklama:

“Rusya Voleybol Federasyonu, FIVB ve CEV tarafından uluslararası yarışmaları Rusya ev sahipliğinden alan ve resmi müsabakalarda mücadele eden tüm Rus sporcuların turnuvaların dışında bırakılması kararları karşısındaki hayal kırıklığını ifade ederek bu kararlara katılmadığını belirtmektedir.

Bu kararlar, bu iki organizasyonun iç tüzüklerindeki düzenleyici maddelere aykırı olup direkt milliyete göre yapılan bir ayrımcılıktır ve bu durum, modern spor toplumunda kabul edilemez.

Organizasyonların politikanın dışında kalıp farklı ülkelerden gelen atletleri birleştirmek yerine provokasyonlara boyun eğip yıllardır Federasyonumuzla kurmuş oldukları iyi ilişkileri tek bir kararla bozmuş olmaları yüzünden üzgünüz.

Bu kararlar sporun ruhuna aykırı oldukları gibi, dünya voleybolunun birliğini bozan ve önümüzdeki yıllardaki gelişimini engelleyecek kararlardır.

Rusya Voleybol Federasyonu, Rus atletlerin haklarını süreklilikle korumayı hedeflemekte ve bu doğrultuda çeşitli yetkili mercilere ve komisyonlara başvurma hakkını saklı tutmaktadır.”

Haberi Paylaş

Comments are closed.