Santarelli: “Geçen yaz yaptıklarımız yeterli değil”

A Milli Kadın Voleybol Takımımızın başantrenörü Daniele Santarelli, TRT Spor’a konuştu.

Önümüzdeki yazın önemine dikkat çeken Santarelli: “Geçtiğimiz yazdan sonra çok iyi hissediyorum. O süreç benim için sürpriz oldu. Ne beklemem gerektiğini bilmiyordum çünkü Türkiye’deki voleybola dair bilgim vardı ama oyuncuları, taraftarları ve birçok şeyi bilmiyordum. Geçen yazdan sonra artık mevcut duruma hakimim ve ne yapabileceğimizi biliyorum. Baskı çok büyük olacak çünkü herkes bu iki önemli kupayı kazanmak istiyor. Milletler Ligi’ni kazanmak izim için o kadar önemli değil ama kazanmak istiyoruz. Çünkü bence bir düşünce yapısı var ve bu sıralama hedefinden ziyade mantalitemiz için önemli. Yani oynadığımız her maç ve kupa için mücadele etmemiz gerekiyor. Ancak Olimpiyat Oyunları bizim için en önemli turnuva olacak. Olimpiyat Oyunları kısa kariyerimde benim için bir ilk olacak. Olimpiyat Oyunları şu anda bir hayal gibi ama sonrasında farkına varmak ve oynamak istiyorum. Elemeleri geçmek için gerçekten mücadele ettik ve şimdi en iyi oyunumuzu oynamak istiyoruz. Bunu hak ettik. Geçen yaz yaptıklarımız yeterli değil. Gelecekte ne yapmak istediğimiz önemli.” dedi.

VNL’de dinlendirmek istediği isimler olup olmayacağını: “Sanmıyorum” şeklinde cevaplayan İtalyan koç, söze şöyle devam etti: “İlk olarak sezonun sonuna kimlerin ulaşacağını anlamam gerekiyor. Türkiye Ligi ile Şampiyonlar Ligi arasında hangi takımın sona ulaşacağını görmem gerekiyor. Bütün oyuncuların kısa bir dinlenmeyi hak ettiğini düşünüyorum. Oyuncularla konuşmadım çünkü şu an doğru zaman değil. Oyuncu listemizin çok uzun olacağını düşünmüyorum. Yaz kısa sürecek. Bu yüzden Olimpiyat Oyunlarına istediğimiz gibi hazırlanmak için yeterli zamanımız olmayacak. Olimpiyat Oyunları, Olimpiyat Elemeleri değil. Milletler Ligi’ni. Olimpiyat Oyunlarına gelişim göstermiş şekilde gitmek için kullanmalıyız. Oyuncu listemizin büyük olacağını düşünmüyorum çünkü Olimpiyat Oyunları için aklımda olan oyuncuları hazırlamam gerekecek.”

Vargas’ın oynamak istediğini düşündüğünü söyleyen Santarelli: “Melissa Vargas şimdiye kadar yeterince dinlendi. Bir set oynadığını gördüm ve bu benim için sürpriz oldu. Melissa’yı görmek için sabırsızlanıyorum. Onun için çok mutluyum ve uzun zaman sonra oynadığı için Vargas da mutlu. Sakatlığından dolayı yaklaşık 5 ay dinlendi. Kısa bir dinlenmenin ardından bu sakatlığı yaşadı. Bu süre. onun vücudu ve zihni için çok önemliydi. Artık oynamak istediğini düşünüyorum. Daha fazla dinlenmeye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Ebrar ve Ayça’nın geçtiğimiz yaz farklı görevler aldığı hatırlatıldığında ve yeni sürprizler olup olmayacağı sorulduğunda Santarelli: “Artık sürprizlerin bittğini düşünüyorum. Şimdi mevcut süreci geliştirmeye devam etmemiz gerekiyor. Ne yapabileceğimizi biliyoruz ve şimdi kim olduğumuzu göstermek için kalan bir adım önemli. Aklımda bazı genç oyuncular var ve bazı oyuncular büyük olmayacak listemize girebilir. Milletler Ligi genç jenerasyonu hazırlamak için doğru an olmayabilir ama bazı oyuncular listede olabilir. Ama bu yaz pek sürprizlerimiz olmayacak.” cevabını verdi.

Yasemin Güveli’nin performansı sorulduğunda ise “Yasemin’i takip ediyorum ve sezon boyunca bazı problemler yaşadığını gördüm. Farklı bir takım ve ambiyans bulduğu için çok mutluyum. Şimdi çok iyi oynuyor. Önemli olan bu ve benim istediğim de bu. Her Türk oyuncunun en iyisini gösterebileceği yerini bulmasını istiyorum.” yaklaşımında bulundu.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’ı babası gibi gördüğünü söyleyen İtalyan koç: “Başkanımız farklı. Çünkü başkanı, babam gibi hissediyorum. Geçen yaz tanıştık ve birlikte dört ay geçirdik. Bana karşı hep iyi oldu. Beni korumak istiyor ve bunu fazlasıyla hissettim. Bu duygu bana geçti ve yapmacık değil. Her zaman başkanımızı görmek ve sarılmak çok güzel.” dedi.

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.