“Şehir olarak Sultanlar Ligi’nde olacağımıza inanıyorum”

Sigorta Shop Kadınlar 1. Ligi’nde B Grubu’nu üçüncü sırada tamamlayarak adını Yarı Final etabına yazdıran Adana temsilcisi Çukurova Belediyesi Spor Kulübü’nün Başantrenörü Mustafa Umut Uysal ile Menderes Spor Salonu’nda bir araya geldik. Başarılı antrenör ile Play-off öncesi lig etabından Sultanlar Ligi hedeflerine ve Adana’daki voleybol kültüründen taraftarlara kadar birçok konuya değindiğimiz keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Normal sezon geçtiğimiz günlerde deplasmanda net skorla kazandığınız Numune Gençlik karşılaşmasıyla tamamlandı, B Grubu’nda üçüncü sırada yer alarak yarı finalde mücadele etmeye hak kazandığınız lig etabını nasıl değerlendirirsiniz?

Lig etabı bizim için bir iki maç dışında istediğimiz gibi geçti. Sezonun çok uzun ve yıpratıcı olacağını biliyorduk, buna göre bir takım kurduk. Bazı dönemlerde istenmeyen ve beklemediğimiz sakatlıklar, oyun formatı anlamında düşüş yaşamamıza sebep oldu ama genel olarak istediğimiz gibi bir lig etabı geçirdik.

Oyun olarak aslında çok uzun süre domine ederek oynadığımız bir lig etabıydı. Hızlı oyun formatı üzerinde çok fazla duruyoruz ve bu oyun formatıyla iyi maçlar kazandığımızı düşünüyorum. Ligin bitimine son dört hafta kala da play-off dönemine yönelik çalışmalarımıza ağırlık verdik. 21 Şubat’tan itibaren play-off çalışmalarına başlayıp yükleme yapma bölümüne geçtik, yükleme dönemindeydik. Şu anda da lig etabını bitirip tamamen play-off turuna odaklandık. 18 Mart’ta da Bursa’ya hareket ediyoruz, orada da hazırlıklarımıza son dört antrenmanımızı yaparak devam edeceğiz.

Lig etabında sizce iki grubun zorluk seviyesi arasında nasıl bir denge söz konusuydu?

Her takım kendi bütçesine göre iyi bir takım kurdu, mücadelede yer alan her takımın da iddiası yüksek. A Grubu da tecrübeli antrenörlerin ve tecrübeli oyuncuların olduğu bir grup. O yüzden orada da rekabetin denk kuvvetlerin mücadelesi şeklinde olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Playoff’un son yıllardaki mücadelesi en yüksek Play-off gruplarına sahip olduğu düşüncesindeyim.

Bugüne kadar sizi hem erkek voleybol hem de kadın voleybol takımlarını çalıştırırken gördük, geçiş süreci sizin için nasıl oldu?

Antrenörlüğe ilk olarak kadın takımlarını çalıştırarak başlamıştım. Selçuk Üniversitesi’ndeki takımımızda yardımcı antrenörlük görevinde bulunmuştum. 6 sene o takımda çalışıp o takımla şu an Sultanlar Ligi olarak adlandırılan lige çıkmıştık. Daha sonra 2007-2008 sezonunda Galatasaray Kadın Voleybol takımında yardımcı antrenör olarak görev aldım. Daha sonra iki sezon yüksek lisans için ara verdim, aranın ardından kariyerim erkek voleyboluna doğru bir değişiklik gösterdi.

Kadın voleybolunda mücadelenin ve tekniğin ön plana çıktığı bir oyun formatı var, erkeklerde daha çok güce dahalı bir oyun kurgusu var. İkisinde de görev aldım ama çok ayrım yapmıyorum. İkisinde de çalıştığım için kendimi avantajlı görüyorum işin aslında. Kariyer planlamasına bakarsak geleceğin neler getireceğini hiçbirimiz bilemeyiz, şu anda kariyerim bu yönde ilerliyor. Ama ilerleyen süreçte de erkek takımı çalıştırmam gibi bir düşüncem yok, bu iş benim için tamamen organizasyona bağlı. Ciddi organizasyonlar oluştuğu zaman o organizasyonların içinde yer alabileceğimi düşünüyorum. Ama şu anda kadın voleybolunda çalışmaktan son derece memnunum ve mutluyum.

Biraz da şehri ve taraftarları konuşalım. Geçtiğimiz sezondan beri Çukurova’nın başantrenörlüğünü yapıyorsunuz. Menderes Spor Salonu’nda oynadığınız maçlarda Adana seyircisinin yoğun ilgisi oluyor, şehirle ve taraftarlarla ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Geçen Şubat ayında Çukurova Belediyesi Spor Kulübü’ne geldim, bir buçuk yıllık bir kulüp aslında. Bu kulübün son bir senesinde aktif olarak görev alıyorum.

Geldiğim ilk günden bugüne kadar değişen ne derseniz, en büyük değişiklik kulüp organizasyonu; daha sonrasında da zaten mevcut bir taraftar kitlemiz olduğunu düşünüyorduk ama pandemiden dolayı işin açıkçası bunu geçen yıl çok fazla hissedememiştik. Bu sene de merkezdeki Menderes Spor Salonu’na geçmemizle beraber bunu tam anlamıyla yaşadık. Geldiğimiz ilk günden son güne; oynadığımız ilk maç olan Merinos maçından, son maçımız Büyükçekmece maçına kadar ilginin çok fazla arttığını gördük. Adana voleybola ve voleybol kültürüne çok da yabancı bir şehir değil. Tekrar o eski enerji ve sinerjiyi yakaladık. Hafta içi oynadığımız erteleme maçları da dahil bütün maçlarımızda hep dolu tribünlere oynadık. Bu bizi çok mutlu etti, salondan her geldiğinde mutlu ayrılan seyirci, bir sonraki haftaya içerdeki maçımıza gelmek için sabırsızlanıyordu. Bunu yakalamış olmak bizim için çok önemli, kıymetli ve değerli. İnşallah önümüzdeki sene de Sultanlar Ligi’nde de ben Menderes Spor Salonu’nun koltukları zaten dolacaktır ama maçları ayakta seyredecek seyircinin de bir o kadar fazla olacağını düşünüyorum. Çünkü Adana voleybolu çok seviyor, o kültüre sahip bir şehir. Tekrar biz o eski günlerine döndürdüğümüz için de çok mutluyuz, bu anlamda da Adana’nın bize sahip çıkması çok mutluluk verici. Taraftarımız bizim için çok büyük bir itici güç, inşallah biz de onlara Sultanlar Ligi’ni armağan etmek istiyoruz.

Bursa’da düzenlenecek ve gelecek sezon Sultanlar Ligi’nde mücadele etmeye bir adım daha yaklaşacak takımların belirleneceği Yarı Final maçları öncesi takımdaki hava nasıl, orada nasıl bir Çukurova takımı izleyeceğiz?

Takımımız fizik ve mental olarak da dahil olmak üzere bütün her şeyiyle play-off’lara hazır. Çok tecrübeli bir takıma sahibiz. Sezon başında planlamayı yaparken biz takımımızı sezon başında kurup mevcut kadromuzla devam edip bu kadroyla Sultanlar Ligi’ne çıkma hedefiyle bir kadro oluşturduk. Planlamamızı o yönde yaptık ki devre arasında transfer yapmayan iki takımdan biri biziz. Bu da aslında bizim ne kadar doğru işler yaptığımızı gösteriyor. Çok tecrübeli bir takıma sahibiz, çok tecrübeli bir teknik ekibe sahibiz. Bu anlamda bu tecrübeyi Bursa’da da lehimize çevirip hedeflemiş olduğumuz Sultanlar Ligi’ne çıkacağımıza inancımız çok yüksek.

Bursa’da oynanacak Yarı Final etabında gruptaki rakipleriniz Muratpaşa Belediyespor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ve Adam Voleybol. Yarı finalde zorlu rakiplerle mücadele edeceksiniz, gruptaki rakipleriniz hakkında neler düşünüyorsunuz?

Oraya gelen her takım çok değerli, her takımın bir kalitesi var ve herkes son güne kadar o kalitesini sahaya yansıtmak için mücadele edecek. Grup olarak hiçbir zaman güçlü veya güçsüz şeklinde bir ayrım yapmadım. Play-off’ların havası her zaman çok farklıdır, sonuçta bir turnuva oynanıyor. İlk gün kazandığınızda nasıl hiçbir şey bitmiyorsa, ilk gün kaybettiğinizde de hiçbir şey bitmiyor. O yüzden bunu sahaya en iyi yansıtan takımların başarılı olacağını düşünüyorum. Bunların başında da biz olmak istiyoruz, bütün hazırlıklarımızı da ona göre yapıyoruz. Grup olarak da kuvvet anlamında iyi bir grupta olduğumuzu düşünüyorum. Adam Voleybol da Sultanlar Ligi hedefiyle sezona başladı, daha sonra eksik gördükleri noktalara transferler yaptılar. Muratpaşa Belediyespor keza öyle, sezon başı başlamış oldukları kadrolara eklemeler yaptılar. İstanbul Büyükşehir Belediyespor son hafta play-off turuna yükseldi ama ligde çok iyi maçlar oynadı, çok iyi mücadeleler sergiledi. Onlar da çifte lisansla takımlarını kuvvetlendirdiler. O yüzden grubumuzun zorlu ve çetin geçeceğini düşünüyorum.

Sizce Çukurova Belediyesi Spor Kulübü yarı finallerde rakiplerine nazaran hangi yönüyle öne çıkacak, kilit noktamız diyebileceğiniz özellik nedir?

Bizim sezon başından beri yapmak istediğimiz; hızlı oyun formatını sahaya yansıtmaya çalışıyoruz. Bunu yansıttığımız zaman da farklı bir takım oluyoruz. Yine bu hüviyette olacağız. Seyirciler hızlı oyun formatında oynayan bir takım görecekler ve sonuna kadar da maçı bırakmayan bir takım izleyecekler. Çünkü bizim takımımızın en büyük özelliği o, bazı maçlarda gerilerden gelip iyi sonuçlar elde ettik. Bu da bizim takım olarak son topa kadar mücadele gücümüzün ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Birbiriyle oynamaktan zevk alan bir gruba sahibiz, enerjisi yüksek ve tecrübeli bir takımız. Bunların hepsini birleştirdiğimiz zaman gerçek bir takım hüviyetine sahip bir ekip olarak her şeyimizi ortaya koyuyoruz.

Adana Demirspor geçtiğimiz sezon, 26 yıllık hasrete son vererek Süper Lig’de mücadele etmeye hak kazanmıştı. Adana’nın kadın voleybolunda ise en üst seviye ligde mücadele eden takımı şu ana kadar bulunmuyor. Bu zinciri kırabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Geçtiğimiz Nisan ayında kulüple anlaşma yaptıktan sonra bugünkü tarihe kadar bizim tek bir hedefimiz vardı; bu kulübü Sultanlar Ligi’ne çıkararak Adana’yı Sultanlar Ligi’nde temsil etmek. İlk günkü heyecanımız, isteğimiz şu anda daha fazla. Sebebine gelirsek burada o kadar çok sahiplenildik ki işin açıkçası bu bizi daha da motive etti. Ben ekip olarak, takım olarak, kulüp olarak, şehir olarak Sultanlar Ligi’nde olacağımıza inanıyorum.

Bu kulübün kurulmasında Çukurova Belediye Başkanı ve kulübümüzün Onursal Başkanı Soner Çetin Beyefendi’nin çok büyük emekleri var. Kendisi de eski bir voleybolcu, Çukobirlik ve Sasa Spor’da oynamış, voleybolun içinden gelen ve voleybola aşık olan bir başkan. Onun heyecanı ve isteği açıkçası bizim böylesine iddialı bir takım kurmamıza vesile oldu. Onunla birlikte kulüp başkanımız Selçuk Esmen Beyefendi, onun da çok büyük emekleri, özverisi ve gayreti var. Kulüp olarak da çok istiyoruz, bizim için inşallah Bursa’da yarı final ile final etabının en iyi şekilde geçeceğine ve bunu başaracağımıza canı gönülden inanıyorum.

Haberi Paylaş

Comments are closed.