Şenoğlu Vakıf Şenoğlu

Bir önceki maçın benzeri şeklinde başlayan serinin dördüncü mücadelesinde başlarda rahat kazanacağını düşünen taraf, ev sahibi Fenerbahçe Opet sevdalıları idi. Üçüncü sette 19:17’den itibaren sahne alan bir mucize, gecenin sarı laciverte bürünmesini engelleyen en faktör olarak karşımıza çıktı sevgili voleybol severler.

Nasıl başladı?

Maçın başında Kübra Akman’ın üst üste yaptığı bloklarla 4 sayılık farka ulaşan Vakıfbank, rakibinin müthiş tribün desteğine rağmen sakin kalabilmenin ödülünü almak üzereydi. Ancak maç boyunca 4.set haricinde sahada yokları oynayan Isabelle Haak ile standardının altında bir grafik sergileyen Gabriela Guimares’in yanı sıra son maçların formsuz ismi Michelle Bartsch-Hackley’in adeta gezinmesi, hücumda tel tel dökülen konuk ekibin son ana dek hatasız bir oyun ortaya koymasını gerektiriyordu. Geçen maçta olduğu gibi bu sette de en kritik yerlerde Arina Fedorovtseva’yı bulma adına kaçan servisler, sarı siyahlıların el freni gibiydi ve kaybedilen setin en önemli sebebi oldu.

İkinci sette psikolojik anlamda dağılan sarı siyahlılar, ilk sette kendisinden daha kötü hücum eden Fenerbahçe Opet’in ikinci bölümde Arina Fedorovtseva’nın liderliğinde kendine gelmesiyle daha acı bir skorla karşılaştı ve salonu şampiyonluk havası sarmaya başladı.

Her iki takımın kötü hücumunda Cansu Özbay’ın zaman zaman tercih, çoğunlukla da pas koordinasyon hatalarının, Naz Akyol’un ise ortaları tatile göndermesinin etkisi büyüktü.Kaybetme korkusunun her rallide daha da büyüdüğü anlarda pasörlerin orta oyunlara hatalı pas atarak hedef olmak istememesi anlaşılabilir bir durum. Ancak bu seviyede bir fark ortaya koymak istendiğinde yolunun ortadan geçtiği de aşikar.

Destansı dönüşüm

Üçüncü sette sarı lacivertli taraftarlar şampiyonluk kutlamalarına hazırlanırken ABD’li smaçöründen istediğini alamayacağını anlayan Giovanni Guidetti, Tuğba Şenoğlu’nu sahaya sürdü. İlk sette yanlış bir uygulama ile kısa bir süre arkada oynayan genç smaçör, bu kez ön alandaydı. Geçen maçtan çok daha cesur ve istekli oynayan Şenoğlu, sadece o sette müthiş servisler atarak rakibini bozmakla kalmadı, aynı zamanda takımda o ana dek kimsenin yapamadığı hücumlarla Fenerbahçe Opet’i yıkan isim oldu. 4 sayı ile (3H, 1Srv.) gitti denilen o seti takımına hediye eden Şenoğlu, üst düzey servis ve hücumlarını iyi manşetle birleştirerek dördüncü sete de taşıyarak o ana dek dökülen takım arkadaşlarını maça geri getirmeyi de başardı. Maçın tamamında 13 sayı üreterek destansı dönüşümün ateşini yakan Şenoğlu (9H, 2B, 2Srv.) hiç kuşkusuz bu maçın yıldızıydı.

Mental kondisyon sürekli yer değiştirdi

İlk seti geriden gelerek hanesine yazdıran ev sahibi takım nasıl moral kondisyonunu üst düzeye çıkarıp ikinci sette şov yaptıysa, konuk takım da aynısını üçüncü setten dördüncüye geçişte gerçekleştirdi. Seride sona gelindikçe psikolojik faktörlerin ne denli önemli olduğu, bu maçta daha da net görülürken Melissa Vargas’ın üst düzey oyununa rağmen dördüncü sette adeta yıkıma uğrayan Fenerbahçe Opet tarafı, o seti kafasında erken bitirip final setine odaklandı. Zoran Terzic’in Rus smaçör yerine Ana Cristina De Souza’yı oyuna sürmesi, Vargas’ın smaç servis yerine tenis servisi tercih etmesi, sonrasına kenara alınıp Tutku Yüzgenç ile yer değiştirmesi bunun temel göstergelerindendi.

Tie-break setine taraftarının yoğun desteği ile mükemmel giren sarı kanaryalar, 4 sayılık üstünlük yakalamasına rağmen Gabriela Guimares’in tek başına direndiği anlarda kaybetme psikolojisini bir türlü aklından çıkaramadı. Guidetti’nin aşağıda okuyacağınız akıllı taktiksel hamlesi ile hızlanan Vakıfbank’ın 5 sayılık seri ile sona çok yaklaşması, buna rağmen üst üste 2 hücumda yapılmaması gereken hataları tekrarlaması ve skorun 14’te eşitlenmesi, Fedorovtseva’nın son rallide bloktan kaçarken topu yarım metre dışarı nişanlaması, aslen taktiksel olarak değil, psikolojik açıdan ele alınması gereken hususlardandı.

Taktik bazen tutar bazen de tutmaz

Guidetti’nin tek taktiksel hamlesi Hackley-Tuğba değişikliği değildi. İtalyan çalıştırıcı, ilk iki setteki facianın ardından önce Guimares ile Hackley’in ilk 2 set başladıkları pozisyonu değiştirdi. Ancak bu değişiklik pek de işe yaramadı. Tuğba Şenoğlu’nun oyuna dahil olmasıyla sahadaki yabancı kontenjanında yer açılan Vakıfbank, o ana dek takımın iyilerinden olan Kübra Akman’ı da Chiaka Ogbogu ile değiştirdi. Guidetti’ye hücum ve özellikle blokta yükseklik kazandıracağını düşündürdüğü ABD’li orta oyuncu, kötü servisleriyle geri çizginin arkasında takımın yumuşak karnı olacaktı.

Guidett’nin en akılcı taktiksel hamlesi, bu zayıflığın müthiş bir avantaja evrilmesi olarak final setinde karşımıza çıktı. Serviste Ogbogu yerine Hackley’i oyuna süren Guidetti, deneyimli smaçörün yalnızca etkili servislerinden değil, aynı zamanda arkadaki müthiş defans becerisinden de faydalanıp bir taşla iki kuş vurdu. O anlarda skoru 10:8’den 10:13’e getiren sarı siyahlılarda bu değişiklik, işe yarayan başka bir taktiksel hamle olarak göze çarptı.

Geçen maçta işe yarayan Meryem Boz’un serviste oyuna dahil olmasının, Hackley’e Akman üzerinden kısa üstü hızlı hücum denemelerinin ve 2-5 smaçörlerin uyguladığı pozisyon feyklerinin ise bu maçta bir getirisi yoktu.

Elindeki malzemeyi farklı şekillerde kullanmak yerine oyuncuların bireysel performanslarını yükseltmeye yönelik uygulamalar yapmayı tercih eden Terzic ise en kritik taktiksel hamlesi ile takımına müthiş zarar verdi. Maç genelinde iyi servisler kullanan Mina Popovic, final setinde takım da önde iken bir iyi servis kullandı ve sarı lacivertliler bir sayı daha kazandı. Ancak Sırp çalıştırıcı, o anda Popovic’i kenara alıp bir sonraki servisi Cansu Çetin’e emanet etti. O anın ağırlığını kaldıramayan Çetin de servisi kaçırdı. Bu sayı sonrasında hızlanan Vakıfbank, seriyi 5.maça taşımanın fırsatını rakip baş antrenörün ikramıyla elde etmiş oldu.

Bir artı bir eksi

Maçın son rallisinde Fedorovtseva’nın dışarı giden hücumunda kafalar karışıktı. Maçın baş hakemi Erdal Akıncı, tereddüde yer vermeyecek şekilde kendi inisiyatifiyle GDS’ye gidilmesini istedi. büyük bir hakemlik örneği gösteren Akıncı’nın bu kararı alkışlandıysa da maçın başlarında Zehra Güneş’in çok net bir şekilde parke olarak çıkardığı topun yere değdiğini söylemesi, Akıncı’nın kariyerine yakışmadı.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com

Haberi Paylaş

Comments are closed.