Servis karşılama

En iyi takımlarda bile bazen sorun haline gelen servis karşılama ve takımların antrenman programında ki vazgeçilmez rejimi.

Nitelikli bir manşet alıcısının topu, servis atanın elinden çıktığı andan itibaren kendi eline ulaşana dek izleyebilmesi için görsel özelliklere sahip olması gerekir. İyi bir servis karşılayıcısının mükemmel bir derinlik algılama yeteneği olması gereklidir. Yaklaşık tüm sahayı ve ötesini net olarak görebilmeli. Fiziksel olarak ışığı ve çevresel faktörleri elemine etmeli. Kişilere ve objelere olan uzaklığı tahmin edebilmeli. Görsel yakalama yeteneği olmalı.

Etkili bir servis karşılayıcısı kendine güven duymalı, rekabete dayalı odaklanma zihinsel hazırlanma ve görüntüleri kafasında canlandırmalı, öngörü sahibi olmalı ve bu yeteneklerini oyuna yansıtmalıdır.

İyi bir servis karşılayıcı geçmişteki hataları unutmalı, ilerideki performansını düşünmemeli, anı yaşamalıdır. Yöntemleri iyileştirmeye odaklanmalıdır.

Özellikle kendine güven,oyuncunun tereddüt etmeden, otomatik olarak topa yaklaşımını sağlar. Bu yeteneği onu dışarıdan motive edilme gereğini de ortadan kaldırır.

Oyuncunun kararlı bir biçimde topa yönelmesi servis karşılama becerisini belirler. Servis karşılayan topa üç yada daha az adımda ulaşmaya çalışmalıdır. Topu karşılayacağı noktaya, top oraya ulaşmadan varmalıdır.

Etkili smaç servis atabilen oyuncuların eğilimleri karşılayıcılar tarafından dikkatlice izlenmelidir. Oyuncuların dip çizgiye, yan çizgilere veya öne keserek attıkları servisler önceden analiz edilmelidir.

Servis atan topu havaya attığında (servis karşılayıcı) sağa veya sola, öne arkaya hafif adımla yer tutmalıdır. Araya gelen servislerde sağ taraftan ve soldan bacak üstüne inerek son hareket yapılmalı. Kollar düz ve yere paralel olmalıdır. Yandan alışta ise kollar hedefe dönük bulunmalıdır. Smaç servise karşı sağ ara veya sol ara karşılayıcılar tarafından önceden paylaşılmalıdır.

Yan çalışmalara önem verilmeli (smaç servis) karşılamada yanda alımlarla top kontrolü en üst düzeye çıkarılmalıdır. İyi atılan servise karşı hedef pasör değil sahanın en kolay ulaşılacak yeri ortası hedef alınmalıdır bu düşüncede oluşabilecek hataları en aza indirir. İyi atılan bir servise karşı topu karşı sahaya göndermek veya sağa sola alarak oyun kurulmasını zorlaştırmak (negatif hata). Sahanın ortasında veya içinde tutma oyunun köşelerden oynanabilmesi (pozitif hata) servis karşılayanın iyi atılan servise karşı konsantrasyonunun rahat ve bu düşüncede olması gerekir.

İyi atılan (uçan-yüzen) servislerde karşılayıcılar hücum çizgisine yaklaşarak baş üzerinden parmak içlerinin tamamı ve avuç üst kısımlarını (pençe) kullanarak almalıdırlar.

Parmakları kuvvetlendirmek için duvarda (baş üzerinden) kendi gücü oranında sağlık toplarını avuçlarında hafif bekleterek atışlar ayrıca yerde yatarak (power drop) hareketini yapabilirler.

Hakan ÖZKAN

 


Haberi Paylaş

Comments are closed.