Seyhan: Aileler endişeli

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) Sağlık İşleri Daire Başkanı Sultan Seyhan, Meksika’da 16-25 Temmuz’da yapılacak Genç Kızlar Voleybol Dünya Şampiyonası’na katılacak sporcuların ailelerinin domuz gribi nedeniyle endişe taşıdığını söyledi. Bu ailelerle görüşme içinde olduklarını aktaran Seyhan, domuz gribiyle ilgili Türkiye’ye gelmekte tereddüt eden bir sporcu ya da spor takımı olmadığını açıkladı.
GSGM ile Burdur Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ’’Dumansız Havada Doğa Yürüyüşü’’ etkinliğe katılan Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyhan, kuş gribi, domuz gribi gibi hastalıkların spora etkisi hakkında bilgi verdi. Domuz gribinden dünya genelinde ölen kişi sayının 70’in üzerinde olduğunu hatırlatan Seyhan, normal gripten ölenlerin sayısının bile belki bundan çok fazla olduğunu savundu. İstanbul’da tedavi altına alınan 2 turistin tedavilerinin yapıldığını hatırlatan Seyhan, ’’Bu hastalığa her yakalanan ölecek diye bir şey yok. Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda genel bir uyarısı oldu, ’mecburiyetler haricinde yurt dışında çıkılmamasında fayda var’ diye. Biz de ona istinaden domuz gribi konusunda sporcularımızı aydınlatma çalışmalarına girdik, ama genel itibariyle bu sürecin sporcularımızı çok etkilemeyeceğini düşünüyorum’’ diye konuştu.

Meksika’da düzenlenecek Dünya Voleybol Şampiyonası’na katılacak Genç Milli Takım oyuncularının ailelerinin şu an biraz tedirginlik yaşadığını bildiren Sultan Seyhan,    ’’Önümüzde Meksika’da yapılacak voleybol dünya şampiyonası var. Bilindiği gibi domuz gribinin ilk çıktığı yer Meksika. Aileler Meksika’ya çocuklarını göndermek istemiyor, ancak ailelerle görüşmeler sürüyor. Bütün ailelerle bir araya gelinip bir toplantı da yapılacak. Ama ben şu an korkulacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Normalde uyulması gereken temizlik kuralları vardır. Bunlara biraz daha dikkat edersek hiç sıkıntı yaşamayız’’ dedi.

Seyhan, Türkiye’ye domuz gribi olduğu endişesi ile gelmeyen bir takım ya da sporcu bulunmadığı bilgisini de verdi.


Haberi Paylaş

Comments are closed.