Sıralama hiçbir şeydir kapasite her şey

Sultanlar Liginde sezonun en kritik virajlarından biri, Burhan Felek Vestel Voleybol Salonunda oynanan yarı final ilk maçlarıyla dönüldü. Normal sezonu 4.sırada bitiren Türk Hava Yolları (THY) ile lider Fenerbahçe Opet (FB Opet) arasındaki maç, kapasite söz konusu olduğunda sıralamanın pek de önemli olmadığını ortaya koydu sevgili voleybolseverler.

Yapması gereken

THY’nin sahada yapması gerekenler, file üst kenar bandına ve geri çizgiye yakın servislerle rakibin manşetini bozmak, etkili gelmeyen hücumlarda defanstan çıkan topları hızlı hücumlara yönlendirmek ve FB Opet’in güçlü hücumcularına karşı blok-defans geçiş oyununu en iyi şekilde oynamak.

Yapabildiği

İlk setin orta bölümüne kadar yukarıdaki planın işlediğini söyleyebiliriz. Öyle ki, Gizem Örge kendi alanıyla birlikte Ana Cristina de Souza ve Arina Fedorovtseva’nın yardımına da koşmaya çalıştı set ortalarına dek. Ancak oyuna ısındıktan sonra servis ritmini yükselten sarı lacivertliler, THY’nin daha fazla ilerlemesine müsaade etmedi. Açıkçası oyunu hızlandırması gereken taraf ev sahibiydi. Zira Kiera Van Ryk haricinde hücum gücü sınırlı bir kadrosu olan THY, Neriman Özsoy ve Julia Bergmann’ın manşette de aksaması sonucu adeta oyundan koptu. Bu anlarda istediği oranda top öldürmeyi başaramayan THY’nin tek skor opsiyonu, Kanadalı pasör çaprazının eline bakmak oldu. Kendi standartlarında bir oyun sergileyen Van Ryk, takımı adına ayakta kalarak çift haneli skor üreten tek oyuncuydu. Ev sahibi ekip Aslı Kalaç’ın çok kritik anlarda yaptığı tekli blokları da geçemeyince skorla birlikte moral üstünlüğü de FB Opet tarafına geçti.

İlk iki sette umduğunu bulamayan Brezilyalı çalıştırıcı Jose Roberto Guimaraes, üçüncü sete Dicle Nur Babat-Macris Carneiro yerine Diana Duarte-Sıla Çalışkan ikilisi ile başladı. Ancak ortaya zaten gelmeyen toplar ve Çalışkan’ın maça bir türlü ısınamaması, düzelmek bir yana takımın seviyesini daha da aşağıya çekti. Böyle bir maçta 4:16 ve 7:21 gibi skorlarla karşılaşmak pek de anlaşılır gibi değil. Set skoruna bakıp da bu kadar fark olmadığını düşünmemeli, zira FB Opet’in son anlarda rehavete kapılmasının sonucu olarak daha dengeli gibi görünen bir skor ortaya çıktı son sette. Çok daha farklı olması ise gayet anlaşılabilir bir durumdu oyuna bakınca.

THY’nin bu kadroyla ikinci maçta da varlık göstermesi çok zor. Kısıtlı bir kadroyla mücadele eden Ze Roberto, karşısında takımından çok daha yüksek kapasiteli ve geniş kadrolu bir ekibi devirmek için bugünkü maçta yapmak isteyip de yapamadıklarını sahaya yansıtmaya çalışacak. Ancak eski gücünden uzak Özsoy, sahip olduğu fizik kapasitenin çok altında oynayan Bergmann, ortaya zaten az top gelen bir noktada top öldürme yüzdesi iyice düşen Kübra Akman ve Babat ile FB Opet’i yenmek çok zor. Bugünkü maçta THY, ortadan %7.7 (6/78) ile oynadı. Van Ryk haricinde köşe oyuncularının top öldürme yüzdesi ise % 36.1 (13/36) olarak gerçekleşti. Bu rakamlarla hücumda %52 top öldürüp 8 servis sayısı (2.67/set) üreten bir rakibi yenmek ne denli mümkün? Takdir sizlerin.

THY adına bu maçta olumlu görünen tek şey, attıkları 56 servisin yalnızca 5 tanesinin rakip liberoya adreslenmesi olarak gösterilebilir.

Antrenman mı, yetersiz hazırlık mı?

Maça tutuk başlayan FB Opet, ilk setin ortalarına dek rakibinin kritik anlarda kaçırdığı servislerle oyuna tutundu. Sonrasında ise kapasitesine ortaya koyan sarı kanaryalar, yüksek kapasiteli köşe oyuncularının ritmini bulmasıyla hızlandı ve beklenen serileri üretti. Çok kritik anlarda yaptığı tekli bloklarla maçın en çok blok sayısı (5) üreten oyuncusu olan Aslı Kalaç, %71 ile top öldürerek (Toplam 10 sayı) maçın en değerli oyuncusu unvanını hak edecek bir performans sergiledi. Pas atmanın çok zor olduğu durumlarda öldürücü plaselerle 3 hücum sayısına imza atan Bojana Drca, 1 servis, 3 de blok olmak üzere toplam 7 sayı üretti. Sırp pasör, takımı oynatmanın yanı sıra takımına bir sayı makinesi gibi katkı verdi. Eğer Drca THY’de olsa, takımının üçüncü en skoreri olacaktı. 

Fedorovtseva’nın hücumda vasat altı, De Souza’nın ise vasatın üzerinde performans gösterdiği FB Opet’in manşette yaşadığı sıkıntılar, finalde karşılaşacağı daha kapasiteli rakip ve daha hızlı oyuncular karşısında baş ağrıtacak cinsten. Dolayısıyla kapasitesi ile bir anda sayı serileri yakalayabilen sarı lacivertliler, zayıf dahi olsa rakibine seriler vermeye çok müsait bir yapıda kırılganlıklar sergiliyor zaman zaman. Buna rağmen üst düzey köşe oyuncuları ile birlikte Melissa Vargas’ın rakibi bozan servislerinin yanında üst düzey hücum performansı, FB Opet’in De Souza ve Fedorovtseva ile yaşadığı manşet problemlerini absorbe edebilecek bir etki bırakıyor.

Özetle FB Opet’in bu turu fazla yorulmadan antrenman havasında geçeceğini söylemek kehanet olmaz. Böylelikle yarı finalde birbirlerini oldukça yıpratacak olan Vakıfbank ve Eczacıbaşı Dynavit karşısında finale daha dinç çıkacağı düşünülebilir.

Ancak işin diğer boyutu da var. Diğer iki takıma kıyasla daha kolay bir rakip karşısındaki oyun yanıltıcı olabilir. Bu seviyede fazla göze çarpmayan kırılganlıklar, finalde de yaşanırsa sonu kötü olabilir. Bu nedenle bu turun yorgunluğa sebep olmayacak bir antrenman olduğu değil, finale daha iyi hazırlanarak mevcut aksaklıkların yaşanmasını engelleyecek çalışmaları yapma ihtiyacı olduğu düşünülmelidir.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.