Sorumsuzluk!

Bayanlar Teledünya Türkiye Kupası çeyrek final 2. maçında Fenerbahçe Universal ile İba Kimya Ted Kolejliler arasında oynanacak mücadele Başkent ekibinin İstanbul’a zamanında gelememesi nedeniyle saat 19.00’a alındı, bunun bilgilendirmesi bile yapılmadı. Maçı izlemeye gelen birçok sarı-lacivertli taraftar mücadelenin 19.00’a ertelendiğini salona geldiklerinde öğrendi (Bu arada Ted Kolejliler salona giriş yaptığında saat 15.30’du). Şimdi merak ettiğim konu şu: Arkasında koskoca İba Kimya gibi bir sponsor olan Ted Kolejliler neden İstanbul’a maçtan bir gün önce gelmez? Maçın 6 saat ertelenmesi bu kadar kolay mı? Zaten genelde boş tribünler önünde oynanan voleybol maçlarına ilgiyi düşürmek (oraya gelen seyircinin maçın ertelendiğini öğrendikten 6 saat sonra tekrar salona geleceğini sanmam) bu kadar önemsiz bir konu mu?

ŞİMDİ çok değil biraz geçmişe dönelim. Galatasaray’ın Kıbrıs Rum Kesimi’nde Apollon Limassol ile savaş gibi yaptığı maç sonrasında sarı-kırmızılılar Ted Kolejliler’e maçı 1 gün erteleme talebinde bulunmuş, Başkent ekibi bunu kabul etmemişti. Eğer sizin İstanbul’a kötü hava koşulları nedeniyle gelememeniz insanlık haliyse o gün sarı-kırmızılı voleybolcuların yaşadığı travmanın adı neydi? Demek ki böyle zamanlarda Fenerbahçe camiası gibi anlayışlı olmak gerekiyormuş. Sizin gibi gelen talebi reddetmek değil.

BU arada Eczacıbaşı VitrA-Ereğli Belediyesi maçı da 1 saat gecikmeli başladı denebilir. Ama ben Belediye takımı olan Ereğli ile arkasında İba Kimya gibi bir sponsor olan Ted Kolejliler’in aynı olanaklara sahip olmadığını biliyorum. Umarım bu sorumsuz davranış bir daha tekrarlanmaz.

İstatistiklere gerekli ilgi gösterilsin

İSTANBUL dışındaki maçları izlemek Sports TV maçı yayınlamıyorsa mümkün olmuyor. Biz gazetecilerin böyle durumlarda en yakın arkadaşı maçların istatistik kağıdı oluyor. Ancak bu konuya nedense gerekli önem bir türlü gösterilmiyor. Son olarak geçen hafta oynanan Vakıfbank Türk Telekom-Ereğli Belediyesi ve Yeşilyurt-Beşiktaş maçlarının istatistik kağıtları Türkiye Voleybol Federasyonu’nun internet sitesine gününde girilmedi. Bu durumda ben istatistik kağıtlarına ulaştım ama diğer gazeteci arkadaşlar için sorun oldu. Eğer voleybolun basında daha çok yer almasını istiyorsanız bu duruma daha çok özen gösterilmesi şart. Çünkü kimse elinde bilgi olmadığı maçı gazetesine, televizyonuna veya internet sitesine büyük haber yapmaz.

AYRICA Teledünya Türkiye Kupası’nda oynanan maçların istatistik bilgileri hala tvf.org’da yok. Üşenmedim saydım bayanlarda tam 9, erkeklerde ise 10 maçın (G.Saray-Arkas maçının bile istatistiği yok) istatistik bilgileri buhar olup uçmuş.

Murat Mert YÜCEKÖK

Haberi Paylaş

Comments are closed.