Sporla güçlenen kızlar Eda Erdem’le bir araya geldi

TMOK’un kız çocuklarının eğitim ve spor yaşamlarını desteklemek, fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimlerine katkıda bunmak amacıyla yürüttüğü Sporla Güçlen Projesi’nde eğitim alan 900 kız öğrenci, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 20 – 21 Mayıs’ta düzenlenen spor malzemesi dağıtım törenlerinde A Milli Kadın Voleybol Takımı Kaptanımız Eda Erdem ile tanışma ve birlikte spor yapma şansı elde ettiler.

Aynı zamanda TMOK Sporcu Komisyonu Başkanı olan Eda Erdem, Gaziantep’te Ulaş Spor Salonu ve Şanlıurfa’da Eyyüp Göncü Ortaokulu’nda düzenlenen etkinliklerde kız çocuklarının yoğun ilgisi ile karşılaştı. Onlara sportif gösterilerinde gün boyunca eşlik eden Eda Erdem, badminton, basketbol, cimnastik, hentbol, masa tenisi, taekwondo, voleybol dallarında eğitim alan kız çocukları ile spor yaptı, heyecanlarına ortak oldu. Çocuklar proje kapsamında dağıtılan eşofman takımı, tişört, ayakkabı gibi spor malzemelerini de Eda Erdem’in elinden, kendi imzası ile aldılar.

“Dönüştükleri güçlü karaktere spor sayesinde ulaştıklarını anlayacaklar”

Etkinlikler sonrası açıklamada bulunan Eda Erdem: “Çok güzel iki gün geçirdik. Çocukların gözlerindeki heyecan ve mutluluk bana da geçti. Yaptığımız işin çok değerli olduğunu düşünüyorum, çünkü spor geleceğimizin aydınlık yüzleri olan çocuklara onların gelişimleri, güçlü bireyler olarak hayata başlamaları açısından büyük katkılar sağlıyor. Bu proje onların paylaşmayı öğrenmeleri, disiplin kazanmaları ve ileride güçlü kadınlar olarak hayata başlamalarına yardımcı olacak. İleride ‘iyi ki zamanında spor yaptım’ diyeceklerinden eminim. Dönüştükleri güçlü karaktere spor sayesinde ulaştıklarını anlayacaklar. TMOK’un bu projesinin uzun yıllar devam etmesi gerektiğini düşünüyorum ve Olimpiyat Komitemize teşekkür ediyorum” dedi.

“Daha eşit ve aydınlık bir gelecek güçlü kız çocukları ile mümkün olacak”

TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan ise “Kız çocuklarımızın fiziksel zihinsel gelişimlerine katkı sağlamak için Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa’da değerli partnerlerimiz ile yürüttüğümüz projemiz, inanıyoruz ki geleceğin sağlıklı, özgüvenli, başarılı ve belki de milli sporcu olan başarılı kadınlarının yetişmesine katkı sağlayacak. Etkinliklerimizde tekrar gördük ki bu ülkenin kız çocuklarına yeterli imkân sağlandıkça daha eşit ve aydınlık yarınlar da mümkün olacak. Projemize katkı sunan Valiliklerimiz, Belediyelerimiz ve İl Gençlik ve Spor Müdürlüklerimize teşekkür ederiz” değerlendirmesinde bulundu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Spor İşleri Daire Başkanı Zekeriya Efiloğlu Gaziantep’in spor kenti olarak çocuk ve gençlere yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü belirtirken, Sporla Güçlen Projesi’nin kız çocuklarının hayatlarına dokunarak onlara sporun değerlerini aktardığını söyledi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ise “Kentimizde çocuklarımızı sadece akademik olarak değil sportif, sosyal ve kültürel alanlarda da destekliyoruz. Spor kulüplerimiz, belediyelerimiz, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz ve sivil toplum kuruluşlarımız olağanüstü gayret içerisindeler. Türkiye Milli Olimpiyat Komitemizin de çocuklarımızın, sporu yaşamlarının bir parçası haline getirmelerini hedefleyen bu projesinde; kız çocuklarımız spor eğitimi alıyorlar. Projenin çocuklarımıza oldukça güzel faydalar sağlayacağına inanıyorum”açıklamasında bulundu.

TMOK Sporla Güçlen Projesi

TMOK, sporun değiştiren ve dönüştüren gücünden destek alarak kız çocuklarının spor yoluyla güçlendirilmesi amacıyla 2021 yılında başlattığı Sporla Güçlen Projesi ile ortaöğretimde okuyan kız çocuklarına spor eğitimi vererek, sporu yaşamlarının bir parçası haline getirmeyi, özgüven ve benlik saygılarını güçlendirmek suretiyle eğitimlerine devam etmeleri ve akranlarına örnek olmalarını hedeflemektedir.

Diyarbakır’da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Gaziantep’te Büyükşehir Belediyesi ve Şanlıurfa’da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliği ile yürütülen proje kapsamında 10-14 yaş gurubu 1200’ü aşkın kız çocuğu hafta sonları alanında uzman antrenörler gözetiminde spor eğitimi almakta, ihtiyaç duydukları tüm spor malzemeleri ve eğitimlerin verildikleri salonlardaki tüm ihtiyaçlar ve giderler TMOK tarafından karşılanmaktadır.

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.