Süper başlangıç

Lige verilen ara voleybolla ne kadar dolu olursa olsun ben eylül ayı geldi mi ligin başlamasını iple çekiyorum, ligi özlüyorum. Nihayet yeni sezon başlıyor ve bunun müjdecisi olan ilk kupa; Süper Kupa Ankara’da sahiplerini buldu.

Erkeklerde Fenerbahçe ve Arkas arasında oynanan Süper Kupa’nın sahibi rakibini 3-0 yenen Fenerbahçe oldu. Geçen seneye göre lige çok daha iyi bir giriş yaptılar. Takım zaten kadrosunu elinde tuttu. Yani birbirlerine alışık bir takım. Bu sene zorlanmadan ligi aynı seviyede götürürler, şampiyonluğun da en büyük favorisi olarak görüyorum sarı-lacivertlileri.

Arkas çok iyi bir kadro kurmasına rağmen ligde büyük sıkıntılar yaşayacak gibi. Yerli pasör ile oynarlarsa işleri çok zor. Ceyhun takımı iyi idare edemiyor, pas dağılımında hata yapıyor, Agamez’e istediği pasları atamıyor. Eğer yabancı pasörle oynarlarsa o zaman da Bravo’dan vazgeçmek zorunda kalacaklar. Arkas için bana mantıklı gelen yabancı pasör ile oynayıp Bravo’nun yerine Türk oyuncuyu tercih etmek. Eğer gençlerden biri takıma monte edilirse herhalde 2+1’in amacına ulaştığı yerlerden biri İzmir olur.
Bayanlarda ise Fenerbahçe Universal hayal kırıklığı yarattı. Eczacıbaşı’nın 6 oyuncusunun Milli Takımlardan döndüğünü düşünürsek daha yorgun olacağını düşünmüştüm. Hem takım olarak da çok fazla çalışma şansları olmamıştı. Fenerbahçe Universal’ın ise tam tersine hem tam takım olarak daha fazla çalışma şansı olmuştu hem de takım yorgun değildi. Buna rağmen Eczacıbaşı VitrA gerçekten çok iyi bir oyunla maçı 3-1 kazanmayı bildi ve seneye iyi bir başlangıç yaptı. Fenerbahçe’de oynanan oyun kimseyi yanıltmasın Naz bu takıma geri döndüğünde takımın çehresi değişecektir. Kim gibi bir smaçör varken Fenerbahçe Universal şampiyonluğun en büyük adayı. Fenerbahçe’nin yumuşak karnı ise servise karşı manşet. Libero Nihan’ı yakalayan oradan sayı kazanır gibi gözüküyor. İlk maç bende bu izlenimi uyandırdı. Bu sene bayanlar liginde de 4 takımın şampiyonluk için mücadele edeceğini görmek çok güzel.

AVRUPA ŞAMPİYONALARI VE BİZ
Avrupa Şampiyonalarından sonra yazı yazmamıştım hemen buna da iki kelime ile değinmek istiyorum. Erkek voleybolu öyle üst düzeyde oynanıyor ki biz hala orada değiliz. İyi servis atmadığımız, manşet alamadığımız ve iyi birer köşe oyuncusu çıkaramadığımız sürece Avusturya ile gruptan çıkma mücadelesi veririz.

Bayanlarda ise Avrupa takımları ile aramızda fark olmadığını gördük. Bana şampiyonayı izleyip psikolojiyi kaldıramadık değil mi diyenlere biz final sendromunu aşmışız diyebiliyorum. Eğer Sırbistan maçı 3-0 bitseydi gerçekten kahrolurdum çünkü Sırbistan bizim gibi bir takım. Ama kızlar o kadar güzel bir geri dönüş yaptılar ve öyle güzel bir oyun çıkardılar ki bir de o 13. sayıda top bizim sahamıza düşmeseydi. İşte o andan itibaren denilecek hiçbir şey yok. Sadece kısmet. Üçüncülük de güzel bir başarıydı devamının geleceğine Olimpiyata gidecek ilk takım sporunun bayan voleybolcularımız olacağına yürekten inanıyorum.

Görüşmek üzere…  


Haberi Paylaş