Sürpriz yaşanmadı

Galatasaray HDI Sigorta’nın gerek son yıllarda Vakıfbank’ı en beklenmedik yerlerde elemesi, gerekse normal sezonun ilk devresinde oynanan maç, akıllara yeni bir sürpriz yaşanır mı sorusunu getiriyordu. Ancak rakibinin tüm düşüncelerini sahaya daha iyi yansıtan Eczacıbaşı Vitra, böyle bir sürprize izin vermeyeceğini açıkça göstermiş oldu.

İlk amaç gerçekleşti ama…

Eczacıbaşı Vitra serviste kendi öz oyuncusu Hande Baladın’ı ararken sarı kırmızılıların hedefi Yeon Koung Kim’di. Her iki oyuncu da takımı adına en fazla manşet alan oyuncu olduğundan bu hedeflerin tutturulduğu söylenebilir. Baladın toplam manşetin %55’ini üstlenirken Koreli smaçör %54’i buldu. Ancak gerek Kim’in Baladın’dan iki kat fazla (8-%30 / 16-%50) top öldürmesi, gerekse daha iyi servis atması, “zayıf karınlardan” turuncu beyazlıların avantajlı çıkmasını sağladı.

Son derece durgun bir görüntü sergilediği birinci set haricinde oyunu domine eden Tijana Boskovic ise net galibiyetin en önemli ismi oldu. Burada sorgulanması gereken husus, Sırp süper yıldızın %27 gibi çok düşük bir yüzde ile oynarken Galatasaray HDI Sigorta’nın nasıl olur da 20’li sayılara çıkmadığı olmalıdır. Zira Dünyanın en gelişmiş hücum silahlarından biri suskunken set kaybettiğinizde maç kazanmanız mucizelere kalıyor. Rakamlara baktığınızda ise sorunun cevabı sarı kırmızılı oyuncuların kendi hatalarından rakibe 9 sayı verdiğini görüyorsunuz. (Eczacıbaşı Vitra:3) Aradaki 6 sayı da set skorunu belirliyor açıkçası.

Cimbom’da Aslı Kalaç’ın mükemmel performansı dışında bu sezon çok iniş-çıkışlı bir grafik sergileyen Meryem Boz’un da iyi oynadığını söyleyebiliriz. Ancak Eczacıbaşı Vitra gibi bir takımı yenmek için bundan çok daha fazlası şart. İkinci setteki kısa süreli blok sekansı dışında Cursty Jackson, Charlotte Leys ve Hande Baladın vasatın altında kalan isimlerdi. İyi manşet getiren Gizem Karadayı ve oyuna dahil olduğu son setteki kısa süreli etkili oyunu ile Melike Yılmaz olumlu işler yaptıysa da gerek Çağla Akın, gerekse Nursevil Aydınlar beklenen pas organizasyonunu yapamadılar. Galatasaray’ın en beklenmedik anlarda elde ettiği muhteşem zaferleri hatırlayanlar, o maçlarda sonuca yağmur gibi yağan mükemmel servislerle gittiğini fark edecektir. Sarı kırmızılı takım açısından bugünkü maçın en önemli eksiği, servis temposunu bir türlü istenilen seviyeye çıkaramamasıydı.

Boskovic ve Kim haricinde Büşra Kılıçlı da Eczacıbaşı Vitra adına göz dolduran isimlerdendi. Kadro seçimi nedeniyle rakibe adeta hediye edildiğini belirttiğimiz Vakıfbank maçı sonrasında neden Merve Atlıer’in tercih edilmediğini sorgulamıştık. (bkz. İkramlık-II başlıklı yazı / 24.02.2019) Son haftalarda Marco Aurelio Motta’nın doğru tercihiyle sahada yerini alan genç orta oyuncu, bu seviyedeki voleybola ısındıkça takımına daha faydalı performanslar sergilemeye başladı. Zayıf olan hücumunu geliştirdikçe takıma daha da faydalı olacak bir görüntü sergileyen Atlıer, Ayazağa ekibinin hali hazırda uygulanan yabancı sınırlamasını by-pass etmesi yolundaki en önemli anahtar.

Kritik anlarda sahne alan, bunun haricinde vaziyeti idare eder görüntü sergileyen kaptan Jordan Larson ve zaman zaman ikinci toplara yaptığı etkili hücumlar haricinde pasör Ezgi Dilik ise vasat bir görüntü sergileyen isimlerdi.

Galibiyet uyumsuzluğu unutturmamalı

Turuncu beyazlıların Galatasaray HDI Sigorta’yı rahat geçmesine rağmen yaptığı bazı basit hatalar çokça göze çarptı. Bunların başında gelenlerse zaman zaman köşe oyuncuların bloğu çok yanlış yerde kurmaları ve hücumcuların pasör Dilik ile olan uyumsuzluğu idi. Dilik’in 2 ve 4 numaraya yönlendirdiği bazı paslar kısa kalınca Boskovic ve Kim’in bloğa mahkum olması kaçınılmaz oldu. Larson ise geri hücumlarına çıkarken arkasına düşen paslar nedeniyle sıkıntı yaşadı. Bugünkü gibi bir zaferde göze çarpmayacak bu uyumsuzluk, daha iyi bir rakibe karşı büyük sıkıntılar yaşatabilir.

Bu kez iyi çözdü

Geçen hafta oynanan Fenerbahçe Opet-THY maçında verdiği “çift vuruş” kararlarıyla çok tartışılan Nurper Özbar, bu kez tam kararında düdükler üfledi. Verdiği her çift vuruş kararı doğru olan Özbar, özellikle üçüncü sette Hande Baladın’ın kolunu sıyırarak dışarı giden topu çok iyi yakaladı. Yardımcısı Recep Karakoç’la birlikte iyi bir yönetim sergileyen Özbar’ın tek hatası, sarı kırmızılı takım pasörü Çağla Akın’ın henüz karşı sahaya geçmemiş topa dokunmasına çaldığı düdüktü. Bu pozisyonun ekrana yansıdığında düzeltilebileceği umuduyla “fileye temas” itirazı yapan Ataman Güneyligil, Görüntülü Değerlendirme Sistemi (GDS) operatörlerinin bu gibi durumlarda ekrana, “topun olmadığı yerdeki file görüntüsünü” yansıttıklarını unuttu. Bu yüzden Güneyligil’in itirazı sonuçsuz kaldı.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com


Haberi Paylaş