Takım olmak zaman ister

Son şampiyon Vakıfbank’ı net bir skorla deviren Fenerbahçe Opet’in sadık taraftarı, Burhan Felek Vestel Voleybol Salonuna yeni bir zafere tanıklık etme amacıyla gelmişti. Ancak Türk Hava Yolları’nın inatçı oyunu, henüz oturmamış Fenerbahçe Opet’e sezonun en ağır mağlubiyetlerinden birini şimdiden tattırdı.

Fenerbahçe Opet’in yolu uzun

Vakıfbank’ı deplasmanda yenmesi, izleyenlerin sarı lacivertlileri olduğundan daha yüksek bir noktada görmesine sebep olmuştu. Halbuki Zoran Terzic’in bu sezonki rotasyonunda Eda Erdem Dündar haricinde sahada tamamen yenilenmiş bir kadro var ve bu oyuncuların takım olması için uzun bir süreye ihtiyaç var. Bu durum, sarı kanaryaları standardı olmayan bir takım hüviyetine sokuyor. Neticede Fenerbahçe Opet, güçlü bir rakibe karşı bir anda tempo yükseltip zayıf bir rakip karşısında bir anda oyundan düşebiliyor.

Takımda henüz roller belli değil. Manşette kim hangi topa girecek? Seken topları kim nerede toplayacak? gibi sorular hala yanıtsız. 2.sette skor 24:21 iken göz göre göre yere düşen topu başka nasıl izah edebilirsiniz?

İnsanlar bekliyor ki, 18 yaşındaki Arina Fedorovtseva servisten sayılar kazansın, her yerden top öldürerek maçı Fenerbahçe’ye kazandırsın. Halbuki bu yaşta bir oyuncunun üzerine böylesi bir yük bindirmek, bir anlamda onu kaybetmek demek. Takımın asli skor opsiyonu olması gereken Anna Lazareva’ya daha az top geliyor, ilginç. Gelen bu topların da tam bir karakteristiği yok. Yıllardır alışılageldiği üzere Rus voleybolcuların hücum yaptığı yüksek paslar, Lazareva’ya daha hızlı geliyor ve oyuncunun hücum performansı düşüyor. Meliha İsmailoğlu’nun hücuma katkısı zaten sınırlı. Bir de Kaptan Dündar çizgisinin çok altında bir oyun ortaya koyunca böyle bir mağlubiyet kaçınılmaz oluyor. Hele de yeni kurulmuş bir ekip için. Düşünün, 3.sette 6 sayılık seri ile 21:16’dan dönüp öne geçen FB Opet’in lokomotifi pasör Buse Ünal’ın yaptığı bloklar oluyor. 3 blok sayısı ile Ünal, sahanın en çok blok sayısı kazandıran oyuncusu oluyor. Böyle bir durum her maçta yaşanabilir mi? Bugünkü maçta takımın en iyisi olan Mina Popovic ise bir orta oyuncu olarak takıma set ya da maç kazandıracak bir konumda değildi.

Aslen THY, hiç yapmaması gereken şekilde kullandığı servislerin yarısından fazlasını libero Gizem Örge’nin üzerine attı. Buna rağmen sarı lacivertliler o kadar dağınıktı ki, takım arkadaşlarına yardım etmeye çalışan Örge de bir yere kadar dayandı ve son sette onun da gardı düştü.

Şimdi Fenerbahçe Opet için şapkayı öne koyup düşünme zamanı. Bu oyuncuların kendi bireysel özelliklerine göre bir oyun planı mı uygulanacak? Yoksa Terzic’in kafasındaki oyun planı, bu kadroya zorla mı empoze ettirilecek? Hangi seçenek uygulanırsa uygulansın, sarı lacivertlilerin önünde uzun bir yol olduğu aşikar.

Görünen kadar görünmeyen kahraman da var

THY adına Kiera Van Ryk’in sezonun en iyi transferi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kanadalı pasör çaprazı, %53 ile hücum ederek sahanın en skorer (21 sayı) ismi olmayı başardı. Ancak bugünkü maçın tartışmasız yıldızı, hücumda olduğu kadar manşette de mükemmel bir performans sergileyen Madison Rishel idi. Birleşik Amerikalı smaçör, kağıt üzerindeki rakamlara bakınca dahi sahanın en iyisi olarak gözükmekte. Ancak bunun ötesinde Rishel’ı asıl yıldızlaştıran, maçın en kritik anlarında korkusuzca yaptığı hücumlardı. Öyle ki, ilk sette skor 23:23 iken pası verecek olan libero Berin Yıldırım, manşetle topu kendi üzerine kaldırıp Rishel’ı kullanmak yerine uzak mesafedeki Van Ryk’i tercih edip, hele de kötü bir pasa imza atınca THY seti kaybetme tehlikesini yaşadı. Elbette Yıldırım, bu hatalı tercihin sonucunda baş antrenör Marcello Abbondanza’dan ağır bir azar işitti. Ancak Yıldırım, bu hatayı ders olarak aldı ve maçın geri kalanında bu tarz fantezi paslara yönelmedi.

Bahar Toksoy Guidetti, parladığı yıllarda özelikle attığı servislerle bilinen bir orta oyuncuydu. Artık 34 yaşına gelen Guidetti, uzun zamandır rastlamadığımız keskinlikte servisler kullandı FB Opet karşısında. Elbette servis çizgisinin 4-5 metre gerisinden. Başlarda pek etkili olamayan deneyimli orta oyuncu, ilerleyen bölümlerde sarı lacivertli oyuncuları bezdirdi 20 metreden fazla uçan servisleriyle. İstikrarlı bir oyun sergileyen Aslı Kalaç da servis çizgisinin gerisinde iyi işler yaptı. Bunun haricinde takımının maç boyu ürettiği 5 blok sayısının ikisi Kalaç’tan geldi.

Hücumda birincil opsiyon olmayan Şeyma Ercan da iyi servis kullanan oyunculardandı. Pasör Lauren Carlini’nin pas dağılımını oyuncuların güç ve tekniğine göre çok dengeli yaptığı söylemeyebiliriz. Ancak Birleşik Amerikalı pasörün attığı pasların kalitesi için aynı şeyden bahsedemeyiz.

Bu hatalar azalmazsa hedefler şaşar

Türk Hava Yolları böylesi güçlü bir rakibe karşı mutlak bir zafer kazanmış olabilir. Ancak aşağıda yazılı hatalar düzeltilmezse hedeflerin şaşma olasılığı yükselir.

  • Kullanılan servislerin yarıdan fazlası rakip takım liberosuna adreslenmemeli
  • Anten dışına uzayan paslara smaç vurulamayacağı, hatta smaçörün ters elle kullanmak zorunda olduğu durumlarda ikili blok kesinlikle kurulmamalı. Hatta topun uçtuğu yere göre blok dahi çıkılmamalı.
  • Carlini’nin rakip sahaya yönlendirdiği hücum topları rakibin bu kadar kolay karşılayacağı yerlere gitmemeli.
  • Rakip köşe oyuncularının çapraz/keskin çapraza yaptığı hücumlarda vücut yönü ters olmamalı
  • Karşıdan gelen ve bariz dışarı gittiği belli servislere manşet almaya çalışmamalı

İstatistik işkencesi bitsin artık

Set sonlarında basın tribününe gönderilen istatistik kağıtları, biz voleybol emekçilerinin işini oldukça kolaylaştırıyor. Ancak sürekli gelmeyen ya da hatalı çıkarılan istatistik kağıtları, 3 dakikalık set arasında bunca yoğun işimizin arasına matematik problemlerini de ekliyor. Türk Hava Yolları’nın en üst lige çıktığından beri yaptığı istatistik hatasını her sezon bir ya da birkaç kez yazıyoruz. Bu sezon için kısmet bugüne imiş.

THY istatistik ekibinin bu parlak zaferi oyuncularla beraber alkış tutarak, kazandığı sayılar sonrası müziğin ritmini uyup dans ederek kutlaması gerçekten çok güzel görüntüler oluşturuyor.

Ancak ilk setten sonraki set aralarında yalnızca biten setin değil, o ana kadar oynanmış tüm setlerin toplu istatistiğini göndermeniz, bizi çok sıkıntıya sokuyor. Lütfen bundan sonra her set sonrası yalnızca o sete ait istatistik bilgilerini gönderin.

En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir

İlk sette skor 23:24 iken Arina Fedorovtseva’nın yaptığı blokta top, FB Opet sahasına düştü. Topu doğru gören maçın baş hakemi Erol Akbulut, sayıyı önce THY’ye verdi. Ancak sarı lacivertli oyuncular ve seyircilerin sevinci, Akbulut’a yanlış karar verdiğini düşündürdü. Yardımcı Metin Korkut da pozisyonu iyi süzemeyince Akbulut kararını değiştirip sayıyı sarı lacivertlilere verdi ve seti bitirdi. Neyse ki, Abbondanza’nın GDS hakkı bitmemişti ve “Blokta fileye temas” itirazında bulundu. Görüntüler izlendiğinde oyuncunun fileye değmediği, ancak topun FB Opet sahasına düştüğü görüldü. Böylelikle THY’nin hak ederek kazandığı setin yanlışlıkla sarı lacivertlilere verilmesinin önüne geçilmiş oldu.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem
kkayhan@hotmail.com

Haberi Paylaş

Comments are closed.