Tek hedef olimpiyatlara katılmak

Bayanlar Dünya Olimpiyatları Elemelerinde mücadele eden sekiz milli takımın baş antrenörleri Cuma günü yapılan resmi FIVB basın toplantısında Tokyo’da gerçekleşen turnuva için beklentilerini dile getirdiler.

Bütün takımlar Pekin Oyunlarında iyi bir yer edinmeyi istediklerini söylediler. 17-25 Mayıs tarihleri arasındaki turnuvada Pekin’e giden 4 takımdan biri olmak için büyük bir çekişme olması bekleniyor. Baş antrenörler Tokyo Prince Otel’de yaptıkları konuşmalarda şunları belirtiler:

Beato Miguel Cruz (Dominik Cumhuriyeti)
Her takım gibi bizde Olimpiyat Elemeleri Turnuvasını kazanıp Pekin Olimpiyatlarına gitmeyi hedefliyoruz. Yapacağımız her karşılaşmaların zor geçeneğini tahmin ediyoruz ve günden güne her bir oyun için en iyi performansımızı göstermek zorundayız. Takımımız iyi durumda ve deneyimliler ile gençlerin iyi bir karışımı var. Turnuva için iyi bir hazırlık yaptığımıza inanıyoruz.

Shoichi Yanagimoto (Japonya)
Bu benim ikinci Dünya Olimpiyatları Elemeleri turnuvam. Bu yüzden olayın ciddiyetini anlıyorum ve ne kadar büyük bir görevimiz olduğunun farkındayım. Hazırlık dönemimiz kısa sürdü. Fakat takımımız ağır ruhsal baskıya karşı iyi motive olmuş durumda. Olimpiyatlar için elimizden gelenin en iyisi yapacağız ve bunun için sizlerin desteğini beklemekteyiz.

Viktor Zhuraviev (Kazakistan)
Önceki Sovyetler Birliğinin bağımsız bir parçası olarak Kazakistan’ı temsil etmekten gurur duyuyorum. Dünya Grand Prix ve Dünya Şampiyonasındaki karşılaşmalardan elde ettiğimiz birçok deneyime sahibiz ve Dünya Elemelerindeki amacımız diğer oyunlarda olduğu gibi karşılaşmaları savaşıp kazanmak. Oyuncularımızla şuan hiçbir problemimiz bulunmamaktadır. Bazı engellerden dolayı kısa bir hazırlık dönemi geçirdik. Bazı oyuncularımız yurtdışında oynamaktadır. Takıma katılabilmeleri için kulüpleriyle olan ilişkilerinin bitmesini beklemek zorundaydık. En büyük amacımız Olimpiyatlara katılmak çünkü bu büyük bir başarı.

Lee Jung-Chul (Kore)
Öncelikle Dünya Olimpiyatları Elemelerine katıldığımız için çok mutluyum. Burada 8 ülke ve bölge bulunmakta. İnanıyorum her bir takım aynı amaca sahip. Karşılaşmalar sonucunda komşumuz Çin’in yanında olmayı arzuluyoruz. Takımımızda 3 veya 4 oyuncumuz sakat. Bunun için diğer oyuncularımız ellerinden gelenin en iyisini yapmak zorundalar.

Marco Bonitta (Polonya)
İlk olarak takımım Pekin biletini alabilmek için mücadele etmeye hazır. Durumumuz çok iyi ve güçlü takımlarla oynayacağımızı biliyorum ama Pekin bileti için turnuvanın sonuna kadar savaşacağız. Oynamayı bekliyoruz.

Kendim hakkımda konuşmak çok zor. Fakat birkaç kelime ile takımımla oyuncularımla birlikte aynı amaç için mücadele vereceğiz. Karşılaşmalar boyunca en iyiyi yapabilmeleri için onlara yardım edeceğim. Baş antrenör olarak çalışmak gerçekten özel bir pozisyon. Yarın bizim için önemli bir gün fakat sadece bu maç değil diğer 7 maçta bizim için çok önemli. Çünkü sonucunda 4 takım Pekine gidecek. Yarın ve diğer maçlar için çok iyi konsantre olmalıyız. Yarınki maçımız biraz daha zor. Çünkü ilk maç ve bazen ilk maç boyunca bazı şeyler sizin için pozitif olabilir.

Juan Carlos Nunez (Porto Riko)
Bu Dünya Olimpiyatları Elemeleri bütün takımlar için büyük bir şans. Geri kalan diğer takımların ve bizim amacımız aynı. Olimpiyat Oyunlarını tanımlayacak olursak takımımız için tarihi bir dönüm noktası olacak. Çünkü bizden güçlü takımlarla mücadele edeceğiz. Fakat günden güne her bir maç sonucunda bir takım şeyler öğrenmiş olacağız ve oyuncularımız için güzel bir deneyim olacak. Takım olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız.

Zoran Terzic (Sırbistan)
Sırbistan Takımını hiç kuşkusuz hedefi Pekin Olimpiyat Oyunları için bir bilet alabilmektir. Meslektaşlarım ve bütün takımlar çok iyi ve bu bileti almak beklenenden zor olacak. İnanıyorum ki takımımız çok iyi ve bu bileti alabilmek için her şeyi yapacağımıza söz verebilirim. Sırbistan voleybol tarihinde ilk defa Olimpiyat Oyunlarına giderek en iyi başarımızı yapacağız.

Nataphon Srisamutnak (Tayland)
Dünya Olimpiyatları Elemeleri bütün takımlar için çok önemli özellikle bizim için. Eğer Olimpiyatlara gidersek Tayland tarihinde bir ilki gerçekleştirmiş olacağız. 2007 Dünya Kupasından sonra bazı oyuncularımız Avrupa’da oynayarak deneyim kazandılar. Umuyorum bu deneyimlerini takıma aktaracaklar. En iyi şekilde mücadele edeceğiz. Bütün takımlar zor ve buna göre iyi hazırlanıyoruz ve moral olarak ta en üst seviyedeyiz.

 


Haberi Paylaş

Comments are closed.