Tükenmişlik sendromu

İlk günkü facianın ardından Galatasaray’ın Imoco Volley Conegliano’yu yenmesini beklemek, iyimserlikten fazlasını gerektiriyordu belki de. Her iki takım da ilk günü kaybetmenin getirdiği psikoloji ile çıktı sahaya. Motivasyon düşüktü anlayacağınız. Öyle ki, İtalyan takımı ısınmaya bile çok geç denilebilecek bir saatte başladı. Galatasaray ise nedenini anlayamadığımız bir şekilde Gamze Alikaya yerine Nursevil Aydınlar ile başladı maça. Ancak dünde kalmış bir Galatasaray için sadece pasör değişikliği yetmezdi madalya kazanabilmek adına.

Her iki takım da dün bıraktığı yerden başladı oyuna. Imoco son derece hızlı, kendisinden beklenmedik derecede arzuluydu. Sanki bir dün Vakıfbank’a karşı oynadığı 5. set hiç bitmemiş gibiydi. Aynı şekilde dün kaldığı yerden devam eden Cimbom ise hala düşüşteydi. Saman alevi gibi parladığı anlar haricinde yine yoktu sahada sarı kırmızılılar. Voleybolu bıraktığını duyuran Türk voleybolunun gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu Neslihan Güler ve ara verdiğini duyuran Seda Aslanyürek bir yana, diğer oyuncular da tükenmişlik sendromu yaşıyordu adeta. Hal böyle olunca da İtalyan ekibi rahat bir galibiyet ile bronz madalyayı kaptı. Galatasaray ise buraya gelme şansını elde ederek tarihinin Avrupa’daki en başarılı sezonuna imza atmış oldu.

Sarı kırmızılılar adına buradaki iki günün başarısız olarak değerlendirilmesinin sebepleri ise rakiplerinin daha düşük bütçeli takımlar olması ve buraya geliş şekli olarak hatırlanacak. Bilindiği üzere Igor Gorgonzola Novara’ya İstanbul’da 3-2 kaybeden Cimbom, deplasmanda mucizeyi gerçekleştirip rakibini 3-1 yenerek Bükreş biletini kapmış, bu nedenle de final turnuvasındaki beklentileri çok yükseğe çıkarmıştı.

Jübile şart

Neslihan Demir Güler, hiç kuşkusuz Türk kadın voleybolunun yetiştirdiği en iyi oyuncu. Bugünkü maç ile de profesyonel voleybolculuk kariyerini noktaladı. Türkiye’nin tarihindeki en büyük başarısına attığı 2003 Avrupa Şampiyonasından beri başrolde olan Güler için böyle sessiz sedasız bir son düşünülemez. Gerek Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF), gerekse formasını terlettiği takımlar bu iş için sorumluluk alarak Güler’e hak ettiği şekilde bir jübile maçı düzenlemelidir mutlaka. Türkiye Kadın Milli takımına karşı bir kadro oluşturulup simgesel bir maç da yapılabilir, Türkiye’de forma giyen/giymiş yabancı oyuncuları davet ederek bir organizasyon da düzenlenebilir. Ne olursa olsun, Olimpiyat oyunlarının açılışında Türk bayrağını taşımış Türk kadın voleybolunun yetiştirdiği en büyük yıldıza ?seyircileri ve hayranları ile bütünleşme fırsatı da vererek- uygun bir veda organizasyonu yapmak şart.

Final maçı izlenimlerimi ayrıca paylaşacağım,

Kayhan Kösem
kayhan@hotmail.com


Haberi Paylaş