Türk Hava Yolları’ndan Sarı Melekler karşısında müthiş geri dönüş

Misli.com Sultanlar Ligi’nin 18. haftasında ligin iddialı ekipleri Fenerbahçe Opet ve Türk Hava Yolları, karşı karşıya geldi. Burhan Felek Vestel Voleybol Salonu’nda Fenerbahçe Opet’in konuğu olan Türk Hava Yolları, setlerde 2-0 geriye düştüğü karşılaşmayı muhteşem bir geri dönüşe imza atarak 3-2 kazandı. Mücadelenin setleri 25-23, 25-16, 22-25, 22-25 ve 9-15 sonuçlandı. Ligdeki on dördüncü galibiyetine imza atan Türk Hava Yolları, puanını 39’a yükselterek maç fazlasıyla üçüncü sıraya yerleşti.

İlk sete Eda Erdem Dündar’ın hücumlarıyla etkili başlayan Fenerbahçe Opet, setin henüz ilk bölümünde 4-2’lik üstünlüğü buldu. Türk Hava Yolları’nın Şeyma Ercan’ın servis serisiyle geri dönerek Bahar Toksoy Guidetti’nin bloğuyla öne geçmesinin ardından Arina Fedorovtseva’nın servisleriyle yeniden ayağa kalkıp öne geçen sarı lacivertliler, Eda Erdem Dündar’ın sayısıyla da farkı 9-6’da üçe çıkardı. Karşılıklı hücum hatalarının ardından setin orta bölümünde Arina Fedorovtseva’nın sayılarına Kiera Van Ryk ile karşılık veren Türk Hava Yolları, farkı azaltarak Bahar Toksoy Guidetti’nin hücumuyla 14-14’te eşitliği yakaladı. Rakibinin hücum ve karşı alan ihlali hatalarının da etkisiyle oyuna ağırlığını koyan konuk ekip, Aslı Kalaç ve Kiera Van Ryk’ın ikilisinin bloğuyla 16-19’da üç sayılık avantajı yakaladı. Arina Fedorovtseva’nın hücumu ve Naz Aydemir Akyol’un bloğuyla rakibinin arayı daha fazla açmasına izin vermeyen Fenerbahçe Opet, son bölüme girilirken Melissa Vargas’ın servis noktasına geçmesiyle 20-20’de skoru eşitledi. Set sonunda Aslı Kalaç’ın servisleriyle yeniden direnen Türk Hava Yolları, son bölümde Arina Fedorovtseva’nın etkili hücumları karşısında defansta sıkıntı yaşadı. Seti 25-23 noktalayan Fenerbahçe Opet, maçta 1-0 öne geçti.

İkinci sete ev sahibi ekip, Anna Lazareva ve Melissa Vargas’ın hücumlarıyla 2-0 önde başlayan taraf oldu. Aslı Kalaç’ın servis serisinde eşitliği yakalayan Türk Hava Yolları, Eda Erdem Dündar’ın servisleri karşısında zor anlar yaşadığı bölümde 4-2 geriye düştü. Mina Popovic’in üç numaradan etkili hücumlarıyla arayı açan sarı lacivertliler, Sırp orta oyuncunun blok sayısıyla farkı iyice açarak skorda 9-3’ü buldu. Arina Fedorovtseva’nın etkili servisleriyle seriyi sürdüren Sarı Melekler, Polen Ünver ve Melissa Vargas’ın karşılıklı sayılarıyla geçilen bölümün ardından skoru 14-7’ye getirdi. Aslı Kalaç’ın hücumuyla sete tutunmaya çalışan Türk Hava Yolları, Eda Erdem Dündar ve Arina Fedorovtseva’nın hücumları karşısında skorun 18-9’a gelmesine engel olamadı. Set sonunda fark açık olmasına rağmen iki takımın defanstaki müthiş çabası takdir topladı. Fenerbahçe Opet’te Naz Aydemir Akyol’un hakem kulesine giden topu müthiş bir çaba sonrasında tek eliyle çevirerek oyunda tuttuğu ralli Lauren Carlini’nin şık plasesiyle sonuçlandı ve skor 21-12 oldu. Set sonunda Meliha İsmailoğlu’nun hücumu ve Eda Erdem Dündar’ın bloğuyla sonuca giden Fenerbahçe Opet, seti Gizem Örge’nin defansından çıkan topta Anna Lazareva’nın pasıyla sayıya giden Meliha İsmailoğlu ile 25-16’da noktalayarak maçta skoru 2-0 yaptı.

Üçüncü set Fenerbahçe Opet’in üst üste hücum ve servis hataları sonrası 1-6 Türk Hava Yolları üstünlüğüyle başladı. Arina Fedorovtseva’nın hücumuna karşılık Madison Kingdon ile sayıya giden konuk ekipi 2-7’de farkı korudu. Sarı lacivertlilerde servis noktasına adeta kamp kuran genç yıldız Arina Fedorovtseva setin bu bölümünde arka arkaya müthiş servislerle takımının geri dönüşünde etkili olurken Fenerbahçe Opet 8-7 öne geçti. Aslı Kalaç ve Anna Lazareva’nın karşılıklı blok sayılarının ardından Kiera Van Ryk’ın sahneye çıktığı bölümde üst üste sayılar alan Türk Hava Yolları 9-12’de üç farklı üstünlüğü yakaladı. Fenerbahçe Opet bu bölümde Arina Fedorovtseva’nın sert hücumları ve rakibinin üst üste hücum hatalarıyla geri dönerek 15-15’te eşitliği buldu. Anna Lazareva’nın sayısıyla öne geçen sarı lacivertliler, Lauren Carlini’nin servisleri karşısında sıkıntı yaşasa da Arina Fedorovtseva’nın yeniden servis noktasında iyi iş çıkarmasıyla geri döndü ve bloklarının iyi işlediği uzun ralliyi Mina Popovic’in bloğuyla noktalayarak 19-18’de yeniden öne geçti. Son bölüme girilirken Kiera Van Ryk’ın hücum ve blok sayısına Rus yıldızları Anna Lazareva ve Arina Fedorovtseva ile yanıt veren Sarı Melekler, set sonunda Şeyma Ercan’ın bloğu ve Polen Ünver’in servisi karşısında 21-23’te iki sayı farkla geriye düştü. Seti Madison Kingdon’ın dört numara hücumuyla 22-25’te bitiren Türk Hava Yolları, setlerde durumu 2-1’e getirdi.

Dördüncü set Madison Kingdon ve Mina Popovic’in karşılıklı hücum sayılarıyla başladı. Eda Erdem Dündar’ın bloğuyla setin henüz başında farkı açan sarı lacivertliler, rakibinin Lauren Carlini’nin servis noktasına geçmesiyle bulduğu seriyle 4-4’te eşitliği yakaladı. Seriyi Eda Erdem Dündar ile noktalayan Fenerbahçe Opet, karşılıklı sayıların ardından 8-6’da Mina Popovic’in bloğuyla farkı ikiye yükseltti. Orta bölümde Kiera Van Ryk ve Madison Kingdon’ın hücumda yeniden devreye girmesiyle Türk Hava Yolları, 10-11 öne geçti. 13-13’ün ardından Anna Lazareva’nın servis serisinde Melissa Vargas’ın dört numaradan sert hücumlarıyla 18-13’te beş sayılık üstünlüğü yakalayan ev sahibi ekip, rakibin Aslı Kalaç’ın oyunun her alanında etkili olduğu bölümde geri dönüşüne engel olamayınca sete 19-19’da eşitlik geldi. Anna Lazareva ve Hanna Orthmann’ın karşılıklı sayılarının ardından Türk Hava Yolları, Madison Kingdon’la 20-21 öne geçti. Set sonunda Hanna Orthmann’ın servis serisinde Lauren Carlini’nin bloğuyla avantajı yakalayan konuk ekip, Arina Fedorovtseva’nın son topu dışarı vurmasıyla seti 22-25 alarak maçta skoru 2-2’de eşitledi.

Karar setine Polen Ünver’in bloğuyla başlayan Türk Hava Yolları, Arina Fedorovtseva’nın hücumları ve Naz Aydemir Akyol’un bloğu sonrası 3-1 geriye düştü. Polen Ünver’in hem hücumda hem de blokta müthiş çabasıyla 3-4’te öne geçen konuk ekip, Hanna Orthmann ve Polen Ünver’in sayılarıyla farkı açarak 3-8’i buldu. Fenerbahçe Opet’in Arina Fedorovtseva ile bulduğu sayıya Hanna Orthmann ve bir kez daha Polen Ünver ile karşılık veren Türk Hava Yolları, 4-11’de yedi sayılık farkı buldu. Set sonunda Fenerbahçe Opet, Melissa Vargas ve Eda Erdem Dündar’ın sayılarıyla geri dönmek istese de set sonunda Madison Kingdon ve Polen Ünver ile sonuca giden Türk Hava Yolları seti 9-15 aldı ve maçtan 3-2 galip ayrıldı.

Karşılaşmanın en skorer oyuncusu takımına kazandırdığı 25 sayıyla Fenerbahçe Opet’ten Arina Fedorovtseva oldu. Sarı lacivertlilerde mücadeleyi Anna Lazareva 18, Melissa Vargas 15, Eda Erdem Dündar 10, Mina Popovic 7 sayıyla tamamladı. Türk Hava Yolları’nda Madison Kingdon 17, Kiera Van Ryk 14 sayıyla öne çıkarken Polen Ünver 8’i karar setinde olmak üzere takımına kazandırdığı 11 sayıyla galibiyette etkili oldu. Konuk ekipte Aslı Kalaç 11, Hanna Orthmann 10, Lauren Carlini 5 sayıyla skora katkı verdi.

Maçın istatistiklerine ulaşmak için tıklayınız.

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.