“Kadın antrenörlere yol açmak istiyorum”

Misli.com Sultanlar Ligi’nin Bursa temsilcisi Nilüfer Belediyespor’un Bulgaristan asıllı başantrenörü Yanitsa Rangelova, Sultanlar Ligi’nde bu sene görev alan tek kadın başantrenör.  Nilüfer Belediyespor’da Dehri Can Dehrioğlu’ndan sonra başantrenör olarak göreve gelen Yanitsa ile Bursa Cengiz Göllü Voleybol Salonu’nda bir araya geldik. 

Aktif voleybol hayatınızın ardından kariyerinize antrenör olarak devam ediyorsunuz. Nilüfer Belediyespor’dan başantrenörlük için teklif aldığınızda neler hissettiniz?
Aslında voleybolda 13 yıldır antrenörlük yapıyorum ama hep altyapılarda görev aldım. Galatasaray, Yeşilyurt gibi takımlarda çalıştım. Milli Takım’da da dört yıldır antrenörlük yapıyorum. Görev için ilk çağırdıklarında hazır değildim. Böyle bir şey aklımın ucundan bile geçmemişti. Çok fazla düşünme vaktim olmadı. Çok zor bir görev olduğunun farkındaydım ve Sultanlar Ligi’nde şimdiye kadar antrenörlük yapmamıştım. Düşündükten sonra bunu bir fırsat olarak gördüm ve değerlendirmek istedim. Takıma illa ki bir şeyler katabilirim. Takım olarak bizim hedefimiz ligde kalmak. Maalesef bu sene başka bir şey yapamayız. O yüzden kendi antrenörlük kariyerimden ziyade daha çok takıma neler katabilirim, nasıl yardımcı olabilirim bunu düşünüyorum. Ufak ufak dokunuşlarla bunu yapacağım, Amerika’yı yeniden keşfetmek gibi bir amacım yok. Bunu kızlara söyledim. Takımı biraz rahatlatıp kızları motive etmek istiyorum. Sağ olsun yönetimimiz takıma iki oyuncu takviye yaptı. Bütün bunlar dahilinde mümkün olduğu kadar galibiyet almak ve ligde kalmak istiyoruz. 

Bursa Türk voleyboluna birçok yıldız kazandırmış bir şehir. Siz Bursa’yı nasıl buluyorsunuz
Bursa çok güzel bir şehir, burada çok mutluyum. İmkanları inanılmaz. Voleybolda potansiyeli olan bir şehir, bir sürü uzun çocuk var. Nilüfer Belediyespor, Sultanlar Ligi’nde olması gereken bir takım. Bursa’dan en az bir takımın olması gerekiyor. Daha fazla olursa elbette süper olur. Bursa’dan son olarak Ebrar Karakurt ve Kübra Akman çıktı biliyorsunuz. Bursa’nın Türk voleybolu için çok önemli bir şehir olduğunu düşünüyorum.  

Voleybolda erkek antrenör egemenliği yaşanıyor ve siz Sultanlar Ligi’nde şu an tek kadın antrenörsünüz. Bu durumu nasıl karşılıyorlar? Siz bir baskı hissediyor musunuz?
İlk olarak inanılmaz pozitif yorumlar aldım. Hiç tanımadığım insanlardan, kadın kollarından ve voleybol severlerden çok güzel yorumlar aldım ve çok mutlu oldum. Ama bir taraftan da büyük bir sorumluluk getiriyor. Kadın antrenör olarak öncülük etmek gerekiyor. Eğer ben bunu yapabildiğimi gösterirsem, arkamdan isimler gelmeye devam eder. Dediğiniz gibi erkek antrenör egemenliği olan bir yerde kendini kabul ettirmek çok zor. Hem takıma hem oyunculara dediğini yaptırmak da zor. Kadın olarak otoriter olmak zorundasın evet ama erkek antrenör ile kadın antrenör otoritesi çok farklı oluyor. Sahada olmak çok keyifli. Arkadaşlarım bunun çok önemli bir misyon olduğunu söylüyor. Bu işte sorumluluk çok fazla ama stres yapmıyorum. Sadece kadın antrenör olarak yol açabilmek, antrenör olmak isteyen kadın arkadaşlara örnek olmak istiyorum. Aynı zamanda kendimi de geliştiriyorum. Altyapılarda iletişim başka, A Takım oyuncuları ile iletişim başka oluyor ve bu bana tecrübe katıyor.  

 “ERKEK VOLEYBOLU BAŞKA BİR DÜNYA”

İlerisi için bir erkek takımında antrenörlük yapmak ister misiniz?
Böyle bir şey olursa altyapı takımlarını ve küçük erkek takımlarını çalıştırmak isterim. Çünkü ben doğu blok ülkesinden geliyorum. Bizim teknik özelliklerimiz fazla. Kendimi temel teknik konusunda kuvvetli hissediyorum. Erkeklere de kız çocuklarına verdiğim gibi teknik öğretmek isterim. Hatta küçük erkek takımlarını kadın antrenörler çalıştırırsa erkek sporcuların daha ciddi çalışacaklarını söyleyenler var. A Takım olarak erkek voleybolunda olmak zor, orası başka bir dünya.

Biraz daha Nilüfer Belediyespor’dan bahsedelim. Gelecekte kendinizi burada görüyor musunuz? Nilüfer Belediyespor gerek yönetim gerek hizmet yanından inanılmaz olanaklı bir kulüp. Bize inanılmaz yardımcı oluyorlar. Buranın imkanlarını, diğer oynadığım şehirlerde görmedim. Bir dediğimizi iki yapmıyorlar. Bizim yapmamız gereken sakin sakin ve hırslı bir şekilde çalışmak. Nilüfer Belediyespor’da devam etmek isterim elbette ama bu işte istikrar çok önemli. Hayat ne gösterir inan bilmiyorum. Ne kadar plan yapsan da başka durumlar olabiliyor. Bu takıma verebileceğim şey çok fazla. Nilüfer Belediyespor hep transferlerle yaşayacak bir takım değil. Sonuçta büyük bütçeli bir takım değiliz. Kendi takımımızı, altyapımızı kaliteli oluşturmak istiyoruz. Nilüfer çekirdek oyuncularını altyapıdan yetiştirirse daha güçlü olur. 

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.