Türk sinema tarihinden

Sadri Alışık’ın güzeller güzeli filmini bilen çoktur. Yoksa da açsın internette bulsun, seyretsin. Finalde mahkeme heyetine hançeresini yırtarcasına bağırır Ofsayt Osman; “Bu da mı gol değil?” Derken heyettekiler gözü yaşlı ayaklanır; “Gol be, gol!” derler, film sevinç gözyaşlarıyla biter.

Dört seneyi biraz geçti ben bu Federasyona geleli. Serde antrenörlük olduğu için hep sordum size; “Ağalar, beyler, ben dışarlıklıyım; buraların örfünü bilmem. Voleybol Millî Takımlarının istikbalini pek merak eder dururum. Ne olur sizce bu seneki durumlar?”
Cevabınız hep aynı oldu:
“Kızlar iyi işler yapar da erkekler ı-ıh.”
“Niye yahu?” diye başlayıp çekişe çekişe tartıştım hep sizle. “Siz 2003’e kadar kızlara da ı-ıh çekiyordunuz, kavl-i karar edip cadılığı ele aldılar, hepinizin dillerini çitileye çitileye duruladılar. Ne malûm oğlanların da sizi böyle terso etmeyeceği?”
Alaylı tebessümlerinize mazhar oldum karşılığında. “Sen ne anlarsın ki voleyboldan?” manasına.
Oysa voleyboldan anlamasam da hâlet-i ruhiyeden anladığımı düşünürüm iyi kötü. Köşeye sıkışan kedinin aslan kesileceğini bilecek kadar en azından.
Kızlar meselini açtım size.
7 sene öncesi…
Sene 2003…
Bayan Voleybolunun avaz avaz kalkışacağına da ihtimal vermiyordunuz siz. Devrin en yetkin voleybol ağzı, kapınızı çalıp Ankara’ya alınan Avrupa Şampiyonasının tam bir skandala dönüşeceğini, önceki en yetkin ağzın bu organizasyonu alıp bunun kucağına bıraktığı gibi kaçtığını, rezil olacağımızı anlattığı zaman hak veriyordunuz kendisine.
Kızların, baktılar ki olmuyor; “Hadi kız!” deyip kolları sıvayacaklarına ve BAŞARACAKLARINA hiç ihtimal vermiyordunuz yani.
Ama vermek zorunda kaldınız.
Kem talihin belini, sonucu yaratanlar, yani sebepler büker.
2003’te kızların büktüğü gibi.
Bütün sebepler yarattıkları sonuçlardan üstündür. Çakmak taşı ateşten, Filenin Sultanları Avrupa İkinciliğinden.
Dünya yansa SULTAN artık onlar. Bu değişmeyecek. Manikürlü tırnaklarıyla söküp aldılar tacı ve kendi başlarına kendileri taktılar çünkü.
Anlamadınız.

Çocuklarına güvenmeyen zevat olaraktan siz, daha önce Olimpiyat Elemesi aldık diye kızmış, Avrupa Şampiyonasını organize ettik diye bozulmuş ve azarlamıştınız bizi. Size göre “ERKEKLER I-IH”tı çünkü. Biz ise daha çok kızmanız ve kulağımızdan tutup bizi yerden yere vurmanız pahasına Erkeklerin bir de 2011 Avrupa Şampiyonası Eleme Grubunu almıştık. Lütfettiniz, fazla üstümüze gelmediniz, çünkü altı üstü elemeydi bu ve nasıl olsa takke bir defa daha düşecek, kelimiz dımdızlak görünecekti. Siz de o zaman sağ ellerinizin işaret parmağını çenenize janti bir pozla dayayıp düşünen adam pozları verecek ve; “Ööf öff… Ne olacak bu erkek voleybolunun hâli.” diyebilecektiniz.

Ama elleriniz böğrünüzde kalıverdiniz.

Serkan yerleri sildi süpürdü, hamarat hamarat kalecilik yaptı sahada, Serhat yaşına başına bakmadan hopladı, zıpladı, vurdu, manşet aldı, youtube tarihine geçti, Ahmet büyük sözü dinlemedi, yüreğiyle oynadı, büyüdü de büyüdü, Emre ortaya kule ve hisar dikti, hem kule blokları hem hisar atışlarıyla hasımların burnundan getirdi, Aslan dağıttığı paslarla rakip savunmacıların gözlerini şaşı, ara sıra vurduğu kallavi Osmanlı tokatlarıyla dublajlarını şehlâ etti, Burutay ezdi geçti blokları, topu boşluktan sokamıyorsa istinat duvarı gibi kolları büküp soktu, Sinan hem bir beyefendi, hem bir ağabey gibi oynadı, ne iş olsa yaptı, moral aşıladı, cesaret aşıladı, Ender içindeki oyuncunun büyüklüğünü gösterdi, devleşti.
Netice; üç tane 3-0’lık galibiyet. Bir tanesi de hazreti İtalya’ya karşı. 25-13’lük falan skor var. Büyük saygısızlık.

Ee dostlar?

Bu da mı ofsayt?

Sezgin KAYMAZ

Haberi Paylaş

Comments are closed.