Türk Telekom nerede yanıldı?

Futbolda “Maç 90 dakikadır” diye bir tabir vardır. Hakem son düdüğü çalmadan maç bitmiş sayılmaz. Voleybola uyarlarsak, üç seti almadan kazanmış sayılmazsın.. İşte sanırız Türk Telekom bu gerçeği unutmanın bedelini ödedi..

Basketbolda büyük bir hamle yapan Türk Telekom, voleybol şubesine sırt çevirmedi. Küçümsenmeyecek bir bütçeyle, dudak uçurtacak transferler yapıldı. Avrupa arenasında büyük bir hayal kırıklığı yaşasalar da lig için hedefleri büyüktü ve bu doğrultuda da sonuçlar aldılar. Taki, Eczacıbaşı maçına kadar.
Maçı canlı izleyen biri olarak, ilk iki sette başkent ekibinin ortaya koyduğu performans, hayli şaşırtmıştı. Daha doğrusu, Eczacıbaşı’nın bu kadar kötü olabileceğine inanamamıştık. Maçın çekişmeli geçeceğini tahmin etmek için kahin olmaya gerek yoktu. Ama başta beklentiler boşa çıkar gibi oldu.
Telekom maçı koparmış, antrenman havası içindeydi ki, Eczacıbaşı kabustan uyanıp, kalitesini hatırlayıverdi. Tabi bunda başkent ekibinin katkısı da büyük oldu. Erken rehavet, pahalıya mal oldu.

Küba asıllı İtalyan Aguero, büyük bir güç.. Eski takım arkadaşı Bahar ile Türkiye’de tekrar buluşmaları, bu güce güç kattı. Ancak, bazen bu ters de tepe biliyor. Hücum organizasyonlarında çeşitlilik, bir takım için çok önemli olmalı. Eğer işin kolayına kaçıp, tek bir isme yönelirseniz, bunun sıkıntılarını yaşarsınız. Bahar’ın neredeyse her hücum organizasyonunda Aguero’yu araması, rakibin de bunu çok çabuk analiz etmesi, bir noktadan sonra tıkanıklığa neden oluyor.
Rakip file önü savunmada tek bir isme yöneliyor. İtalyan sporcu da karşısında sürekli bulduğu blokları aşmakta zaman zaman sıkıntıya düşüyor. Ayrıca bu tempo Aguero’nun oyundan düşmesine de neden oluyor.

Tüm bunlara rağmen, Eczacıbaşı maçı kazanılabilirdi. Beşinci sette 13-8 gibi farklı da öne geçilmişken, karşılaşma altın tepside rakibe sunuldu. Telekom antrenörünün o kötü seride mola almak için rakibin farkı kapatmasını beklemesi, büyük hataydı. Keza Bahar’ın tercihlerdeki yanlışları da..

Aslında Bahar da haksız sayılmaz. Ne Eda, ne de Nilay beklentilere cevap veremiyor. Valdano’nun istikrarsız çizgisi de tecrübeli pasörü bir açmaza sokuyor.

Dar kadro, yanlış oyuncu seçimleri, Türk Telekom’un zorlu lig maratonunda önemli bir sorunu olacak.. Hele hele yaşanacak bir sakatlık, bir çuval inciri berbat etmeye yol açabilir.

 

Murat TARHAN

murattarhan56@gmail.com


Haberi Paylaş

Comments are closed.