Türkiye benim ikinci vatanım

Ziraat Bankası’na tarihindeki ilk Türkiye Kupası zaferini yaşatan Juan Manuel Barrial ile samimi bir sohbet gerçekleştirdik. 

Salonda ilk gördüğüm zamanda öyle sıcak bir gülümsemesi vardı. Taksim meydanında arkadaşım Kayhan Kösem’le onu beklerken yine aynı içten sıcak gülümsemeyle karşımızdaydı. Samimi bir tokalaşma ile İstiklal’de ilerlerken merak ettiğim bütün soruları kafamda sıraladım ve sıcak sahleplerimizi içerken onun cevaplarını dinledim.

İşte Juan Manuel’in Dünya Şampiyonası’ndan Türkiye Ligi’ne hatta Ziraat Bankası’na kadar içtenlikle yanıtladığı sorularımız ve cevapları…
 
Yeniden Türkiye’desiniz. Bunun sebeplerini öğrenebilir miyiz?
Türkiye’de çok güzel günler geçirdim. Bu ülkeyi çok seviyorum. Adeta benim ikinci vatanım. İstanbul’a turistik bir ziyaret ve burada futbol oynayan Nunez, Sosa ve Insua gibi bazı arkadaşlarımı görmek için geldim.

Ziraat Bankası geçen yıl müthiş bir sezon geçirdi. Ligde final oynayan takım Türkiye Kupası’nı kazanmayı başardı. Tarihi bir başarı elde edildi. Buna rağmen takımdan ayrıldınız. Bu sizin kararınız mıydı? Neden takımdan ayrıldınız?
Hayır bu benim seçimim değildi. Bunu kulüp istedi. Benim için gerçekten büyük bir sürpriz oldu. Sezon sonunda başka bir takımdan teklif aldım ancak kulübümde kalmak istedim. Yönetim ise benimle bir görüşme yapmadı. Erkan Sporeli ile konuştum ve ona diğer takımların yaptıkları transferlerle ne denli güçlendiklerini anlattım. Sonra da kararı sizin sitenizde gördüm. Aslında Başkan ve yöneticilerle aram kötü değildi ancak politik bir insan olamadım. Her gün Başkanın ofisine gitmedim. Sadece işime odaklandım. 1,5 yılda 3 final oynadık. Kitaplar kazananları yazar. Ziraat’te çalışmak kolay değil çünkü politik bir kulüp. Yeni bir antrenör olarak yeni fikirlerle geldim. Bazı kişilerin yabancı antrenörle ilgili olumsuz konuşmalarından bahsettiler. Bu durum hoşuma gitmedi zira ben sadece işimi yaptım. Kimseyle konuşmadım, sadece işimle konuştum. Ankara derbisinde Halkbank’ı üst üste 5 kez yendik.

Bu karardan dolayı hayal kırıklığına uğradınız mı?
Evet. Zira bu sportmence bir karar değildi.

Gelecekteki planlarınız neler? Başka bir takımda ya da Milli takımda çalışmayı düşünüyor musunuz?
3 aydır bazı teklifler alıyorum. Biri Milli takım, diğerleri ise kulüp takımlarından. Fakat biraz beklemek istiyorum, çünkü dinlenmeye ihtiyacım var. Son 2 sezondur durmadan çalışıyorum. Sezon içi Ziraat Bankası, sezon bitiminde ise Milli takım için çalıştım. Yorgunum. Bu yüzden kararımı sonra vereceğim.

Dünya Şampiyonası’nda oynayan Arjantin Milli takımını değerlendirir misiniz?
Milli takımın elde ettiği dereceden dolayı memnunum. Dünyanın en iyi 10 takımına karşı genç bir takımla mücadele ettik ve 9. olduk. Sadece liberomuz tecrübeli idi. Çek Cumhuriyeti, Fransa gibi güçlü takımları mağlup etmeyi başardık. Bence ilk 8’e dahi girebilirdik ama takımlar bazı küçük hesaplar yüzünden tüm maçlarda en iyi performansını göstermedi. Bunun amacı bir sonraki turda rakip seçme isteği idi. Mesela Rusya İspanya’ya yenildi ve biz Rusya’ya karşı oynamak zorunda kaldık. Halbuki İspanya’yı yenebilirdik. Yine de takımımızın geleceğinin iyi olduğunu düşünüyorum.

Dünya Şampiyonası’ndaki favoriniz hangi takımdı?
Sırbistan. Çünkü Sırp oyuncuların oluşturduğu grubu çok beğeniyorum. Kaptan Nikola Grbiç son Dünya Şampiyonasını oynadı ve kendisi inanılmaz bir oyuncu. Sahaya her zaman yüreğini koyuyor. Sırbistan yarı final maçını kazanabilirdi de. Brezilya’nın şampiyonluğu sürpriz değil zira Brezilya her zaman favoridir. Küba da bir voleybol ülkesi. Bence hoş olmayan tek şey sistemdi. FIVB sistemi mutlaka değiştirmeli. Bu turnuvadaki amaç, İtalya’yı yarı final oynamaktı ve başardılar. Normal şartlarda İtalya bu kadrosu ile yarı final oynayamazdı.

Türkiye’deki transfer haberlerini takip edebiliyor musunuz?
Elbette, bu benim işim. Bu sezon tüm takımların güçlendiğini biliyorum. Bence Türkiye Ligi, Avrupa’daki en iyi 2. lig. Bu sezon kalitesi daha da yükselecek.

Sizce bu sezon şampiyon kim olur?
Kadro yapısına baktığınızda Fenerbahçe’nin favori olduğu görülüyor. Ancak oyun sahada oynanıyor, kağıt üzerinde değil. Transferlere göre en güçlü talkım Fenerbahçe ama bu sezon çok zorlanacaklarını düşünüyorum. 3 günde bir maç oynayacaklar ve bu durum onları çok yıpratacak. Şampiyonlar Liginde maçlar, Fenerbahçe için çok zor geçecek. İBB de Finli oyuncularıyla çok güçlendi. Arkas, Paolo Bravo ve Liberman Agamez gibi transferler yaparak iddialı konuma geldi. Ziraat ve Halk Bankası da bu takımları rahat bırakmayacaklar. Bence Halkbank’ın geçen seneden sonra geçiş için bir ara sezona ihtiyacı var. Ziraat Bankası kuvvetli ancak yabancı kısıtlaması nedeniyle önümüzdeki 4-5 sene boyunca Türk pasöre sahip takımların şampiyon olacaklarını düşünüyorum. Bence en iyisi bekleyip görmek. Zorlu bir sezon bizleri bekliyor.

Türkiye’de olduğunuz halde Süper Kupa finali için Ankara’ya gelmediniz neden. Kızgın olduğunuz için mi?
Hayır, kızgın değilim. Maça gitmememin sebebi ise etik. Yeni bir antrenör sahada iken eski antrenörün yakın bir zamanda tribünde olmasını doğru bulmuyorum. Bana da böyle bir şey yapılmasını istemezdim. Maça gitseydim Plamen Konstantinov’un rahat olabileceğini sanmıyordum. Aslında gitmeyi isterdim ama uygun bulmadım.

Birkaç ay dinlenmek istediğinizi söylediniz. Eğer farklı bir Türk takımından yeni bir teklif gelirse fikrinizi değiştirir misiniz?
Çok zor bir soru. Elbette bir Türk takımında çalışmak için Türkiye’ye dönmek isterim. Eğer bir Türk takımı beni isterse, bunu düşünürüm. Ben her zaman kazanmak isteyen bir antrenörüm, bu benim karakterim. Sürekli başarıya oynayan bir takımda çalışmayı isterim. Dinlenmeye ihtiyacım olduğu doğru ancak Türkiye’den bir teklif gelirse mutlaka düşünürüm.

 


Haberi Paylaş