Türkiye Ligi tamam sırada Avrupa Kupası var

Vestel Venus Sultanlar Ligi’nin şampiyonu VakıfBank hafta sonu oynanacak Şampiyonlar Ligi final-four hazırlıklarına ara vermeden başladı. 10. Kez Şampiyonlar Ligi finallerine gidecek olan ve bu rekoru elinde bulunduran pasör Naz Aydemir Akyol ile şampiyonluğu ve Şampiyonlar Ligi finallerini konuştuk

İlk kez 19 yaşında CEV Şampiyonlar Ligi Final-Four’unda yer alan Türk voleybolunun yetiştirdiği en büyük yeteneklerden bir olarak şimdiden voleybol tarihinde yer almayı başaran Naz Aydemir Akyol büyük bir başarıya imza attı. Yetenekli pasör o dönemden beri aralıksız olarak 10 yıldır Şampiyonlar Ligi arenasında yer alıyor ve kırılması zor bir rekoru da elinde bulunduruyor. Naz Aydemir Akyol ile VakıfBank’ın 10. Şampiyonluğunu ve 5-6 Mayıs tarihinde Romanya’da oynanacak Şampiyonlar Ligi finalini konuştuk.

Zor bir seriyi geride bıraktınız ve şampiyon oldunuz. Neler hissediyorsun?
Çok zor bir seriydi. İki taraf için de maç gitti gitti geldi. Güzel olan taraf voleybol adına serinin 5. maça kadar uzamasıydı. Seyirciye çok güzel bir voleybol izlettirdiğimizi düşünüyorum. -Genç oyuncular Cansu ve Zehra A Takımda yer aldıkları ilk sezonda ödül aldılar. Onlar için neler söyleyeceksin? Oyuna sonradan girerek çok büyük iş yaptılar. İkisini de tebrik ediyorum. Çok mutluyuz ama sezon bizim için henüz bitmedi. Şampiyonlar Ligi var önümüzde. Bunun için yeniden çalışmaya başlamamız gerekiyor.

10. kez Final-Four’da yer alacaksın. Çok büyük bir başarı değil mi?
Tabii ki çok mutluyum ama sanırım bunun önemini sporu bıraktıktan sonra anlayacağım. Doğruyu söylemek gerekirse; şu anda çok büyük bir şey başarmışım gibi gelmiyor.

-Final-Four’da yine iki Türk takımı olacağız. Galatasaray’ın Final-Four’a kalmasını nasıl değerlendireceksin.
Final-Four’da iki Türk takımının olması Türk voleybolu açışından oldukça önemli.

– Final-Four’un ilk maçı Conegliano ile oynayacaksınız. Bu maç ile ilgili neler söylersin?
Geçen sezon finalde oynadığımız Conegliano ile bu sefer yarı finalde karşılaşacağız. İtalya Ligi’nde şampiyonluğa oynuyorlar. Hücum yükünün bütün smaçörlere eşit dağıldığı bir takım. Çok güçlüler ve izlemesi keyif veren bir maç olacağına eminim.

-Final serisi bitti ve şimdi Final-Four başlayacak. Üst üste maçlar oynamış olacaksınız. Bu bir avantaj mı, dezavantaj mı?
Bu sorunun cevabı, aslında hangi açıdan baktığınıza bağlı. Maç ritmini kaybetmemek açısından yakın zamanlarda oynamak bence avantaj ama yorgunluk açısından da dezavantaj olabilir tabii ki.

– Şanssız bir sakatlık geçirdin ve parmağında kırık vardı. Son durumun nedir?
Son iki maçtır oynuyorum. Bu konuda kulübümüzün Terapisti Sabri Erdoğan ve Georgi Vasilev Bivolarski’ye teşekkür etmek istiyorum. Hızlı bir şekilde iyileşip, maç temposuna yetişmemde kendilerinin emekleri büyük.

– Kitap çalışmaları nasıl gidiyor, yeni bir kitap hazırlığı var mı?
Yeni kitabımın hazırlıkları tamam sayılır, sadece yayınevinde bir değişikliğe gittim. O yüzden çıkış tarihi eylül ayına kaldı. Kitaplarımın satışı ise imzalı olarak bir internet sitesi üzerinden devam ediyor.

NAZ AYDEMİR AKYOL KİMDİR?
14 Ağustos 1990 tarihinde İstanbul’da doğan Naz Aydemir Akyol, voleybola 10 yaşında Eczacıbaşı altyapısında başladı. 2009 yılında ayrılana kadar bu takımın tüm yaş kategorilerinde forma giyen başarılı pasör, Eczacıbaşı formasıyla 3 Türkiye Ligi ve 1 de Türkiye Kupası şampiyonluğu kazandı. 2009’da transfer olduğu Fenerbahçe’de ise 1 Dünya Kulüpler Şampiyonası, 1 Avrupa Şampiyonlar Ligi, 2 Türkiye Ligi ve 2 Türkiye Süper Kupası şampiyonluğu yaşadı. 2012-2013 sezonu öncesinde transfer olduğu VakıfBank ile 2 Dünya Kulüpler Şampiyonası, 2 Avrupa Şampiyonlar Ligi, 3 Türkiye Ligi, 2 Türkiye Kupası ve 2 Türkiye Süper Kupası ile 2 Avrupa Şampiyonlar Ligi 2.’liği kazanmayı başaran Naz, 2013 yılında dünya evine girdi. Milli takımların her yaş kategorisinde yer alan pasör, Yıldız Milli Takım’da 1 Balkan Şampiyonluğu ve 1 Dünya 2.’liği; Genç Milli Takım’da ise 2 Balkan Şampiyonluğu ve 1 Avrupa 3.’lüğü kazandı. İlk kez 16 yaşında giymeye başladığı A Milli Takım formasını 2008’den bu yana düzenli olarak sırtında taşımaktadır. Bu takımda 1 World Grand Prix 3.’lüğü, 2 Avrupa Ligi 2.’liği, 1 Avrupa Ligi 3.’lüğü, 2 Akdeniz Oyunları 2.’liği ve 1 Avrupa Oyunları Şampiyonluğu kazandı. Naz Aydemir Akyol, üst üste 10 sezon Avrupa Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finalleri’nde forma giyerek bu alanda bir rekorun sahibidir. 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık Bölümü’nden mezun olan ve 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’na katılan milli takımda da yer alan Naz’ın kazandığı bireysel ödüllerden bazıları şunlardır:

2004 Yıldızlar Balkan Şampiyonası: En İyi Pasör
2007 Yıldızlar Balkan Şampiyonası: En İyi Pasör
2007 Yıldızlar Balkan Şampiyonası: En Değerli Oyuncu
2008 Gençler Avrupa Şampiyonası: En Değerli Oyuncu
2012 Avrupa Şampiyonlar Ligi: En İyi Pasör
2013 Avrupa Şampiyonlar Ligi: En İyi Pasör
2010 Türkiye Ligi: En İyi Pasör
2011 Türkiye Ligi: En İyi Pasör
2013 Türkiye Ligi: En İyi Pasör
2014 Türkiye Ligi: En İyi Pasör
2015 Türkiye Ligi: En İyi Pasör
2016 Türkiye Ligi: En İyi Pasör
2017 CEV Şampiyonlar Ligi: En İyi Pasör


Haberi Paylaş