“Türkiye liginin seviyesi yükseliyor”

Yeni sezonda SGK’da forma giyecek olan Antti Siltala ve SGK yerine Polonya’ya transfer olan Tuomas Sammelvuo ile İstanbul’daki Avrupa Şampiyonası karşılaşmalarında bir araya geldik.

Finlandiya milli takımının başarılı oyuncuları ile Türkiye ligi, milli takımlar ve SGK üzerine konuştuk.

– Tuomas, bu yaz Türk voleybol camiası senin Türkiye’ye transferini çok konuştu. Ancak bu transfer gerçekleşmedi ve bir Polonya takımına transfer oldun. Türkiye’ye gelmemenin özel bir sebebi var mı?
Hayır, yazın 2 teklif aldım. Bildiğiniz gibi biri Türkiye’den diğeri ise Polonya’dan geldi. Aslında Türk takımına gelmek üzereydim, ancak Polonya takımının benim için daha iyi olacağını düşünerek onu seçtim.

– Bu kontratın kaç yıllık?
Bir yıl. Ayrıca bir yıl da karşılıklı opsiyonumuz var.

– Antti, Tuomas’ın aksine sen Türk takımı SGK ile anlaştın. Bu transfer hakkında neler söyleyeceksin?
Arto Hanni beni aradı ve takım hakkında bilgiler verdi. O birkaç sezondur Türkiye’de oynuyor ve beni Türkiye konusunda gerçekten iyi bilgilendirdi. Geçen sezon Yunanistan’da oynadığım takımda da kalabilirdim, ancak Türkiye’yi seçtim. Türkiye’de çok sayıda kaliteli takım var ve Türkiye ligi son zamanlarda çok gelişti.

– Her ikinize de sormak istediğim bir soru var. Arto Hanni sizi Türkiye’de oynamaya ikna etmek için neler söyledi?
T.S – Arto ile birbirimizi 1995’ten beri tanıyoruz, ilk kez o zaman beraber oynamıştık. Uzun süreli bir arkadaşlığımız var. Burada gerçekten iyi oynadığını biliyordum, kendisi çok tecrübeli bir pasör. Bana kulüpten ve Türkiye’den bahsetti, Türk voleybolunun seviyesinin yükseldiğini anlattı. Diğer ülkelerde kulüplerin ödeme sıkıntısı varken, Arto Türkiye’de böyle bir sıkıntının olmadığını belirtti.
A.S – Arto’nun anlattıklarından Türkiye’yi hemen hemen gözümde canlandırabiliyorum. Zaten ülkenizde voleybolun her yıl geliştiğini duyuyordum. Yunanistan voleybolu Türkiye kadar dinamik değil, durağan bir yapısı var. Türkiye’de daha fazla takım üst seviyede oynuyor.

– Avrupa kupalarında veya Milli takımlarda Türk takımlarına yada Türkiye’ye karşı oynadınız mı?
Ulusal takımlarda defalarca oynadık fakat kulüp takımlarında hiç karşı karşıya gelmedik. Ancak Avrupa kupalarında birçok kaliteli Türk takımının oynadığını biliyoruz. 

– Arto haricinde yeni takımında tanıdığın oyuncular kimler Antti?
Falasca’yı tanıyorum, henüz tanıdığım Türk oyuncu yok.

– Türkiye’de yada ülke dışında oynayan Türk oyunculardan tanıdığınız var mı?
T.S –Sinan Cem Tanık ve Ali Çayır’ı tanıyorum. Ayrıca ilk kez yaklaşık 10 yıl önce karşılıklı oynadığımız Gökhan Öner’i tanıyorum. Bence kendisi hala çok iyi bir oyuncu. Sonuçta voleybol küçük bir dünya ve yurt dışında oynarken birçok oyuncu ile tanışıyorsunuz.

– Anti, SGK’nın tam olarak ne olduğunu ve ne üzerine çalıştığını biliyor musun?
Arto bana büyük bir sosyal güvenlik kuruluşu olduğundan bahsetti ve takımın gün geçtikçe geliştiğini anlattı. Hemen her gün konuşuyoruz.

– Ankara’da yaşamanın senin için bir problem olacağını düşünüyor musun?
A.S – Türkiye Yunanistan’a çok benziyor, bu yüzden problem yaşayacağımı sanmıyorum. Sonuçta profesyonelim.
T.S – Eğer düşünceleriniz net ise ve gittiğiniz yere ne için gittiğinizi biliyorsanız, kötü şeyler aklınıza gelmiyor.

– Birçok Finli oyuncu kendi ülkesinde oynamak yerine yurt dışında oynamayı tercih ediyor. Bunun sebebi nedir?
Çünkü Finlandiya küçük bir ülke ve voleybol oynayarak çok para kazanamazsınız. Oyuncular gençliğinde Finlandiya’da oynuyor, büyüdüklerinde ise voleybol seviyesi daha yüksek olan ülkelere gidiyorlar. Mesela voleybol Finlandiya’da buz hokeyi kadar popüler değil.

– Milli takım oyuncularının üst seviye liglerde oynadığında Milli takımların daha başarılı olacağına inanıyor musunuz?
T.S – Oyuncular yurt dışında oynadığında neler olacağını söylemek çok zor. Bence lig seviyesi çok önemli. Mesela Finlandiya’da küçük bir lig var ama Türkiye ligi büyük, oyuncular iyi kazanç elde edebiliyorlar. Ben de ülkemde oynamak isterim, 13 yıldır yurt dışında yaşıyorum. Yurt dışında bulunmak bazen zor olabiliyor, belki de bu yüzden Türk oyuncular ülkelerinde oynamak istiyorlardır. Onları anlayabiliyorum. Bence en iyisi Türkiye ligini mümkün olduğunca geliştirmek. Belki bizim Finlandiya’da yaptığımız gibi üst seviye ülkelerden antrenörler getirilebilir.
A.S – Bence en doğrusu genç oyuncuları geliştirmek ve onlara liglerde yer vermektir. Zaten iyi bir liginiz olduğunda oyuncularınız yurt dışına gitmez.

– Milli takımda İtalyan antrenörle çalışıyorsunuz. Finli bir antrenör ile İtalyan antrenör arasında ne fark var?
T.S – Önceden Finli antrenör ile de çalıştık. Aslında Finlandiya ligi için çok iyi antrenörler var fakat Milli takım için daha deneyimli çalıştırıcılara ihtiyacınız oluyor. Voleybolun iyi oynandığı yerleri araştırıp onların nasıl daha iyi olduğunu öğrenmeniz gerekiyor.
A.S – Üst seviye takımları araştırıp onları neyin daha iyi yaptığını öğrenmelisiniz. Yine de bazen en iyi antrenörleri getirdiğiniz halde iyi sonuç alamazsınız. Mesela İtalya’nın çok iyi antrenörleri var ancak bazen iyi sonuçlar alamıyorlar.

– Bildiğiniz gibi Türkiye’de bayan voleybolu seviyesi, erkeklere göre daha iyi. Tam tersine Finlandiya’da da erkekler bayanlara göre daha önde. Bunun sebebi ne olabilir?
Bu biraz da voleybol kültürü ile ilgili bir durum. Biz Finlandiya olarak son 2-3 yılda çok iyi işler yaptık. Finlandiya’da erkeklerin sayısı kadar bayan voleybolcu yok çünkü voleybol çok önemli değil. Eğer bayanlar Finlandiya’da oynasa yeterli parayı kazanamazlar. Belki de bu yüzden bayan voleybolu gelişmiyor.

– Eğer voleybolcu olmasaydınız ne olurdunuz?
T.S – Bilemiyorum, voleybolu çok seviyorum. Voleybolu bıraktığımda antrenörlük yapmak istiyorum. Bu benim hayatım.
A.S – Bence de öyle. Belki bir spor öğreticisi yada onun gibi bir şey olurdum. Bunu düşünmek için biraz erken.

– Finlandiya Milli takımının iki üst düzey oyuncusu olarak Türk voleybolseverlere bir mesajınız var mı?
T.S – Daima iyiye gitmeye çalışın. Türkiye ligini geliştirmeye önem verin, böylece Milli takımın seviyesi de yükselecektir. Voleyboldan keyif alın çünkü Dünya’nın en iyi takım sporu voleybol. Avrupa’da her sene yükselişte olan başka bir lig bilmiyorum.
A.S – Eğer bu şekilde ilerlemeye devam ederseniz, liginiz yakında Dünya’nın en iyilerinden biri olacak. Bence liginizi geliştirmeye devam edin.

 


Haberi Paylaş