Türkiye’yi özlüyoruz

Biri yıllar önce Eczacıbaşı’nın Avrupa Şampiyon Kulüpler Ligi dördüncüsü olduğu zaman oyun zekası ve güzelliği ile dikkati çeken pasörü, diğeri ise Erdemir’in karizmatik smaçörü. Röportaj köşemizin yeni konukları, voleybolu bıraktıktan sonra televizyon yorumculuğu yapan Tatiana Gratcheva ve Vladimir Kastornov. Röportajımız esnasında Tatiana’nın ikinci üniversiteyi bitirdiğini, Vladimir’in ise kendi menajerlik şirketini kurduğunu öğreniyoruz. Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası maçlarını NTV Plus televizyonu için yorumlamak üzere Eylül ayında Türkiye’ye gelen misafirlerimizle kaldıkları otelde gerçekleştirdiğimiz keyifli ve bol kahkahalı röportajımızı beğenerek okuyacaksınız. 

– Tatiana seni en son gördüğümüzde Eczacıbaşı forması ile mücadele ediyordun. Türkiye’den ayrıldıktan sonra neler yaptın kısaca bahseder misin?
Üniversiteye tekrar başladım ve ekonomi eğitimi aldım. Ayrıca Moskova’ya yerleşerek 3 yıl Dinamo Moskova’da oynadım.

– Şu anda seni bir televizyon yorumcusu olarak görüyoruz. Yeni işin hakkında neler söyleyeceksin?
2005’ten beri Moskova’da yaşıyorum, çünkü orada çalışmak için çok fazla imkan vardı. Gördüğünüz gibi NTV Plus kanalı için Vova ile birlikte maçları yorumluyoruz.

– Önceden böyle bir işte çalışmayı hayal etmiş miydin? Aklından yorumcu olmak geçiyor muydu?
Elbette, bu benim hayalimdi. Şimdi bu rüya gerçek oldu.

– Sana dönersek Vladimir, voleybolu bırakmanda özel bir sebep var mıydı?
Aslında üç ya da dört yıl daha oynayabilirdim ancak doktorlar sağlığım açısından voleybolu bırakmamın daha iyi olacağını söylediler. Ben de menajerliğe başladım.

– Bahsettiğin sağlık sorunun neydi?
Sırtımda yoğun ağrılar hissediyordum, bu yüzden doktorlar bırakmamı istediler.

– NTV Plus’ta çalışmaya nasıl başladın?
Aslında kafamda böyle bir düşünce yoktu, bir gün kanal yetkilileri beni aradı ve bu işi yapıp yapamayacağımı sordu. Ben de ricalarını kırmayarak bu işe başladım.

– Tatiana, uzun zamandır Türkiye’den uzaktasın, Türk Milli takımını ya da kulüp takımlarını takip ediyor musun?
Evet, Avrupa Kupalarında oynayan Türk takımlarını televizyonda ve canlı olarak izleme fırsatı buluyorum. Mesela geçen sene Dinamo Moskova ile eşleşen Türk Telekom’u hem canlı olarak hem de televizyonda seyrettim. Milli takımı ise Boris Yeltsin Kupasında izliyorum zaman zaman.

– Türk voleybolunun senin oynadığın dönemdeki hali ile şimdiki durumunu karşılaştırırsan, ne gibi farklılıklar gözüne çarpıyor?
Bilemiyorum ancak aynı olmadığı kesin. Eczacıbaşı benim için çok profesyonel bir kulüp idi. Sürekli en iyi oyuncularla çalışıyordu. Türk Telekom da böyle bir kulüptü. Mammadova, Aguero gibi yıldız oyuncuları bünyesine kattı. Telekom’un kapandığını biliyorum ancak bu işaretler Türk voleybolunun seviyesinin yükseldiğini gösteriyor.

– Karpol’dan haber alıyor musun? (Gülüşüyoruz)
Evet, şu an Belarus Milli takımını çalıştırıyor.

– Vladimir, sen de Tatiana gibi Türk voleybolunun daha üst seviyede oynandığını düşünüyor musun?
Oyuncuları baz aldığımızda bu fikre katılıyorum. Fakat herhangi bir Türk takımı seyretmeyeli çok uzun zaman oldu, yorum yapmak zor.

– Geçmişte kaliteli Rus oyuncular genelde Rusya dışındaki ülkelerin takımlarında oynarlardı. Ancak son yıllarda bu tarz oyuncuların kendi ülkelerinde oynamayı tercih ettiğini görüyoruz. Bu değişimin sebebi nedir?
Sebep maddi. Bildiğiniz üzere Rusya’nın ekonomik durumu, geçmişte bugün olduğu kadar iyi değildi. Bu yüzden Rus oyuncular daha iyi para kazanabilecekleri ülkelerde voleybol oynamayı tercih ediyorlardı. Şimdi ise Rusya’da iyi para kazanabiliyorlar. Eskiden Rus ligindeki takımların yabancı oyuncu oynattıklarını da göremezdiniz. Hâlbuki şimdi çok sayıda yabancı oyuncu Rus takımlarında forma giyiyor.

– Türkiye’de hala görüştüğünüz insanlar var mı?
T.G – Natalia Hanikoğlu, Elena Chabovta, Özlem Özçelik ve İnessa Korkmaz.
V.K – Cem Kurtar. Türkiye’de oynadığım zamanlardaki en iyi dostumdu.

– Türkiye’deki günlerinizi özlüyor musunuz?
Elbette, Türkiye’yi çok seviyoruz.

– Bildiğin gibi Rus yıldız Ekaterina Gamova, bu sene Türkiye’de forma giyecek. Sence Türkiye’de başarılı olabilecek mi?
Olacaktır. Kendisi benim iyi arkadaşım ve çalışmayı çok seven bir yapısı var. Ancak çok özel toplara vuran bir smaçör olduğundan takım içinde anlaşılması çok önemli. Eğer yeni pasör onu anlayabilirse çok büyük işler başaracaktır.

– Geçmişte birçok Rus yıldız oyuncu Türkiye’de oynadı. Sen, Iryna Ilchenko, Eugenia Artamanova, Luibov Sokolova, Elena Godina, Ekaterina Gamova. Türkiye’de seyredebileceğimiz geleceğin Rus yıldızı kim olabilir?
T.G – Sanırım Milli takımdan bir oyuncu olacaktır. Bence bu soruyu Vladimir’e sorsanız daha iyi, çünkü menajer olan o. (kahkahalarla gülüyoruz)
V.K – Natalia Goncharova, çünkü o benim oyuncum. (bir daha basıyoruz kahkahayı) Ayrıca Eugenia Startseva’nın da çok iyi bir pasör olacağına inanıyorum.

– Rusya Voleybol Federasyonu, ülkede voleybolu geliştirmek için neler yapıyor?
Gördüğünüz gibi Milli takımlar için her türlü fedakarlığı yapıyor. Ayrıca Rusya’nın güneyinde müthiş bir spor kompleksi inşa ediyor. İçerisinde gerek salon gerekse plaj voleybolunun yer alacağı bir tesis. Rus liglerinin pazar payı da gün geçtikçe artıyor. Federasyon ülkede voleybolu geliştirmek için çok çaba sarf ediyor.

– Rus liginde bu sene hangi takımlar daha iyi görünüyor?
V.K – Dinamo Moskova, Iskra Odintsovo
T.G – Dinamo Moskova, Krasnadar, Zerihche Odintsovo ve tabii ki Uralochka Ekaterinburg. Çünkü benim takımım (gülüşmeler)

– Türkiye’de birçok voleybol sever, halen 2000 Sidney Olimpiyat Oyunları finalini merak ediyor. Rusya 2-0 öndeydi ve herkes maçın 3-0 bitmesini beklerken Küba geriden gelerek maçı 3-2 kazandı. Neler oldu orada, ne değişti de maçı kaybettiniz?
Doğrusunu isterseniz Küba bizden daha iyi bir takımdı o zaman. Bizim peş peşe 2 set kazanmamız bile sürpriz sayılırdı. Sonrasında Küba gerçek gücünü sahaya yansıttı ve maçı kazandı.

– Peki maçtan sonra soyunma odasında neler yaşandı? Neler konuştunuz?
Özel bir şey değil. Bazı oyuncuların ağladığını, bazılarının ise üzüntüden konuşamadığını hatırlıyorum. Bununla beraber antrenör Karpol bizleri, Küba’ya karşı oynadığımız oyundan dolayı tebrik etti.

– İşte sizlere son soru. Türk voleybol camiası için vermek istediğiniz özel bir mesaj var mı?
V.K –Türkiye’de oynadığım zamanlar, benim için mükemmeldi. Çok şaşırmıştım. Türk voleybol severlere teşekkürlerimi sunmak istiyorum.
T.G – Büyüleyici bir atmosferdi ve ben kendimi evimde gibi hissediyordum. Eczacıbaşı da voleybol için muhteşem bir kulüptü, asla unutamam. Türk voleybol severlere sevgiler.

 


Haberi Paylaş