U18 Dünya Şampiyonası’nda grubumuzu lider tamamladık

Tayland’da gerçekleştirilen 2013 FIVB Bayanlar U18 Dünya Şampiyonası’nda mücadele eden Yıldız Kız Milli Takımımız, D Grubu’nda oynadığı dördüncü maçında Meksika’ya 3-0 mağlup oldu. Maçın setleri; 25-20, 25-22 ve 25-21 sonuçlandı. Grup maçlarında ilk mağlubiyetini almasına rağmen, grubunu lider olarak tamamlamayı garantilemiş olan Yıldız Kız Milli Takımımız, 1-8 klasman müsabakasında Dominik Cumhuriyeti ile karşılaşacak. Maç, 1 Ağustos Perşembe günü TSİ 12.00’de başlayacak. 
 
Yıldız Millilerimiz karşılaşmanın ilk setine iyi bir başlangıç yapamadı ve Meksika ilk teknik molaya 8-5 önde girdi. Yapılan manşet ve servis hatalarını çok iyi değerlendiren Meksika, ikinci teknik molaya da 16-11 önde girdi ve seti 25-20 kazanarak 1-0 öne geçti.
 
 
 
 
İkinci sete hızlı bir başlangıç yapan Yıldız Kızlarımız, ilk teknik molaya 6 sayı farkla, 8-2 önde girdi.  Mola sonrası üst üste sayılar alan ve etkili bir oyun sergileyen Millilerimiz, ikinci teknik molaya 16-11 önde girdi. Mola sonrası oyundan düşen Millilerimiz, rakibi ile arasındaki 7 sayılık farkı koruyamadı ve Meksika 18-18’de beraberliği yakaladı. Eşitlik sonrası karşılıklı alınan sayılar devam etse de, Meksika ikinci seti 25-22 kazandı ve maçta durumu 2-0 yaptı. 
 
Üçüncü ve son sete iyi başlayan taraf Meksika oldu. Teknik molalara 8-4 ve 16-14 önde giren Meksika, seti 25- 21 maçı da 3-0 kazanarak şampiyonadaki ilk galibiyetini almış oldu.
 
Dünya Şampiyonası grup müsabakalarındaki son maçta Meksika’ya yenilmelerine rağmen, gruplarından başarıyla çıktıklarını belirten Yıldız Kız Milli Takımımızın Antrenörü Mehmet Bedestenlioğlu, “Kısa bir süreden beri takımın başındayım. Dünya Şampiyonası’na en iyi dereceyi elde etmek için geldik. Hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. Grubumuzda İtalya ve Peru gibi güçlü takımlar vardı. Grupta yaptığımız 3 maçı kazanıp, bir tek Meksika’ya yenildik. Bu bir taktik ve aynı zamanda diğer sporculara da şans vermekti. Grubumuzu lider olarak tamamladık. Artık karşımızda daha güçlü takımlar olacak. 1-8 klasman müsabakasında Dominik Cumhuriyeti ile karşılaşacağız. Sporcu ve teknik ekibim ile uyum içerisinde çalışıyoruz. Sporcularımın sağlık durumu iyi, takımda sakatlık yok. Ülkemize iyi bir derece ile dönmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.  
 
Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etmekten büyük gurur duyduklarını belirten Yıldız Kız Milli Takım sporcumuz Hande Baladin ise şöyle konuştu;
“Dünya Şampiyonası’nda oynamak her sporcuya kısmet olmaz. Biz şanslı sporcularız. Bu şansı elde ettik. 2 aya yakın bir süredir kamp ve maçlarla bu şampiyonaya hazırlanıyorduk. Hollanda’da EYOF Şampiyonası’na katıldık. İtalya ve Çin’deki kamplardan sonra buraya geldik. EYOF ve kamplar bize çok tecrübe kazandırdı. Buradaki grup maçlarından başarıyla çıktık. Şimdi eleme maçlarına geldik. Üzerimizde büyük bir sorumluluk var ve bunun farkındayız. Her gün başka bir maç oynadıkça, daha iyi bir ekip oluyoruz. Ailemizden uzağız. Ama burada arkadaşlarımız ve teknik ekibimizle aile oluyoruz. Antrenörümüz Mehmet Bedestenlioğlu ve teknik ekibin büyük katkılarıyla ülkemize kupayla dönmek istiyoruz. Bunun içinde elimizden geleni yapacağız.”   
 
 
D Grubu’ndaki günün diğer karşılaşmasında ise İtalya, Tayvan’ı; 25-24, 25-10 ve 25-11’lik setlerle 3-0 mağlup etti. 
 
U 18 Dünya Şampiyonası D Grubu´nda bugün oynanan maçların ardından puan durumu da şöyle oluştu;
 
SIRA   TAKIM         O      G     M        AS     VS      P        
   1-      Türkiye         4      3    1          9       5      9                    
   2- Peru 4      3     1          10     7      7          
   3-      İtalya           4      2     2          9      6      7                  
   4-      Tayvan        4       1     3          5      9      4
   5-      Meksika       4       1     3          3      9       3       
 
 
Türkiye- Meksika: 0-3
Salon: Lippatapallop Gym
Hakemler:Xingiao Chen (Çin)- S.T. Yitbareak (Etiyopya)
Türkiye: Cansu (-), Merve Tanyeli (6), Su (3), Pelin (12), Rıda (9), Merve Cepni (4), Ayça (L), Arelya (-) 
Meksika:Urias (12), Martirez (2), Bauelos (14), Saucedo (2), Pantoja (6), Guitran (10), Gutierrez (L), Escobar (-), Valdez (-), Vale (2)
Setler: 25-20, 25-22, 25-21 
Süre: 81 dakika (27’, 27’, 27’)
 Haberi Paylaş