U23 Erkek Voleybol Milli Takımımız Mısır’a hareket edecek

18-25 Ağustos 2017 tarihleri arasında Mısır’ın başkenti Kahire’de organize edilecek 2017 FIVB U23 Erkekler Dünya Voleybol Şampiyonası Finalleri’nde mücadele edecek 23 Yaş Altı Erkek Voleybol Milli Takımımız, turnuva öncesi son kamp çalışmalarını gerçekleştirmek için bugün (12 Ağustos 2017 Cumartesi), turnuvanın gerçekleşeceği Kahire’ye hareket edecek. Ay-yıldızlılarımız, son etap hazırlıkları kapsamında 13-14-15 Ağustos 2017 tarihlerinde ev sahibi Mısır ile ikili kamp yapacak.

Millilerimizin şampiyona kafilesinde şu isimler yer alıyor;

Kafile Başkanı

Suat Güler

Takım Menajeri

Fuat Fırat

Başantrenör

Ahmet Reşat Arığ

Yardımcı Antrenör

Kerem Eryılmaz

İstatistik Antrenörü

Onur Can Coşkun

Kondisyoner

Ali Serkan Güvenir

Fizyoterapist

Atahan Ercan

Masör

Kadir Küçükalp

OYUNCULAR

ADI ? SOYADI

TAKIMI

Abdullah Çam

Halkbank Spor Kulübü

Bertuğ Öndeş

Fenerbahçe Spor Kulübü

Burhan Zorluer

Ziraat Bankası Spor Kulübü

Doğukan Ulu

Galatasaray Spor Kulübü

Enes Atlı

Ziraat Bankası Spor Kulübü

Ertuğrul Gazi Metin

Galatasaray Spor Kulübü

Mehmet Hacıoğlu

Tofaş Spor Kulübü

Muhammed Kaya

Arkas Spor Kulübü

Oğuzhan Karasu

Fenerbahçe Spor Kulübü

Onurcan Çakır

Galatasaray Spor Kulübü

Selim Demir

Ziraat Bankası Spor Kulübü

Yasin Aydın

Galatasaray Spor Kulübü

2017 FIVB U23 Erkekler Dünya Voleybol Şampiyonası Finalleri’nde B Grubu’nda yer alacak millilerimiz; Arjantin, Çin, Cezayir, İran ve Rusya ile mücadele edecek. Karşılaşmalarını, 20.000 seyirci kapasiteli Cairo Stadium Complex Hall’da oynayacak olan Ay-yıldızlılarımızın maç takvimi şöyle;

18 Ağustos 2017 Cuma 15.30 | Türkiye – Çin
19 Ağustos 2017 Cumartesi 21.00 | Türkiye – Rusya
20 Ağustos 2017 Pazar 18.30 | Türkiye – Arjantin
21 Ağustos 2017 Pazartesi 18.30 | Türkiye – İran
23 Ağustos 2017 Çarşamba 21.00 | Türkiye – Cezayir

Not: Karşılaşmaların başlama saatleri, Türkiye saatine göre belirtilmiştir.

Turnuva Statüsü
Turnuvaya katılan 12 takım, iki ayrı grupta yer alır. Takımlar, tek devreli lig usulüne göre birbirleri ile karşılaşır. Grup karşılaşmalarının sonra ermesinin ardından, kendi grubunu ilk iki sırada bitiren takımlar yarı finale yükselir. Gruplarını üçüncü ve dördüncü sırada bitiren takımlar ise 5/8 turunda sıralama karşılaşmaları oynarlar. Grup sıralamasında, önce takımların aldıkları galibiyet sayısı, sonra kazandıkları puan, sonra kazandıkları set sayısı ve set puanı dikkate alınır. Tüm bu kriterlere göre eğer eşitlik bozulmazsa, grupta iki takım arasında oynanan maçı kazanmış olan ekip, grubu rakibinin üstünde tamamlar.
FIVB, Yeni Kuralları Test Edecek
FIVB (Uluslararası Voleybol Federasyonu), bu turnuvada ileriye dönük gerçekleştirilmesi planlanan bazı yeni kuralları test edecek.

U23 Dünya Şampiyonası – Kural Deneme Yönetmelikleri

Test 1: Maç formatı – Best of 7

Prensip: Her maç “best of 7” formatına göre ve her set 15’te bitecek şekilde (2 sayı farkı olması şartıyla) oynanacaktır.

Önemli noktalar
4 set kazanan takım maçı kazanır.
Bir set kazanmak için 15 sayıya ulaşan takımın 2 fark yapması gerekmektedir. (15-13, 16-14, vs…)
Teknik mola yoktur. Her takımın set başı 2 adet 30 saniyelik mola hakkı vardır.
Setler arasındaki süre 2 dakikadır.
Takımlar 2’nci ve 4’üncü setten sonra saha değişimi yapar. (1’inci ve 2’nci sette aynı sahada, 3’üncü ve 4’üncü sette aynı sahada kalırlar.)
Eğer 4’üncü setten sonra maç uzarsa, takımlar her setten sonra saha değiştirirler.
İlk set ve 7’nci setin ilk servisini atacak takım para atışıyla belirlenir.

Test 2: Servis atışı
Prensip: Sıçrayarak / smaç servis atan bir oyuncu, servis çizgisinin gerisine (servis bölgesine) düşmelidir.

Önemli noktalar:

Servis atışına sıçrayan ya da sıçradıktan sonra yere düşen bir oyuncu oyun sahasına temas etmemelidir ve her iki aksiyonu da saha dip çizgisinin gerisinde tamamlamalıdır.
Topa temastan sonra sporcu servis bölgesine (servis çizgisinin gerisinde kalan bölüm) düşmelidir. Sahaya temas edilen ilk nokta saha dip çizgisinin gerisinde olmalıdır.
Sporcular sahaya ancak ilk olarak servis bölgesine indikten sonra girebilirler.
Sıçrayarak servis atan sporcu, düştüğü sırada oyun alanına ya da servis çizgisine temas ederse hata yapmış kabul edilir.

Test 3: Maç sonucuna göre puanlama
Kazanılan maç / 4-0, 4-1, 4-2 / 3 puan
Kazanılan maç / 4-3 / 2 puan
Kaybedilen maç / 3-4 / 1 puan
Kaybedilen maç 0-4, 1-4, 2-4 / 0 puan

Test 4: Raporlar ve test sonuçları
Bu kurallarla ilgili antrenöre ve takım kaptanına her maç sonunda bir anket uygulanacaktır. Katılım mecburidir.

2017 FIVB U23 Erkekler Dünya Voleybol Şampiyonası Finalleri öncesinde açıklamalarda bulunan 23 Yaş Altı Erkek Voleybol Milli Takımımızın Başantrenörü Ahmet Reşat Arığ, “U23 Erkek Milli Takımımız hazırlıkların ilk ayağı olan Ankara’daki kampını dün (11 Ağustos 2017 Cuma) itibariyle bitirmiştir. 01 Ağustos 2017 Salı günü Ankara’da, 18 kişi olarak başlayan kampımız, 5. gününde 12 kişiye indirilmiş ve şampiyonaya katılacak kadro belirlenmiştir. Şampiyonada ilk defa denenecek olan yeni kurallara uyum sağlayabilmek için 10 günlük kamp dönemimizin ilk bölümünü yeni kurallara göre değerlendirdik. Yeni kurallar takımımızı etkileyeceği gibi rakiplerimizi de etkileyecektir. Kampın 2. bölümünde ise Mısır’da (13-14 Ağustos 2017) 23 Yaş Altı Mısır Mili Takımı ile iki karşılaşma oynayarak çalışmalarımızı pekiştirmiş olacağız. Şampiyona tarihleri ile aynı zamanlara denk gelen 2017 CEV A Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası Finalleri ve 2017 FIVB U19 Dünya Voleybol Şampiyonası Finalleri’ne gidecek olan birkaç oyuncumuzun bulunması ve bu oyunculardan yoksun olarak şampiyonaya gitmemiz, bizim için dezavantaj olarak gözükse de, mevcut kadromuzun da iyi bir performans göstererek başarı elde edeceğinden eminim. Kamp süresi boyunca bizlere en iyi çalışma şartlarını en iyi sağlayan başta Federasyon Başkanımız ve Federasyon yetkililerimize, ekibim ve sporcularım adına teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki; emeklerimiz boşa çıkmayacak ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz“ şeklinde ifadelerde bulundu.


Haberi Paylaş

Comments are closed.